Sadaļas Sadaļas

Daugavpils pašvaldība jau otrreiz vēršas pie privātīpašnieka par bijušās sanatorijas «Mežciems» iegādi

Daugavpils dome izskata iespējas atpirkt vēsturisko sanatorijas kompleksu. Šobrīd dome jau otrreiz ir vērsusies pie kompleksa īpašniekiem uzņēmuma SIA “Ditton T”, lai vienotos par tā iegādes iespējām. Pašvaldība vēlas sakārtot teritoriju, lai tā kļūtu pievilcīga gan pilsētniekiem, gan potenciālajiem investoriem. Daugavpils dome šo īpašumu vēlas iegādāties par sertificēta vērtētāja noteikto tirgus vērtību – 90 000 eiro, pats kompleksa īpašnieks savukārt ieinteresēts īpašumu pārdot par 330 000 eiro. 

Daugavpils pašvaldība jau otrreiz vēršas pie privātīpašnieka par bijušā sanatorija «Mežciems» iegādiSilvija Smagare

Sanatorija “Mežciems” meža ielokā Daugavas krastā sāka darbību 1883. gadā, to būvēja grāfs Plāters-Zībergs kā atpūtas un dziedniecības, kumisa un ūdens ārstniecības iestādi. Pirmā pasaules kara gados komplekss tika izpostīts, tad atjaunots, tur ārstēja tuberkulozi, sirds, asinsvadu un nervu slimības. Pēdējos pacientus sanatorija pieņēma vēl 1990. gadu sākumā, bet 1991. gada 1. jūnijā tā pilnībā vēra savas durvis ciet un privatizācijas laikos nonāca privātajās rokās. 

Novadpētnieks un Daugavpils gids Jānis Kivriņš atcerējās: „Toreiz, kad viņi plānoja sākt remontu, gribēja tur izveidot biznesa centru. Taču, kad iegājām iekšā, skats bija baiss. Terasei bija nogruvušas sienas, iekšā bija noplēsti pirmie griesti, un zem tiem rēgojās nopuvuši vērbaļķu gali. Bija skaidrs – ēka ir jāglābj, varbūt pārdodot kādam citam.”

Saimnieki sanatorijai mainījās. Pašlaik sanatorijas “Mežciems” komplekss pieder uzņēmumam SIA “Ditton T”. Daugavpils pilsētas dome jau 2019. gadā apsvēra iespēju šo īpašumu atpirkt, un, vienojoties ar īpašnieku, pasūtīja tā novērtēšanu, norādīja domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Jānis Lāčplēsis (Latgales partija).

„Šodien objekts atstāj ļoti bēdīgu iespaidu. Gadu no gada tas palicis arvien sliktāks. Pašvaldība labprāt palīdzētu tā attīstībā. Tieši iejaukties šajā procesā mēs nevaram, jo tas ir privātīpašums. Vēlmi vai gatavību šo īpašumu iegādāties mēs savulaik izteicām, līdz galam šo procesu mums neizdevās novest, jo mūsu partneri privātīpašnieki par to summu, kādā viņu novērtēja īpašumu novērtētāji, nebija gatavi pārdot. Taču viņi arī neapstrīdēja šo novērtējumu. Tāpēc joprojām gaidām atbildi no uzņēmuma,” skaidroja Lāčplēsis.

Uzņēmuma SIA “Ditton T” valdes loceklis Andrejs Kursītis ar atbildi par šī īpašuma pārdošanu par novērtētajiem 90 000 eiro pašvaldībai ir izvairīgs. Laiks atbildei vēl ir.

„Domāju, ka pauze būs vismaz uz divām nedēļām, kamēr nesniegsim oficiālu atbildi. Šobrīd šis jautājums ir ļoti politizēts, un mums tas nepatīk,” sacīja Kursītis.

Tikmēr šajā neskaidrajā situācijā domes sēdē ar priekšlikumu no pašvaldības budžeta atvēlēt 300 000 eiro Mežciema sanatorijas atjaunošanai vērsās opozīcijas deputāts Mihails Lavrenovs (Saskaņa).

„Uzņēmums “Ditton T” nevar un nespēj saglabāt šo unikālo objektu, tāpēc mums ir cerība, ka budžetā izdosies atrast līdzekļus tā sakārtošanai un attīstībai, arī piesaistot Eiropas Savienības  līdzekļus,” atzina Lavrenovs.

Domes vairākums atturējās atbalstīt šo priekšlikumu, stāstīja deputāts Aivars Zdanovskis (Mūsu partija): „Kāpēc šis jautājums parādījās tieši tagad? Tagad iegādāties šo īpašumu, kur nepieciešami vismaz 4 miljoni, lai sakārtotu, 3 miljoni mājai un 1 miljons apkārtnei. Kā var pārņemt šo īpašumu, kurš faktiski nolaists līdz nullei. Lai gan, protams, tā ir unikāla vieta gan no ārstnieciskā, gan estētiskā viedokļa, taču ne tagad – krīzes laikā.”

Jautājumā, ka “Mežciema” sanatorija un tās teritorija ir jāsakārto un jāattīsta, vienoti gan Daugavpils domes koalīcijas, gan opozīcijas deputāti.

„Tā varētu būt vieta, kur rehabilitāciju saņemtu mūsu ārsti, mediķi, ja mēs atjaunotu tur sanatorijas darbību,” norādīja Lavrenovs.

„Mums nav pašmērķis iegādāties šo īpašumu, svarīgi to attīstīt. Ja ir kādi piedāvājumi, kā attīstīt, mēs gatavi sadarboties, ja nav, tad varam atpirkt un izmantot pilsētas vajadzībām,” sacīja Lāčplēsis.

Šobrīd ir jāsagaida “Mežciema” īpašnieku atbilde par sanatorijas pārdošanu, pirms kalt plānus un paredzēt līdzekļus tās attīstībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt