Dienas ziņas

Daugavpils reģionālās slimnīcas reorganizācija

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kad mājās atved traģēdija ģimenē

Dānija atsakās palīdzēt ģimenei, kas tur maksājusi nodokļus, bet pēc tēva zaudējuma atgriezusies Latvijā

Pēc vairāk nekā desmit gadu ilgas dzīves Dānijā, Maija Dauģele ar diviem pirmsskolas vecuma bērniem atgriezās dzimtajā Kandavas novadā, kad no savas darba vietas Dānijā pēkšņi pazuda ģimenes apgādnieks un bērnu tēvs. Latvijā Maija sākusi veidot bioloģisko riekstu dārzu un atgriezties Dānijā neplāno. Sieviete uzskata, ka bērniem pienākas uzturlīdzekļi no viņu sākotnējās mītnes zemes. Dānijas instances tam piekrītot, bet tikai tad, ja bērni dzīvo Dānijā.

Līdz ar ekonomisko krīzi 2008. gadā tēvs saimniecību likvidēja, bet Maija devās uz Dāniju. Dānijā izveidota arī ģimene un piedzimuši divi bērni. Maija gan vienmēr esot zinājusi, ka atgriezīsies dzimtajā pusē pie Kurzemes pakalniem, tomēr atgriešanās izvērtusies pavisam citādāka, nekā cerēts.

"Mums ģimenē ir notikusi liela traģēdija. Pirms pieciem mēnešiem tētis pazudis ir Dānijā, un, kas ir visvisskumjākais, ka Dānija neko nevēlas ne dzirdēt, ne redzēt par bērniem, kuriem tur ir mantojums. Bērni ir Dānijā dzimuši, un Dānijai ir jāuzņemas kaut kāds pienākums par šiem diviem bērniem," sacīja reemigrante Maija Dauģele.

Maija stāsta, ka bērnu tēvam, ar kuru gan oficiāli neesot reģistrēta, Dānijā īpašumā ir dzīvoklis, kurā visi dzīvojuši. Dānijas likumi pēc tēva pazušanas tajā dzīvot vairs neļaujot, tāpēc viņa kopā ar bērniem atgriezusies dzimtas mājā Kandavas novadā. Pašreiz viņa iztiek no uzkrājumiem un cenšas panākt, lai bērni no Dānijas saņemtu uzturlīdzekļus, jo gan pati, gan bērnu tēvs Dānijā strādājuši un maksājuši nodokļus vairāk nekā desmit gadus.

"Dānija pasaka - jums ir jāatgriežās Dānijā un jābūt Dānijā, bet kur ir garantija, ka es atgriezīšos vairs atpakaļ Latvijā, jo viņi uzskata un mēģina man visādīgi parādīt, ka bērniem ir jāpaliek Dānijā. Viņi cīnās par bērniem, bet kur ir Latvijā cīņa par bērniem? Mēs esam latviešu ģimene," sacīja Dauģele.

Ņiprā sieviete, kura  uzsākusi veidot bioloģisko riekstu dārzu un par konkursā ''Laukiem būt'' iegūto naudas balvu iestādījusi pirmos valriekstu un lazdu stādus, vēstules ar  lūgumu palīdzēt atrisināt uzturlīdzekļu problēmu esot nosūtījusi gan dažādām ministrijām, gan citām instancēm. Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja telefonintervijā skaidro, ka, uzrakstot iesniegumu, bērni var saņemt finansējumu no uzturlīdzekļu garantijas fonda atbilstoši Latvijas likumiem, bet  pastāvot arī iespēja cīnīties par uzturlīdzekļu saņemšanu no Dānijas.

"Jāvēršas ar prasības pieteikumu tiesā šeit pat Latvijā pēc mātes dzīves vietas, un jāpiedzen tiesas ceļā uzturlīdzekļi no tēva. Valsts nodeva nav jāmaksā, jo uzturlīdzekļu lietās prasītājs ir atbrīvots no valsts nodevas. Pēc sprieduma spēkā stāšanās ir jāvēršas Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijā un jālūdz izpildīt šo tiesas spriedumu Dānijā," norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Viņa gan piebilst, ka jebkurā gadījumā, ja bērna tēvs, pret kuru vērsta uzturlīdzekļu piedziņa, netiks atrasts un nesāks atmaksāt līdzekļus fondam, piedziņa tikšot vērsta pret viņa kustamo un nekustamo īpašumu. Tas nozīmē, ka tādējādi samazināsies bērnu mantojuma apmērs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt