Cēsu skolās ceļo Tautas frontei veltītā izstāde

Cēsu novada skolās sāk ceļot Tautas frontes 25 gadu jubilejai veltītā izstāde. Līdz ar daudzajiem materiāliem skolās tiks lasītas arī lekcijas par tautas kustību un tās pirmsākumiem, kas saistīti tieši ar Cēsīm. Pašiem skolēniem visinteresantākās šķiet vizuālās liecības, bet pirmā asociācija ar Tautas fronti esot brīvība. Taču skolotāji un izstādes autori secina, ka visvairāk jaunieši par jaunākās vēstures notikumiem atceras, ja ar atmiņām dalās kāds no ģimenes.

Cēsu novada Rāmuļu pamatskolā ceļojošā Tautas frontes jubilejas izstāde atrodas jau dažas dienas. Uz milzu planšetēm redzami daudzi Tautas frontes svarīgākie dokumenti: vietējo avīžu izgriezumi, melnbaltās fotogrāfijas no barikādēm, Baltijas ceļa un kustības dibināšanas mirkļiem, kā arī daudzi citi materiāli.

6. līdz 9. klases skolēni nelielajā klasē cieši sasēduši uzklausa lekciju par Tautas frontes pirmsākumiem un Cēsu nodaļas dibināšanu jau 1988. gada 11. septembrī. Tajā divu nedēļu laikā iesaistījušies vairāk nekā sešsimt biedru.

Pēc stundas iztaujātie skolēni Madara, Jānis un Aleksandra stāsta, ka izstāde ir viegli saprotama un interesanta, jo tieši par Tautas fronti viņi no tuvinieku stāstiem dzirdējuši vismazāk.

Vēstures skolotāja Vineta Rence-Brūvere norāda, ka izstāde papildinās bērnu zināšanas par Latvijas neatkarības centieniem Trešajā atmodā. Taču darba pieredzē skolotāja secinājusi, ka labākā vēstures liecība skolēniem ir viņu pašu ģimenes, vecāki un vecvecāki, kuri Tautas frontes notikumus piedzīvojuši paši.

„Man pašai ir neliels rūgtums, klasē runājot par Trešo atmodu, jo tolaik biju skolniece, ap desmit gadu veca un tāpēc es nevaru bērniem materiālu pasniegt ar savām emocijām par piedzīvoto. Es arī vienmēr bērniem cenšos dot mājasdarbu - atmiņas. Lai viņi runā ar saviem vecvecākiem, tad viņi nāk ar mirdzošām acīm uz skolu un stāsta ar lepnumu par senču paveikto,” stāsta skolotāja.

Izstādes veidotāja, Cēsu vēstures muzeja pārstāve Kristīne Gertnere-Celma skaidro, ka projekta mērķis ir jauniešos radīt interesi par to, kā tas ir iespējams, ka mēs šodien esam brīvi. „Tāda kā nedaudz citādāka vēstures stunda. Gatavojot lekciju, paskatījos, kas ir vēstures mācību grāmatās. Pilnīgi raudiens nāk. Tur par barikādēm pastāsta trīs teikumos. Bet izstāde ar šo nebeidzas, tā pārtop digitālā formātā,” stāsta muzeja pārstāve.

Tautas frontes 25 gadu jubilejas izstāde ir ne tikai izglītojošs, bet arī jaunās paaudzes nacionālās pašapziņas celšanas veids. Ceļojošajiem materiāliem un lekcijai jau šobrīd esot pieteikušās vairākas skolas Cēsu novadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti