Ciblas pagastā bīstamo mēri atklāj piecām cūkām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīruss apstiprināts piecām piemājas saimniecības novietnē esošajām cūkām Ciblas pagastā, informēja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Lai arī saimniecībā tika ievēroti biodrošības pasākumi, iespējamais inficēšanās cēlonis ir svaigi pļautas zaļbarības izbarošana.

PVD atgādina būtiskākos biodrošības pasākumus:

• Nedodiet mājas cūkām zaļbarību un pagalmos pļautu zāli!

• Neturiet cūkas āra aplokos, tās var kontaktēties ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem!
• Dzīvnieku kopšanai izmantojiet tikai šim darbam paredzētu apģērbu un apavus, kurus nelietojiet ārpus novietnes!
• Pie ieejas novietnē nodrošiniet apavu dezinfekciju, novietnē regulāri veiciet tīrīšanu un dezinfekciju!
• Izvērtējiet, kur stāv pakaiši, ruloni, kur atrodas salmu kaudzes – tie var būt inficēti, ja tiem ir piekļuvušas meža cūkas!

Lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, PVD sācis mēra apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas.

Pašlaik visi dzīvnieki ir likvidēti, taču vēl nav pamata uzskatīt, ka vīrusa infekcija konkrētajā saimniecībā vairs nebūtu, tāpēc jāveic rūpīgi tīrīšanas un dezinfekcijas darbi.

Ap skarto novietni trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Šajās teritorijās pastiprināti  kontrolēs mājas un meža cūku veselības stāvokli. Karantīnas zonās pastiprināti kontrolēs arī dzīvnieku transportēšanas līdzekļu kustību.

Ciblas novada Ciblas pagastā vīruss bija konstatēts vienai mežacūkai šī gada 3.jūlijā nepilna kilometra attālumā no piemājas saimniecības. 

Pārtikas un veterinārā dienesta Veterinārās uzraudzības departamenta vecākais eksperts Mārtiņš Seržants Latvijas Radio stāstīja, ka “šis jau ir otrais mājas cūku gadījums šajā gadā”.

PVD pārstāvis Mārtiņš Seržants: Par Āfrikas cūku mēra konstatēšanu mājas cūkām Ciblā
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

“Pēc diezgan ilgas pauzes kopš pagājušā gada septembra mājas cūkām saslimšanas gadījumi nebija konstatēti, bet nu droši vien tas ir saistīts ar to, ka cilvēki joprojām līdz galam nenovērtē risku, draudus, kas notiek, ja neievēro biodrošības noteikumus. Diezgan bagātīga zāles masa vai zaļbarības masa nopļauta un izbarota cūkām, kas būtībā arī saturēja šo Āfrikas cūku mēra vīrusu, ko, protams, ar aci nevar redzēt, bet, ja mežacūkas tur ir paviesojušās, atstājušas savas pēdas, tad mājas cūku inficēšanās ir ļoti vienkāršs ceļš,” norādīja Seržants. 

Jau vēstīts, ka pēc vairāku mēnešu pārtraukuma Āfrikas cūku mēra saslimšana mājas cūkām konstatēta 16.jūnijā Daugavpils novada Dubnas pagastā. Pirms tam pēdējais konstatētais mēra gadījums bija 2014.gada 17.septembrī.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti