Ārpus Rīgas

Pāvilostā pagarinās molu un spers jaunu attīstības soli jahtu tūrismā

Ārpus Rīgas

Makšķernieki: Burtniekā ķeras līdakas, bet par daudz savairojušās mazās zivis

Daugavpilī kūtri izmanto ES finansējumu ēku siltināšanai

Daugavpilī kūtri izmanto ES finansējumu ēku siltināšanai

''Dzīvo siltāk!'' - uz to šonedēļ, rīkojot informatīvos seminārus Latgalē, aicina Ekonomikas ministrija un Latvijas Attīstības finanšu institūcija ''Altum''. Latgale nevar lepoties ar īpašu aktivitāti namu renovācijas jomā, ko līdz šim atbalstījusi īpaša Eiropas fondu programma.

Liepājā, kur ir 600 daudzstāvu mājas, iepriekšējās Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējuma programmas ietvaros tika nosiltinātas vairāk nekā 100 mājas, bet Daugavpilī ar 900 namiem - tikai viens. Šobrīd jau sācies jauns periods līdzfinansējuma saņemšanai no ES struktūrfondiem daudzdzīvokļu māju atjaunošanai. Latvijai kopumā piešķirti 167 miljoni eiro. Daugavpils pašvaldībā cer, ka šo programmu, ņemot vērā kopējo iedzīvotāju zemo ekonomisko dzīves līmeni un skepsi pret aizņēmumu ņemšanu, izmantos vismaz 30 pilsētas daudzdzīvokļu nami.

Daugavpilī kopumā ir ap 900 daudzdzīvokļu namu, pilsētas dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums apsaimnieko 843 mājas, un līdz šim interese par namu siltināšanu bijusi ārkārtīgi zema, atzīst domes priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Dzalbe. Viņaprāt, cilvēki nav gatavi ''attaisīt jau tā plānos naudas maciņus mājas sakārtošanai.''

Lai arī kopumā zema, bet tomēr līdz šim lielākā interese Daugavpils iedzīvotāju vidū bija tieši par pašvaldības atbalsta programmu namu renovācijai. Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības vadītājs Jevgeņijs Oļenovs vērtē, ka ieguvumu jūt 11 namu iemītnieki, kur pilsētas līdzfinansējums bijis lielāks un darbi veikti. Tajās mājās enerģijas patēriņš samazinājies vairāk nekā divas reizes, rēķini samazinājušies pat trīs reizes.

Šobrīd sācies jauns periods līdzfinansējuma saņemšanai no ES struktūrfondiem daudzdzīvokļu māju atjaunošanai, iedzīvotājiem tas būs izdevīgāks.

''Šī ir ļoti aktuāla programma un problēma, jo dzīvojamais fonds noveco, tāpēc ir radīta iespēja iedzīvotājiem vienoties un atjaunot un siltināt savas mājas. Skaidrs, ka liela māja prasa lielas investīcijas, pētījums liecina, ka būtībā vajag 40 gadus, lai atmaksātos šie ieguldījumi. Tāpēc

jaunā programma paredz arī neatmaksājamo valsts atbalstu grantu veidā. Un grantus var dabūt līdz 50%, tātad iedzīvotājiem būs jāuzņemas puse uz saviem pleciem, ņemot aizdevumu un ilgākā laika periodā atmaksājot,'' skaidro ''Altum'' pārstāve Dina Kaupere.

Mērķi, kā izmantot šos līdzekļus, var būt dažādi, svarīgākais, ka tie vērsti uz nama atjaunošanu jeb siltināšanu, uzsver ''Altum''.

Ir nami, kas jau gatavi izmantot šo iespēju, viens no tiem blakus Daugavpilij izvietotajā Daugavpils novada Kalkūnes pagastā, kur jau veikti pirmie darbi nama siltināšanas jomā un kalti jauni plāni turpmākajiem darbiem. Kāda nama vecākā Irīna Gorkina stāsta, ka mainīs jumtu, palielinās energoefektivitāti, nomainot siltummezglu.

Daugavpilī cer, ka šo ''Altum'' programmu izmantos vismaz daži desmiti daudzdzīvokļu namu.

Kopsummā Latvijai namu siltināšanai piešķirti 167 miljoni eiro, kas jāizmanto līdz 2020. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti