Dūklavs: Ja Āfrikas cūku mēris izplatīsies, tiks ieviesti papildus pasākumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ja Āfrikas cūku mēris izplatīsies ārpus Latgales, tad būs „jāveic vēl papildus pasākumi” jau visas Latvijas mērogā, Latvijas Radio programmā „Krustpunktā” sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

„Būs lielākā mērā jānodarbojas ar meža dzīvnieku ierobežošanu,” sacīja Dūklavs, norādot, ka tas izpaudīsies kā stingrāka kontrole, piemēram, Zemgalē un Kurzemē. „Šie visi ir drakoniski mēri, kas ir jāievēro,” teica Dūklavs.

Pašreizējie ierobežojumi paredz cūkgaļas transportēšanas aizliegumu.

Viņš arī atgādināja, ka par nokautajiem dzīvniekiem varēs saņemt kompensāciju. Tiesa, Lietuvas pieredze liecina, ka 36 eiro par sivēnu un 170 par sivēnmāti ir par maz, lai pēc lauksaimnieku skatījuma segtu zaudējumus.

Attiecībā uz iespējamo cūkgaļas eksportu, viņš pieļāva, ka Baltkrievija un Krievija varētu ierobežot cūkgaļas izstrādājumu eksportu. Latvijā jau arī ieradušies Eiropas Savienības vetārsti vētīt situāciju.

Dūklavs akcentēja, ka visiem piesardzības pasākumiem ir nozīme, jo cīņa ar Āfrikas cūku mēri nav zaudēta. Viņš uzsvēra, ka pat tād, ja kāds saimnieks pretotos un negribētu atdot savas cūkas, tad policijai ir tiesības šos dzīvniekus atņemt ar varu.

Jau ziņots, ka valdība rosina noteikt ārkārtas stāvokli Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās. Nepieciešamo finansējumu slimības ierobežošanai piesaistīs no līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem.

Pagājušajā ceturtdienā PVD Latvijas pierobežā, dažus kilometrus no robežas ar Baltkrieviju, trim mežacūkām konstatējis Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtni. Tāpat vīrusa klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju. Vēlāk mājas cūkām konstatēts arī klasiskais cūku mēris.

Slimības uzraudzības zona noteikta plašā teritorijā, kas atbilst platībai, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu. Teritorijā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas, notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.

Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts, tomēr tas ir konstatēts kaimiņvalstīs Krievijā un Baltkrievijā, bez tam atbildīgo dienestu darbību traucē arī fakts, ka informācijas apmaiņa ar Baltkrieviju ir nepilnīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti