Daugavpilī pēc varas maiņas grūti prognozēt, vai iztiks bez jauniem satricinājumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šonedēļ Daugavpils pilsētas domē jau ceturto reizi šī sasaukuma laikā tika vēlēts priekšsēdētājs. Par to šoreiz kļuvis Igors Prelatovs. Tādējādi jau otro reizi šī sasaukuma laikā pie domes vadības grožiem otrajā lielākajā Latvijas pilsētā atgriezās „Mūsu partija”, iepriekš pilsētas vadības stūre bija uzticēta Rihardam Eigimam. Vēl divas reizes šajā sasaukumā domi vadīja „Saskaņas” pārstāvis Andrejs Elksniņš. Nākamās pašvaldību vēlēšanas jau pēc gada, taču grūti prognozēt, vai tas paies bez jauniem satricinājumiem.

Daugavpilī pēc varas maiņas grūti prognozēt, vai iztiks bez jauniem satricinājumiem
00:00 / 04:46
Lejuplādēt

Daugavpils domē 2017. gada pašvaldību vēlēšanās no 13 sarakstiem tika ievēlēti trīs. 15 deputātu vietas sadalījās šādi – sešas ieguva „Latgales partija”, piecas – „Saskaņa” un četras – „Mūsu partija”. Pirmais mēra krēslu iesildīja Andrejs Elksniņš (''Saskaņa''), uz gadu to nomainīja Rihards Eigims („Mūsu partija”) , tad mēra krēslā atkal atgriezās Elksniņš, un gadu pirms nākamajām vēlēšanām atkal varas groži „Mūsu partijai”, šoreiz mēra krēslu pielaiko Igors Prelatovs.

“Laiks parādīja, kā pagāja trīs gadi kopš 2017 vēlēšanām. Pie katras varas nestabilitātes es biju pie varas kā domes priekšsēdētāja 1. vietnieks vai priekšsēdētāja vietnieks, centos vienmēr atdalīt politiku no saimnieciskās darbības,” tagad apgalvo Prelatovs.

Par jauno mēru nobalsoja domes vairākums, turklāt „Mūsu partija” ieguva vēl vienu augstu posteni – domes priekšsēdētāja vietnieka amatu. Būtiski, cik vienoti deputāti būs turpmākajā darbā, uzsver jaunais mērs Igors Prelatovs.

“Šodienas balsojums parādīja, ka par mani un Līviju Jankovsku nobalsoja 11 deputāti. Redzēsim, kā tuvākajā laikā notiks darbs domē. Katram deputātam šobrīd ir iespēja realizēt savus solījumus iedzīvotājiem. Galvenais ir saprast, ka tikai ar deputātu vairākumu mēs spēsim strādāt pilsētnieku labā,” saka Prelatovs.

Pagaidām oficiālu dokumentu, kas apliecinātu, ka Daugavpils domē izveidota jauna varas koalīcija, nav, Latvijas Radio apliecina jaunievēlētā domes priekšsēdētāja vietniece Līvija Jankovska, norādot, ka par jauno mēru un vietnieci balsoja deputāti no visām domē ievēlētajām partijām.

“Nekāds koalīcijas līgums nav parakstīts. Jūs pagaidām redzējāt 11 deputātu balsojumu. Bet ir panākta vienošanās starp ''Mūsu partiju'' un Latgales partiju. Bet šis balsojums parādīja, ka mēs varam darboties arī plašākā koalīcijā,” secina Jankovska.

Igoru Prelatovu kā jauno Daugavpils mēru ar savu balsojumu atbalstīja arī trīs „Saskaņas” partijas deputāti. Vai tas būs jaunais kopīgais domes varas kodols, spriest pāragri.

“Es nezinu, kas būs ar šiem trim ''Saskaņas'' partijas deputātiem, nav bijis nekādu pārrunu par to, bet mēs esam atvērti sadarbībai. Koalīciju komentēt šobrīd ir grūti, jo visus pasākumus gan ar Elksniņa atbrīvošanu no amata, gan ar jauno domes priekšsēdētāja ievēlēšanu veica astoņi domes deputāti. „Par” nobalsoja jau 11,” tā situāciju komentē Latgales partijas līderis Jānis Lāčplēsis.

Zīmīgi, ka Latgales partija, kurai šajā domē ir vislielākais deputātu skaits – seši, tā arī nav guvusi Daugavpils mēra krēslu. Tomēr esošajā situācija tā saglabā gan augsto domes priekšsēdētāja 1. vietnieka amatu Jāņa Lāčplēša personā un domes priekšsēdētāja vietnieka amatu Jāņa Dukšinska personā. Visticamāk, ka politiskajā ēnā šajā laikā Daugavpils domē paliks eksmērs no „Mūsu partijas” Rihards Eigims, pret kuru ierosinātas vairākas krimināllietas, un arī otrs eksmērs Andrejs Elksniņš, kurš mēra ievēlēšanas procedūrā nepiedalījās, bet Latvijas Radio nodēvēja Prelatova kandidatūru tomēr kā optimālāko.

“Daugavpils pilsētas domes „Saskaņas” deputātu frakcija turpinās strādāt domē opozīcijā, tomēr šodien ir jāatzīst, ka Prelatova kungs ir labākais iespējamais variants no tā lielākā ļaunuma,” atzina Elksniņš.

Cik stabila būs jaunā vara Daugavpilī? Uz šo jautājumu cerīgi skatās jaunievēlētie varas pārstāvji no ''Mūsu partijas'', kuri rēķinās ar trim savas partijas balsīm, bet kuriem neiztikt bez sešu Latgales partijas deputātu atbalsta, lai sekmīgi nostrādātu līdz nākamajām vēlēšanām.

“Ir cerības, ka šis domes priekšsēdētājs nostrādās līdz sasaukuma beigām, ja vien viņš pratīs saglabāt savu neatkarību un gatavību strādāt pilsētas interesēs,” tā Jānis Lāčplēsis.

Politiskā nestabilitāte ir Daugavpils pilsētas vizītkarte, prognozes te veikt nav viegli,

tā situāciju pilsētā raksturo Daugavpils Universitātes sociologs un politisko norišu pētnieks Dmitrijs Oļehnovičs.

“Ir ļoti grūti ko komentēt Daugavpils pilsētā. No vienas puses, ja runājam par teoriju, tad protams, Daugavpils pašvaldība ir ideālās demokrātijas paraugs, tomēr, no otras puses, mēs redzam, ka situācija, kas izveidojusies pilsētā gadiem ilgi, nav visai normāla. Es tomēr ceru, ka kārtējais apvērsums domē nenotiks. Jo 11 deputāti nobalsoja „par”, turklāt arī daži deputāti no ''Saskaņas'', kas nebija visai prognozējams. Ir zināma cerība, ka līdz nākamajam sasaukumam tomēr esošais pilsētas galva būs spējīgs noturēties.”

Jāapzinās, ka tikai gads atlicis līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām, tas likumsakarīgi ir karstākais politisko kaislību priekšvēlēšanu laiks. Un tas neizslēdz to, ka Daugavpili šajā laikā, no kā tik ļoti noguruši pilsētas iedzīvotāji, vēl tomēr var sagaidīt kādi politiskie satricinājumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti