Panorāma

Meklēs Spilves pļavu dedzinātājus

Panorāma

"Sarkangalvīte" Leļļu teātrī

Pārbauda trauksmes sirēnu darbību

Bojāto sirēnu skaits, salīdzinot ar pārbaudi pirms pusgada, palielinājies par trešdaļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Mazliet izbrīnīts skatiens, kas veltīts apkārtstāvošajiem, un ikdienas gaitas var turpināties. Tāda lielākoties ir cilvēku reakcija uz skanošām trauksmes sirēnām. Visā valsts teritorijā šodien pārbaudītas 164 sirēnas, un secināts, ka 28 sirēnas nedarbojas tā, kā paredzēts. Bojāto sirēnu skaits, salīdzinot ar pārbaudi pirms pusgada, palielinājies par trešdaļu.

Sirēnas skan, bet cilvēku uzvedība nemainās, daļa no viņiem pārmet – tās ir pārāk klusas, tāpēc nevar saprast, ka tās ir trauksmes sirēnas.

Trauksmes sirēnu darbības ilgums ir trīs minūtes. To mērķis – krīzes situācijā paziņot cilvēkiem par nepieciešamību ieslēgt sabiedriskā radio vai sabiedriskās televīzijas kanālu tālākai informācijas saņemšanai. Šodien skanējušo sirēnu uzdevums ir sistēmas pārbaude. Taču vērojot iedzīvotājus, nešķiet, ka kāds par trokšņiem satrauktos.

Artūrs brīnās: "Kas tā bija par skaņu? Es domāju, ka kāds trauksmes signāls. Kas jādara, kad tāds atskan? Grūti pateikt. Neatceros. Mūsu augstskolā mācīja, bet izlidoja no galvas, kas tieši jādara."

Neko daudz zinīgāks nav arī Aleksandrs: "Kas jādara, kad dzird tādu sirēnu? Nu, nezinu. Šodien neko, es domāju, grūti pateikt." 

"No sākuma es domāju, varbūt ātrā palīdzība vai ugunsdzēsēji brauc. Tad domāju, kaut kāda jocīga tomēr un nebeidzas. Tad es sapratu, ka tā ir trauksmes sirēna. Kas jādara, kad atskan trauksmes sirēna? Nezinu," atzīstas Tamāra.

Toties Vladimirs ir zinošs: "Jāieslēdz radio, televizors, un tur būs informācija, kas tālāk jādara, kur jāskrien. Kāpēc jūs nereaģējāt? Tā bija mācību trauksme, plašsaziņas līdzekļi ziņoja."

Trauksmes sirēnas izvietotas tā, lai tās varētu dzirdēt aptuveni pusotra kilometra rādiusā. Latvijā izvietotas 164 sirēnas, no tām 55 atrodas Rīgas reģionā. To izvietojums nepārklāj visu Latvijas teritoriju.

"Protams, reāla apdraudējuma gadījumā, ja nepieciešams apziņot cilvēkus, kur viņi nedzird trauksmes sirēnas, tiktu izmantoti operatīvie transportlīdzekļi ar skaļruņiem, konkrētajā apdraudētajā teritorijā, piesaistītu Valsts policiju, pašvaldības policiju utt.," saka VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks Mārtiņš Baltmanis.

Trauksmes sirēnas paredzētas, lai ziņotu par evakuāciju vai ārkārtējas situācijas izsludināšanu. Kopš neatkarības atjaunošanas sirēnas reālā briesmu situācijā izmantotas vienu reizi – 2005. gadā, kad Valmieras apkārtnē plīsa gāzes vads.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti