Daugavpils Saules skolai 100 gadi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

No amata līdz mākslai, no etnogrāfijas līdz dizainam. „Pāri kalniem”, tā, gadsimta garumā vērtējot skolas vēsturi un nozīmi, saka Daugavpils Saules skolas darbinieki.

Daugavpils Saules skola dibināta kā rokdarbu skola 1917. gadā - gadu pirms mūsu valsts tapšanas. Skola piedzīvojusi dažādus laikus, varas, un reorganizācijas, lai līdz ar atjaunoto Latvijas valsti kā Fēnikss atdzimtu no pelniem. Šogad ne vien skolas simtgade, bet arī aprit 25 gadi kopš skolas atjaunotnes. Šobrīd Daugavpils Saules skola, kas  ir Dizaina un mākslas vidusskola, kļuvusi par jauno Latgales mākslinieku kalvi. Cienot tradīcijas un ejot līdzi mūsdienu tendencēm, tā nezaudē savu galveno sūtību.

Svinēt Daugavpils Saules skolai tiešām ir ko, neslēpj skolas direktore Inguna Kokina. Skola ir ar savu vēsturi, un tai vienmēr bijusi sava sūtība.

„Tas nav nejauši, ka Saules skola ir radusies 1917. gadā, laikā, kad tapa ideja par nacionālu valsti, un Daugavpilī tas attīstījās gan kā skolotāju izglītība, gan kā sieviešu izglītība,”  direktore uzsver - no amata līdz mākslai, no etnogrāfijas līdz dizainam, Saules skola attīstījusies šo 100 gadu laikā, kļūstot par mūsdienīgu skolu.

100 gadu garajā mūžā Saules skolai nācās piedzīvot  dažādus laikus un  varas, skolas sūtība palika nemainīga, arī pēc valsts atjaunotnes, kas nebija viegla, atmiņās dalās  pirmā atjaunotās skolas direktore Ināra Ostrovska:

"1991. gadā tika nolemts, ka vajag atjaunot Saules skolu, to izdarīja mākslinieki. Te bija tikai telpas, iepriekš bijusi izpildkomiteja, visu vajadzēja saremontēt un atjaunot. 1992. gada 20. februārī bija pirmais domes lēmums par to, ka atjauno skolu. Ir pagājuši 25 gadi. Bet 1992.gadā mēs nosvinējām pirmo izlaidumu pēc 40 gadiem, kā skola bija padomju laikos aizvērta. Bija sabraukuši 83 absolventi. Sveiciens visiem! No šejienes nāk gaiši cilvēki!"

Skolas atdzimšanu sekmēja Daugavpils inteliģence, mākslinieki, toreiz tā bija liela un tālredzīga uzvara, ar prieku saka māksliniece un atdzimšanas veicinātāja Vanda Bauļina:

„Toreiz 1992. gadā mēs, Daugavpils inteliģence, pacēlām visu sabiedrību, visu inteliģenci kājās un uzrakstījām protokolu un iesniedzām pilsētas domē. Tur bija  55 paraksti, tās bija tāds tāls gājiens, pūles un risks, kas ir atmaksājies. Šodien, esot šajās talpās un redzot brīnišķīgos eksponātus, skolas jauniešu darbus, redzam, ka jauna paaudza, jauni mākslinieki aug, un tie spodrinās pilsētas tēlu.”

No amata līdz mākslai, no etnogrāfijas līdz dizainam, tā Saules skola attīstījusies 100 gadu laikā, uzsver skolas direktore Inguna Kokina, Saules skolai kļūstot par mūsdienīgu skolu:

„Ja sākotneji skola veidojās kā šūšanas un rokdarbu kursi, kur mācījās inteliģentās mājsaimnieces, tad šobrīd skola ir Dizaina un mākslas vidusskola, un abas šīs nozares ir svarīgas. Dizains ir funkcionālā māksla, kas ir saistīta ar lietotāju un ražotāju, un māksla ir tā, ko redzam šeit skolā, izstādēs.”

Interjera dizains ir viens no jaunākajiem skolas mācību virzieniem, tas nozīmē sekot  līdzi laikam, saka interjera dizaina priekšmeta pasniedzējs  Vilnis Kauškals:

„Cenšamies iet laikam līdzi. Mācām izprast, izjust telpu, projektēt, rasēt, modelēt telpas vīziju, izmantojot modernās datorprogrammas."

Tam pievienojas arī tekstilmākslas skoltāja ar 23 gadu pieredzi Saules skolā Digna Gordijenko:

„Mākslā izglītība nestāv uz vietas. Mums ļoti jāseko tendencēm, tehnoloģijām, jaunajām iespējām, tas viss arī parādās mūsu izstāžu, kvalifikāficiju darbos.”

Saules skola lepojas ar savu audzēkņu - absolventu  sasniegumiem, daudzi no tiem atnākuši atpakaļ uz skolu, lai te strādātu, bet daugavpilietis Edgars Bogdāns jau pats vada skolu Vidzemē - Valmieras Mākslas vidusskolu, un ir pateicīgs, kad šeit pēc vecāku ieteikuma guvis koktēlnieka amatu, kam bija un ir liela nozīme.

„Šīs prasmes, iemaņas, zināšanas, tehniskās praktiskās zināšanas, ko ieguvu Saules skolā, man ir daudzko devušas, un  man ļoti noderēja šī tehniskā domāšana, studējot Mākslas akadēmijā funkcionālo dizainu, kur tik ļoti vajadzīgas tehniskās zināšanas. Jūtos pateicīgs šai skolai un tam, ko tā man ir devusi," atzīst Bogdāns.

Tikmēr pati Saules skolai, nosvinot 100 gadi, kā jau „mākslinieks” - neapstājas pie sasniegtā, bet sprauž jaunus mērķus - kļūt par vienu no Latgales mūsdienu mākslas kompetences centriem ar savu mākslas kvartālu pilsētā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti