Sadaļas Sadaļas

Stāsti

Ar ziediem, baltiem krekliem un blūzēm - Latvijā tiek sagaidīts jaunais mācību gads

Stāsti

Rīgai jauns gaisa uzlabošanas plāns; par kvalitātes nemērīšanu draud sods

Daugavpils pašvaldība gatavojas pievērsties Mežciema teritorijas attīstībai

Daugavpilī spriež par unikālās koka baznīcas pārcelšanu no Mežciema

Unikālā sakrālā būve Daugavpils Mežciema teritorijā - 1897. gadā uzceltā Aleksandra Ņevska koka dievnams nu gaida, kāds būs tā liktenis – vai baznīcai nāksies pārcelties vai varēs palikt savā vietā.

Daugavpils Sv. Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīca

Atrodas Mežciemā pie Garnizona kapiem.

Dievnams celts pareizticīgo stilā, kāds bija raksturīgs Krievijas ziemeļdaļai.

Dievnama celtniecību finansēja Pēterburgas tirgotājs M. Čukasovs. Projekts un būvuzraudzība bija kara inženiera Raševska ziņā, dievnamu cēla Daugavpils cietokšņa amatnieki.

Baznīca iesvētīta 1897. gadā.

Baznīca ir vienstāva koka guļbūve, kas nav apšūta ar dēļiem. Četrslīpju jumts segts ar rombveida skārda plāksnēm.

Baznīcai 9 tornīši, kuru karkasi apšūti ar dēļiem, un tiem ir piecas atšķirīgas formas. Virs sānu ieejām uz jumtiņiem atrodas smaili torņi ar četrslīpju jumtu. Altārdaļas jumtu grezno tornis, kura sešstūrainais apjoms balsta sīpolveida kupolu ar krustu.

 Šis dievnams ir celts pareizticīgo stilā, kāds bija raksturīgs Krievijas ziemeļdaļai, koka guļbūves celtne ir arhitektūras piemineklis. Taču tas ir avārijas stāvoklī, savas draudzes tam arī nav, garīdzniecības pārstāvji cer, ka, pārvietojot šo baznīcu uz citu vietu, tas atdzīvotos, kamēr pieminekļu aizsardzības speciālisti, pašvaldības pārstāvji un arī daudzi iedzīvotāji ir par to, lai dievnams paliktu savā vietā un kļūtu par Mežciema kā viena no Daugavpils mikrorajonu tūrisma pērlēm un kopumā veicinātu šīs teritorijas attīstību.  

Koka dievnams, sen draudzes pamests, tukšs un avārijas stāvoklī, taču izcils pēc nozīmes un būves, slejas Mežciemā, blakus Garnizona kapiem.

Tas ir unikāls, stāsta Latgales dievnamu pētniece, pensionētā Daugavpils novada pieminekļu aizsardzības inspektore Vanda Bauļina.

Pieeja pie baznīcas, izbraucot caur mežu un plašu pļavu, no Garnizona kapu teritorijas, taču aiz baznīcas jau vīd neestētisks žogs, aiz kura sākas industriāla zona.

Pašvaldībai par Mežciema teritoriju, kas sākotnēji bija kā kūrorta zona, dažādos laikos bijuši dažādi plāni, stāsta domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Jānis Dukšinskis.

Šī vide arī ir viens iemesliem, kāpēc jau vairākkārtīgi uzjundī jautājums par šīs baznīcas pārcelšanu uz citu vietu. To apliecina arī domes priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Dzalbe.

Mežciema teritorija gan kartē, gan dabā raugoties, šobrīd ir sadrumstalota, katrai vietai sava funkcija, taču viss var sadzīvot un eksistēt, saka Pēteris Dzalbe.

Tomēr doma par 1897. gadā uzceltā Aleksandra Ņevska koka dievnama pārcelšanu pilsētā joprojām dzīva, apliecina Jānis Dukšinskis.

Vismaz divreiz lūgumu pārcelt šo  baznīcu uz citu vietu ir noraidījusi arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, tas jārespektē, saka Pēteris Dzalbe.

Pret dievnama pārcelšanu ir daudzi iedzīvotāji, arī pareizticīgā Tatjana. Viņa uzsver, ka tā ir tā aura, kur pie kapiem uzcelts šis dievnams, kur mīt  mirušo gari, un tas  būtu jāciena. Īpaši gandarīta par to, ka  visdrīzāk šī unikālā baznīca paliks savā vietā, ir Vanda Bauļina

Ja pašvaldība sakārtos infrastruktūru, kas publiski jau solīts, tad šī unikālā koka celtne varētu kļūt par interesantu tūrisma objektu, turklāt tā atrodas pavisam netālu no Daugavpilī populārākās tūrisma vietas - Rotko centra un cietokšņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt