Drošības dienesta priekšnieks aicina būt ļoti piesardzīgiem ar «Huawei»

Valsts drošības dienests (VDD) pēta kompāniju "Huawei", par kuru izskanējušas bažas, ka tā regulāri nodod informāciju par saviem klientiem Ķīnas izlūkdienestiem, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pastāstīja VDD priekšnieks Normunds Mežviets.

Viņš raidījumā uzsvēra, ka cilvēkiem, kuri vēlas iegādāties "Huawei" produktus, vajadzētu būt ļoti piesardzīgiem un izsvērt situāciju. Pēc Mežvieta teiktā, pret kompānijām, par kurām ir aizdomas, jāizturas piesardzīgi.

"Uzņēmumu vadītājiem un arī privātpersonām vajadzētu izturēties ar ļoti lielu skepsi pret dažādām IT tehnoloģijām, šo IT tehnoloģiju ražotājiem, kuriem ir neviennozīmīga reputācija Eiropas Savienības un NATO dalībvalstīs. Respektīvi, kompānijām, par kurām ir aizdomas, ka viņu ražotie produkti var tikt izmantoti kiberspiegošanas aktivitātēm vai kaut kādā veidā aizskart personu tiesības," sacīja Mežviets.

Šajā brīdī visas trīs valsts drošības iestādes - VDD, Militārās izlūkošanas un drošības dienests, kā arī Satversmes aizsardzības birojs - pēta un analizē šo situāciju. Jautājums ticis aktualizēts arī debatēs ar valsts augstākajām amatpersonām.

KONTEKSTS:

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo vairākkārt brīdinājis, ka, izmantojot Ķīnas uzņēmuma “Huawei” ražotās tehnoloģijas, rodas draudi iedzīvotāju privātumam, jo iegūtos datus Pekina izmanto saviem nolūkiem. Pēc Pompeo teiktā, ja valstis turpinās biznesu ar “Huawei”, ASV var nākties apturēt dažādus projektus Eiropā. Ķīnas Ārlietu ministrija Pompeo izteikumus asi kritizējusi.

“Huawei” savukārt iesūdzējis tiesā ASV par aizliegumu federālās valdības aģentūrām izmantot uzņēmuma produktus.

10 komentāri
Valdis Bērziņš
Ķīna ir autoritāra valsts ar visām no izrietošajām sekām. Kaut kas stipri līdzīgs PSRS un mūsdienu Krievijai. Domaāju, ka brīdinājumi ir pamatoti un vērā ņemami. Stāsts par uzlecošo Ķīnas un norietošo ASV zvaigzni vdien izmsauc līdzjūtīgu smaidu. Ķīnas ekonomika ne tuvu nav tik varena, kā tā gribētu un Pasaules Bankai iesniegtie skaitļi par Ķīnas ekonomiskajiem rādītājiem, maigi vērtējot, ir pārspīlēti.
Valts Drukteins
ASV ir norietošais pasaules spīdeklis, kamēr Ķīna bija uzlēcošā zvaigzne kas jau IR pārspējusi ASV ja skatās no ekonomijas viedokļa. ASV varbūt pati to vēl līdz galam nesaprot, bet sāk jau agonizēt un šādi izgājieni to tikai pierāda. Ir naivi cerēt uz kaut kādu ilgtermiņa ASV atbalstu. Izmantos un kad viņiem vairs nebūs izdevīgi, tad uzmetīs, kā tie vienmēr dara.
Anonīms lietotājs 17949
Kurā vietā tev pārspējusi? https://www.statista.com/graphic/1/268173/countries-with-the-largest-gross-domestic-product-gdp.jpg
Anonīms lietotājs 22614
To pašu izdarīs ķīnieši un tu pat nesapratīsi, kaut arī viņi to iepriekš trīsreiz pateiks skaidrā ķīniešu valodā))
Valts Drukteins
Starp citu, lietoju Huawei P20 pro, kas ir labākais telefons kādu jebkad esmu lietojis. Vai man būtu jāuztraucas ka mani izspiegos? Ja man būtu pieeja kādam valsts noslēpumam, tad varbūt... Itkā ASV nespiegotu ar saviem Apple.
Mareks Markuss
Anonīmais lietotāj, tas nav tik viennozīmīgi, kā aprakstīji... Ir jāvēŗtē arī brīvības kvalitātes, ko mēs iegūstam vai zaudējam un, kaut vai tikai mazliet pavēŗtējot valstiskās sadarbības no ģimenes rakursa, ir skaidrs, ka neviens sakarīgs pāris un ģimene neļaus jaukties savas ģimenes lietās kādai citai ģimenei, vienalga , kā šī cita ģimene pozicionē sevi attiecībā pret mums... Ja par kremļa politiku ir vairāk ka skaidrs, ka viņu politiskā izpratne nevar mums būt pieņemama, tad ASV draugam un partnerim ir jāsaprot, ka viņiem nebūs nekādu tiesību jaukties Latvijas iekšlietās... Šī jaukšanās jau ir daudzkārt konstatēta un tas nav pieļaujams; draugi un godīgi partneri tā nerīkojas... Ka tik beigās mūsu draugs nekļūst par mūsu nedraugu, kaklakungu un politiskās vedzības uzspiedēju--- to gan droši varētu jau pārfrāzēt tagadnes formā..Diemzēl.. Uzskatu, ka Latvijai ir jāsadarbojas ar Asv, politiski un valdības līmenī ir jānosprauž sadarbības robežas...
Anonīms lietotājs 22614
Latviešu tauta negrib neko tālāk par personisko komfortu un labklājību, tas tev būtu jāsaprot. Jo kā gan citādi tā būtu pieļāvusi valsts, arī Rīgas, nozagšanu. Cilvēki redz, kas notiek apkārt, bet iebildumu faktiski nav - visi samierinās ar to, ka ir maizes kumoss un savs kakts. Diemžēl, atgūstot brīvību pēc padomju okupācijas, neviens mums nepasniedza kastīti ar jaunu, efektīvu domāšanu - pie tās būs jānonāk pašiem, caur kļūdām, negācijām un daudziem atkārtojumiem. Cerams, ka nepalaidīsim garām savu iespēju mācīties. Bet kopumā - cik gadus ebreji klejoja pa tuksnesi, meklējot ceļu? Tāpat arī Latvija nevar viena gada laikā no vergu tautas kļūt par saimnieku tautu - ir jāiziet cauri tumsonības, zaglīgo saimnieku un nevarīgo vēlētāju tuksnesim. Ir jāizaug. Pat Ukraina, kam bija spēcīgs stimuls mainīties - militārs konflikts - nespēj tik ātri mainīties un izspiest no sevis padomju vergu domāšanas un rīcības veidu.
Mareks Markuss
Līdz šim ir bijusi pa lielam tikai gļēva sabiedrotā(o)prasību un regulu izpilde, bezmugurkaulnieku politika... Pret Latviju un Latvijas iedzīvotajiem tāda politika nav pieļaujama; tā ir nodevīga politika ! IR JĀBŪT SPĒCĪGAI PAŠAPZIŅAI, ne iedomībai, BET SKAIDRAI IZPRATNEI PAR TO , KO VAJAG UN GRIB TAUTA, LATVIJAS UN PIRMKĀRT JAU LATVIEŠU TAUTA SAVĀ ZEMĒ...
Irēna Kerbštate
Cik zinu Latvijai ar Ķīnu ir labas tirdzniecības attiecības.Vēl nesen slavēja Ķīnu,nu tagad brīdinā,par spiegošanu un viņu produkciju nepirkšanu.Kāda dilemma.
Anonīms lietotājs 22614
Dilemma ir tad, ja par to domā vienā plaknē. Pieļaut iespējamo spiegošanu tirdzniecības dēļ būtu ļoti tuvredzīga pieeja. Nav jābūt domas gigantam, lai nesaprastu Ķīnas iespējas un nolūkus. Arī par tirdzniecību runājot - ir smieklīgi lasīt, ka ķīnieši nepērk šprotes un biezpienu. Viņi ir atnākuši pirkt nevis pārtiku, bet veselas nozares un šajā lietā arī slepus izķeksētā informācija tiem var lieti noderēt.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti