Daugavpils cietoksnī iecerēts izveidot Tehnikas muzeju

Bijušajā Inženierarsenāla ēkā Imperatora ielā jau nākamgad iecerēts veikt vērienīgus restaurācijas darbus. Tie kopumā izmaksās ap trim miljoniem eiro, un atjaunotajās plašajās telpās, kas sākotnēji kalpojušas tehniskām lietām, taps muzejs, kur apskatīt antikvāras un militāras mašīnas, velosipēdus, mopēdus un dažādas senlietas, kas vēl vairāk paspilgtinātu attiecīgā laikaposma tehnikas sūtību. 

Sava vieta te rastos arī pilsētas senākajam tramvajam un Daugavpilī populārā sporta veida – spīdveja - cienītāju transporta līdzekļiem, sola idejas autori. 

Vismaz deviņi tūkstoši kvadrātmetri gan bijušajā Inženierarsenāla ēkā, gan ap to ir vide, kur sakārtot telpas un pagalmu, lai rezultātā Daugavpils cietoksnī to pārvērstu par vēl vienu apmeklētājiem interesantu un sakoptu kompleksu, pastāstīja Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centra projektu eksperts Artjoms Mahlins.

„Māja ir ļoti liela, un tās tehniskais stāvoklis diezgan sarežģīts. Tāpēc pirmkārt mēs vēlamies uzlabot pašas būves tehnisko stāvokli. Visai mājai tiks nomainīts jumts, un ēkas daļā Imperatora ielā 8 notiks restaurācija, kur mēs izvietosim Tehnikas muzeja ekspozīciju,” ar vērienīgajiem plāniem iepazīstināja Mahlins.

Uzvarot konkursā, tiesības veikt projektēšanu ir ieguvusi SIA "Rem Pro", bet līguma summa ir nepilni 120 tūkstoši eiro. Šī ēka ir savu vēsturi un sūtību, akcentēja Mahlins. "Te savulaik bija izvietotas lielas darbnīcas, kur remontēja un izgatavoja instrumentus, kas bija nepieciešami cietokšņa būvniecībai,” viņš uzsvēra.

Tieši šīs telpas ir kā radītas Tehnikas muzeja izveidei, saka idejas īstenotāji, saredzot te labas iespējas dažādas tehnikas izvietošanai un  tās apskatei.

„Kopumā mēs plānojam te izvietot ap 40 tehnikas vienību. Galvenā ekspozīcija būs no Rīgas Motormuzeja. Būs retro un padomju laika tehnika, ko „apaudzēsim” ar tā laika sadzīviskām lietām - koferiem vai, piemēram, riteņiem.  Meklēsim tādus automobiļus, kas pārvietojās pa Daugavpils ielām 20. gadsimtā. Daļa ekspozīcijas būs kara tehnika,” paskaidroja eksperts.  

Tanku gluži nebūs, taču tehniku, kas atbilst tieši Daugavpils specifikai, gan būs iespējams aplūkot cietokšņa Tehnikas muzejā, saka cietokšņa pārvaldnieks Jānis Ostrovskis.

„Te būs ekskluzīva tehnika, arī no padomju laikiem, ko daudzi nav redzējuši - „ Moskviča” kabriolets  vai padomju laika milicijas mašīna. Pagalmā plānots izvietot arī tik lielu tehniku kā Daugavpils tramvaju un arī īpašu vietu atvēlēt Daugavpilī populārajam spīdvejam,” sacīja Ostrovskis.

Inženierarsenāla ēkas konservācija, restaurācija un pielāgošana Tehnikas muzeja izveidošanai ir paredzēta projektā "Rīteiropas vērtības", kurā Daugavpilij ir pieci partneri, pavēstīja Mahlins. Tehnikas muzejam  kā vadošajam partnerim no vairāk nekā pieciem miljoniem paredzēta lielākā finansējuma daļa - ap trim miljoniem eiro.

Patlaban notiek projekta pieteikuma izvērtēšana, ko veic Kultūras ministrijas izveidota komisija. Līdz novembra beigām būs zināms, vai projekts tiks atbalstīts un būs iespēja piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu tā īstenošanai. "Mēs kopā esam seši partneri - Daugavpils novads ar Slutišķu sādžu, Krāslavas pils, Preiļu pils, Ludzas pilsdrupas un Aglonas bazilika.

Ja viss būs labi, jau nākamgad varēsim uzsākt restaurācijas darbus un 2018. gadā Daugavpils cietoksnī varētu tapt jauns apskates objekts,” uzsvēra Mahlins.

Šis muzejs Daugavpils cietoksnī var kļūt arī par sava veida dāvanu Latvijas simtgadei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti