Sadaļas Sadaļas

FOTO: Atjauno vairāk nekā 100 gadus veco Līgatnes caurteku

Uz Vidzemes šosejas (A2) Augšlīgatnē turpinās Līgatnes upes caurtekas (64,8. km) atjaunošana. Būvdarbi uzsākti pērn septembrī un patlaban ir noslēguma fāzē, informēja valsts AS "Latvijas Valsts ceļi" (LVC).

Arkveida caurtekai no jauna uzmūrēti ieteces un izteces gali, kā arī uzbetonēti tā saucamie spārni, kas palīdz noturēt caurtekas uzbēruma konstrukciju. Šobrīd tiek atjaunots dekoratīvais mūrējums caurtekas ieteces un izteces galos, paralēli tam notiek būvbedres aizbēršana un autoceļa otras brauktuves izbūve. Velvei atjaunota arī hidroizolācija. Plānots, ka darbi tiks pabeigti jūnija sākumā.

LVC skaidroja, ka Līgatnes caurteka būvēta 19. gadsimta pašās beigās, tai ir ķieģeļu velve un kaltu granīta akmeņu sienas. Caurteka ir 7,3 metrus plata un 5,5 metrus augsta, tās garums – 21,5 metri. Pēc Otrā pasaules kara caurteka remontu nav piedzīvojusi.

Caurteku atjauno ceļu būves uzņēmums SIA "8 CBR" par līgumcenu 1,07 miljoni eiro (ar PVN), ko sedz no valsts budžeta.

“Līgatnes caurteka ir darbietilpīgs būvniecības objekts, kas prasa rūpīgu un apjomīgu darbu pie caurtekas velves un spārnsienām," stāsta SIA "8CBR" atbildīgais būvdarbu vadītājs Kaspars Kalniņš.

“Būvprojekta risinājums paredz daļēji saglabāt esošo velves ķieģeļu mūrējumu un šķeltos masīvos laukakmeņus caurtekas spārnos, kas nodrošinās, ka šī caurteka kalpos vēl ilgus gadus, saglabājot tās senatnīgumu un priekšteču mantojumu.

Objekts ir interesants ar nestandarta risinājumiem, jo tiek izbūvēti grunts enkuri un portālsienu savilces, kā arī veikts ievērojams zemes darbu apjoms (6000 m3 grunts nomaiņa 40 metru garā posmā). Turklāt visu šo darbu laikā ir jānodrošina transportlīdzekļu kustība, šim mērķim tika izbūvēts pagaidu tilts virs caurtekas velves. Ierobežojumi ir diezgan ievērojami, atvainojamies autobraucējiem par tiem, taču aicinām ievērot, jo zem spēkratiem, tiešā tuvumā strādā mūsu kolēģi, kas atjauno šo senatnīgo būvi."

Satiksme darba zonā notiek pa vienu braukšanas joslu, un to regulē luksofors. Ieviesti arī ātruma ierobežojumi 30, 50 un 70 km/h un platuma ierobežojums 3,25 metri.

LVC norādīja, ka 2019. gadā Vaivē, Vidzemes šosejas (A2) 85,6. kilometrā pabeigti Kaķupītes caurtekas pārbūves darbi, kas arī ir viena no vecākajām valsts ceļu tīklā. Šīs caurtekas sākotnējā izbūve ir datēta ar 1850. gadu.

LVC tīklā kopumā ir 44 velves caurtekas. Vecākā ir 188 gadus senā Lorupītes caurteka uz pievedceļa Lorupes gravai (V96), kas būvēta 1833. gadā. Savukārt lielākās ir Virbupes caurteka uz autoceļa Stende–Sabile–Pūces (V1402) 4,2. kilometrā un jau minētā Līgatnes caurteka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt