Pusdiena

Ziemeļkoreja piedalīsies ziemas olimpiskajās spēlēs Dienvidkorejā

Pusdiena

Dienvidkorejas prezidents paudis gatavību sarunām ar Ziemeļkoreju

Vai jāaizliedz mantu uzglabāšanas skapju ierīkošana veikalos?

Drošības policija neredz pamatu aizliegt mantu glabātavas veikalos

Drošības policijas (DP) ieskatā nav pamata aizliegt mantu uzglabāšanas skapīšu ierīkošanu veikalos, ko no jauna aktualizēja pērn gada nogalē notikušais sprādziens Sanktpēterburgas lielveikalā, kur sprāga mantu glabātavā paslēpts pašizgatavots spridzeklis.

  • Drošības policija neredz pamatu aizliegt mantu glabātavas veikalos
  • DP skaidro - mantu glabātavas nebūs spridzinātāju pirmā izvēle
  • “Rimi” no mantu skapīšiem jau atteicies; “Maxima” vēl apsver šādu iespēju
  • Mantu glabātavām jābūt atsevišķā vietā un ar videonovērošanu
     

Kādā Rīgas mikrorajona tirdzniecības centrā pēcpusdienā Latvijas Radio uzrunātie apmeklētāji atzina, ka par mantu glabātuvē atstātajām lietām daudz nedomā. Uz mantu uzglabāšanas skapīša ir uzraksts, kas vēsta - veikala administrācija par atstātajām mantām neatbild. Nav redzams, ka kāds īpaši pieskatītu šos skapjus.  

Kāda sieviete, kas skapīti atstāja savas mantas, atzina, ka nesatraucas par šādu mantu glabātavu atrašanos veikalos. „Ja mēs domāsim par to, kas tur ielikts, tad mēs nevaram dzīvi nodzīvot,” viņa piebilda.

Vairumam Latvijas Radio uzrunāto pircēju atbildēja līdzīgi – viņiem daudz citu rūpju, un šis jautājums nesatrauc.

Par to gan domājuši drošības dienesti. Drošības policija norāda, ka jautājums vērtēts pretterorisma kontekstā, īpaši pēc sprādziena universālveikalā „Centrs” 2000. gadā,  kad sprāgstvielas soma tika novietota mantu glabāšanas skapī.

“Rimi” atteicās; “Maxima” domā

Tāpat Drošības policijā atzīmēja, ka pēc šī incidenta vairāki tirdzniecības centri paši atteikušies  no mantu uzglabāšanas skapīšiem un šodien tie nav plaši izplatīti. Tas saistīts ar vairākiem apstākļiem, tajā skaitā ar faktu, ka no šādām mantu glabātavām notiek zādzības.

Lielveikalu tīklā „Rimi” komentēja, ka tur ilgstoši, no divtūkstošo gadu sākuma, nav iespējams uzglabāt mantas skapjos.

Anete Ezeriete
„Tam ir pamatā vairāki iemesli. Pirmkārt, tā ir gan pircēju plūsma, gan izvietojums atšķirīgos tirdzniecības centros, kā arī, protams, šie drošības apsvērumi,” sacīja “Rimi” Latvija pārstāve Anete Ezeriete.

Viņa gan norādīja, ka tiešas saistības ar sprādzienu šim lēmumam neesot.

Savukārt lielveikalu tīklā “Maxima” aptuveni trešdaļā veikalu klientu ērtībām ir mantu glabāšanas skapji, stāstīja uzņēmuma pārstāvis. Ikdienā tos uzraugot apsardzes darbinieki un skapju uzraudzībai izmanto arī videonovērošanas kameras.

Tomēr bijuši arī atsevišķi gadījumi, kad cilvēki atstāj vai aizmirst tur savas mantas.

Jānis Beseris
„Varbūt gadās kādreiz, kur ir kāds skapītis, kur nozaudēta atslēga un, ja tas tiek piefiksēts, tad arī tiek attiecīgi tas skapītis apskatīts un atslēgts, lai saprastu, kas tur ir iekšā, kas atstāts,” stāstīja Beseris.

 

Uzņēmumā šobrīd apsverot iespēju no šādiem skapjiem atteikties pilnībā. Tas saistīts lielākoties ar tehniskiem aspektiem, piemēram, veikalā pieejamo vietu, kā arī, lai izskaustu atsevišķos gadījumus, kad cilvēki skapjos atstāj savas mantas; vērā ņemot arī drošības apsvērumus.

DP: Aizliegums nav vajadzīgs

Neraudoties uz neseno incidentu Sanktpēterburgā, Eiropas pieredze neliecinot, ka ar iespējamu spridzekļu ievietošanu tirdzniecības centru mantu uzglabāšanas skapjos būtu saistīts augsts apdraudējums.

Drošības policijas eksperts, kura vārdu normatīvo aktu dēļ izpaust nedrīkstot, Latvijas Radio pastāstīja, ka  pastāv vairāki faktori tehniski un praktiski, par kuriem atklāti DP  nevēlas runāt, lai neizplatītu zināšanas, bet “mantu glabātavas no teroristu skatījuma nav vispiemērotākās vietas, kur izvietot spridzekļus”.

“Teroristiem, izvēloties vietu, kur novietot spridzekli, šīs mantu glabātavas noteikti nebūs primārās. Tur ir vairāki iemesli, kāpēc tās viņiem īsti neder,” sacīja Drošības policijas pārstāvis.

Līdz ar to Drošības policijā vērtē, ka šobrīd mantu glabātavu ierīkošanas aizliegšana nebūtu lietderīga vai samērīga iejaukšanās komersantu saimnieciskajā darbībā.

Ja šādas mantu glabātavas veikalos ir, tad tās jāizvieto nošķirti no tirdzniecības zonas. Svarīgi, lai pastāvīgi to tiešā tuvumā neatrastos daudz cilvēku. Pie šīm vietām jānodrošina videonovērošana. Protams, jāapmāca darbinieki un apsardze, kā rīkoties apdraudējuma situācijās.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt