Dienas ziņas

Skolēni aktīvi piesakās darbam vasarā

Dienas ziņas

Strenčos gatavojas 18. plostnieku svētkiem

Medicīnas pakalpojumu pieejamība austrumu pierobežā

Daugavpils pusē sakārto medicīnas infrastruktūru, bet trūkst jauno speciālistu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kamēr Daugavpilī pakāpeniski sakārto medicīnas iestāžu infrastruktūru, taču ar veselības aprūpi saistīto problēmu pierobežas reģionos vēl ir daudz, viena no aktuālākajām – jauno speciālistu piesaiste.  

Līdz šim Daugavpils novada medicīniskās aprūpes iestādēs aprīkojums bija saglabājies kopš padomju laikiem, lielākā daļa ēku kopš to uzcelšanas remontu nebija pieredzējušas un mūsdienu prasībām nebija nodrošināta arī piekļuve tām, piemēram, jaunajām māmiņām, cilvēkiem ratiņkrēslos.

Tagad ar Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas finansiālu atbalstu infrastruktūru izdevies sakārtot. Taču ar veselības aprūpi saistīto problēmu pierobežas reģionos vēl ir daudz, viena no aktuālākajām – jauno speciālistu piesaiste.  

Demenes pagasta doktorātā ir vairāk nekā 1500 pacientu, vairākiem no viņiem ir kustību traucējumi. Paradoksāli, bet līdz šim ārsta prakse atradās otrajā stāvā.

Demenes pagasta medpunktā sastaptais pacients Oļegs Garkuļgurevičs stāstīja -  “kad vajadzēja kādus norādījumus vai receptes, ārsts man vienkārši tās iznesa ārā uz ielas, uz pilsētu braucu uz tādu normālu poliklīniku, kur varēja normāli piekļūt”.

Tagad Oļegs var piekļūt arī ģimenes ārsta praksei, “praktiski visu tagad var šeit izdarīt, analīzes nodot, injekcijas veikt, pilsētā tikai rentgenu veikt, visu pārējo šeit var”.

Lai nodrošinātu primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas vietu atbilstību valsts noteiktajiem standartiem, īstenots pārrobežu sadarbības programmas projekts “Pārrobežu pacients”, kas ļāvis uzlabot apstākļus 11 primārās veselības pakalpojumu sniegšanas vietās Daugavpils novadā. Vairums no šīm iestādēm remontu nebija redzējušas kopš padomju laikiem.

Ģimenes ārsts Lociku doktorātā Ivans Ņesterovs atzina: “Kā bija un kā ir tagad – zeme un debesis! Bija vienkārši dzīvoklis un viss. Aplīmēts tapetēm. Un ieeja.”

Izremontētas telpas, iegādātas jaunas mēbeles, datori, kā arī uzbūvētas uzbrauktuves, kas ļauj ārstu apmeklēt pacientiem ar kustību traucējumiem. Projekta kopējās izmaksas pārsniedz 680 tūkstošus eiro.

Tomēr vēl lielāks izaicinājums novadā jau tuvākajā nākotnē varētu kļūt jauno speciālistu trūkums. Pēdējo piecu gadu laikā uz Daugavpils novadu strādāt nav atnācis neviens jaunais mediķis, gandrīz visiem ārstiem ir vairāk nekā 45 gadi, daudzi ir tuvu pensijas vecumam.

Demenes pagasta doktorāta vadītājs Vitālijs Navickis stāstīja, ka pēdējos 15 gadus doktorātā strādā tie paši četri darbinieki, “drusciņ esam novecojuši 15 gadu laikā, bet kopumā visi vēl turamies, vēl nekas”.

Daugavpils novada sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova savukārt stāstīja, ka Daugavpils novadā ģimenes ārsti iedzīvotājiem ir pieejami, “ja kādā pagastā vai uz diviem pagastiem nav tā ģimenes ārsta, tad noteikti ir ģimenes ārsts, kas brauc no kaimiņu prakses”.

“Daugavpils novadā it kā uz šo brīdi mums ģimenes ārstu pietiekoši, bet lieta tāda, ka laiks iet uz priekšu, mēs paliekam vecāki un arī  jaunie speciālisti, kas pabeidz Stradiņa universitāti vai citas augstskolas, ne visai vēlas atgriezties uz Latgali, jo ir citas vietas, kur piedāvā labākus apstākļus, labākus atalgojumus,” atzina Jegorova.

Mūsdienīgi darba apstākļi varētu atvieglot jauno speciālistu piesaisti, savukārt kvalitatīvu veselības pakalpojumu pieejamība - mazināt apkārtnes iedzīvotāju aizplūšanu uz tuvējām pilsētām. Tiesa, lai modernās telpas nākotnē nepaliktu tukšas, darba vēl daudz. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti