Panorāma

LTV Kramatorskā: vairāki cietušie kārtējā raķetes triecienā

Panorāma

Vienojas par papildu atbalstu energoresursu cenu kompensācijai

"Persona R" no būvnieku karteļa lietas – finanšu ministrs Reirs

Būvnieku karteļa sarunās izskanējis finanšu ministra Reira vārds

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Internetā publicēti fragmenti no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētās un pērn izbeigtās būvnieku karteļa krimināllietas. Dokumentos pārstāstītas KNAB ierakstītās būvnieku sarunas gan par celtniecības iepirkumu savstarpēju sadalīšanu, gan citēti izteikumi par maksājumiem politiķiem. Sarunās pieminētie saukti vārdos, un starp tiem ir arī tādi, kuru izskanēšanai būvnieku karteļa sarunās līdz šim nebija apstiprinājuma. To skaitā ir finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība").

Labi informētā bijusī Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama ("Progresīvie") pirms divām nedēļām priekšvēlēšanu debatēs samulsināja finanšu ministru Jāni Reiru, vaicājot Reiram par viņa pieminēšanu tā sauktajās būvnieku karteļa sarunās.

"KNAB neizdevās nevienu pārkāpuma gadījumu pierādīt, bet figurēja, sarunās figurēja. Droši vien es Reira kungam varu pavaicāt: kāpēc jūs nevērsāties tiesā pret tiem būvniekiem, kas par jums tā atļāvās izteikties? Tur ir tā problēma," sacīja Ābrama.

"Man tādu datu nav bijis," atbildēja Reirs.

Jāatgādina, ka 2019. gada septembrī pēc kratīšanām "būvnieku karteļa" lietā žurnāls "Ir" rakstīja, ka lietā figurē aptuveni 10 politiķu vārdi, starp tiem arī finanšu ministrs Reirs. Taču Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmumā, ar kuru lietu izbeidza, būvnieku sarunu atšifrējumos visas personas bija nomaskētas ar iniciāļiem un nebija viegli atšifrējamas. Viena no līdz šim neatpazītām bija "persona R".

Piemēram, fragments no uzņēmēju Armanda Garkāna un Māra Martinsona sarunas: 

"Vienkārši tādā veidā iedeva Solvitai 60 štukas, Solvitas vīram. Un [persona R.] man saka: "Protams, ka tā visa nauda ar galiem tā arī pazuda, b**ģ.""

Noliedz sarunas par partijas finansēm

Vaicāts, vai "persona R." varētu būt Jānis Reirs, ministrs pirms nedēļas Latvijas Televīzijai pauda, ka nav par to informēts, bet pirms trīs gadiem lūdzis KNAB tikt skaidrībā.

"Šī diskusija bija kaut kad, es uzrakstīju vēstuli KNAB par to, ka vajadzētu noskaidrot, kas un kā. KNAB atbildēja, ka viņus neinteresē. Tad, kad būs vajadzīgs, tad uzaicinās. Tā es arī neesmu uzaicināts," stāstīja Reirs.

Ministrs atklāja, ka ar būvnieku Martinsonu ir runājis, bet noteikti ne par partijas finansēm.

Jānis Reirs: Es pazīstu Māri Martinsonu, varbūt pirms sešiem septiņiem gadiem esmu pēdējo reizi ticies, runājis kādā no pieņemšanām.
LTV: Tie bija oficiāli pasākumi vai kur jūs ar viņu tikāties?
Es nevaru atcerēties. Vai sporta pasākumos, vai vēl kaut kur.
Par ko runājāt?
Būtu labi atcerēties, par ko runājām. Es domāju
par sportu.
Par partiju finansēšanu? 
Nē, tādus jautājumus es nepārrunāju.

Pirmdien portāls "Pietiek.com" publicēja fragmentu no KNAB operatīvo izstrāžu nodaļas ziņojuma priekšniekam Jēkabam Straumem. Tajā nosauktas vārdā karteļa sarunās pieminētās personas. Ar apzīmējumu "persona R." tiešām domāts finanšu ministrs Reirs. Viņu Martinsons piesauca Taureņu pirtī sarunā par 60 tūkstošiem, kas varētu būt nākuši no kreditētāja "4Finance" cilvēkiem un esot atdoti toreizējās politiķes Solvitas Āboltiņas vīram.

LTV: Jūs esat kaut kādu naudu nodevis? 
Jānis Reirs: Protams, ka nē. 

Neesat nesis čemodānu ar naudu?
Protams, ka nē.

Āboltiņa pirms pusotra gada raidījumam "De facto" atbildēja, ka nav bijusi iesaistīta nekādos apšaubāmos finansiālos darījumos un nevar komentēt to, par ko viņai nav nojausmas.

Jāatzīmē, ka KNAB izbeidza būvnieku karteļu lietu bez apsūdzībām, jo netika iegūti pierādījumi, kas apstiprinātu sarunās pieminēto kukuļdošanu. Konkurences padome sodīja 10 būvkompānijas ar naudas sodu, taču gandrīz visas sodu apstrīdējušas tiesā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti