Sadaļas Sadaļas

Ārpus Rīgas

Rēzeknē atkritumu šķirošanas process pamazām attīstās

Ārpus Rīgas

''Kursas Laika'' žurnāliste Liene Andersone-Kolosova par jauno bērnudārzu Vaiņodē

Bijušās Apes arodvidusskolas telpās - uzņemējdarbībai perspektīva vide

Bijušās Apes arodvidusskolas telpās - uzņemējdarbībai perspektīva vide

„Industriālais parks” – tagad Apē šāds uzraksts uz ceļa norādes ir nomainījis kādreizējo nosaukumu „Apes arodvidusskola”. Nu jau drīz būs desmit gadi, kopš, samazinoties audzēkņu skaitam, Apes arodvidusskola ir slēgta. Un kā daudzviet, kur skolas tiek likvidētas, arī Apes pašvaldībai nācās meklēt risinājumu, ko darīt ar plašo skolas teritoriju un daudzajām ēkām, kas bija palikušas tukšas. Risinājums tika rasts, ēkas atdodot uzņēmējdarbībai.

''Tagad šis ir mūsu pašvaldības īpašums, šeit strādā 11 uzņēmumi praktiski,'' - ar to, kas šobrīd notiek bijušajā arodvidusskolas plašajā teritorijā, iepazīstina Apes novada pašvaldības izpilddirektors Viesturs Dandens. Viņš stāsta, ka, protams, pašvaldībai pārņemt skolas ēkas un zemi nebija viegls lēmums, jo teritorija prasa apsaimniekošanu:

''Tātad kopējā platība te ir 50,4 hektāri, un zemes gabalā ir 23 dažādas būves. Mēs esam noslēguši 15 līgumus gan par zemes gabaliem, gan par būvēm. Tas lēmums 2009. gadā, kad Apes pilsētas domes deputāti lēma par šīs teritorijas pārņemšanu, - mēs uzskatām, ka tas ir labi izdarīts, jo šī teritorija, ja pašvaldība nebūtu pārņēmusi, viņa būtu līdzīgi, kā šur tur ir, degradēta.''

Kādā ēkā pilnā sparā rit darbs.

''Tā ideja - ļoti forši! Nu labi, nu skola beidzās, sērīgi, bet nu vismaz ir teritorija, kurā ir sajūta, ka tu tos darbus dari, apkārt rosās cilvēki, ir tāda industriālā zona, labi.'' - Naura Tetera metālapstrādes darbnīca ir viens no uzņēmumiem, kas tagad savu mājvietu radis bijušās Apes arodvidusskolas telpās. Jaunais uzņēmējs atzīst, ka nelielai ražotnei, kas sāk savu darbību, tā ir lieliska starta vieta:

''Manējās patreizējās rīcības ir tādas, ka mācos, - esošajās telpās esam visu pielāgojuši priekš strādāšanas reāli; ja tāds kārtīgs vīrs skatās - nu ko jūs tur, tādi garāžas mehāniķi vien esat. Bet reāli sanāk, ka tā mācies, un tad tu ar tādām mazajām ēciņām, kas ir pielāgotas, strādā, strādā, veidojas ienākumi un tad jau jāplāno kaut kas lielāks.''

Nauris savas uzņēmējdarbības vajadzībām pielāgojis un iekārtojis pat vairākas telpas bijušās skolas teritorijā. Viņš stāsta, ka ieguvums jau ir arī tas, ka nav jāmaksā tik liela īres maksa, kā tas būtu, ja telpas īrētu no privātīpašnieka.

Apes arodvidusskola tika slēgta pirms deviņiem gadiem, toreiz motivācija bija mazais skolnieku skaits, jo skolā, kas bija paredzēta 300 skolēniem, mācījās tikai 60. Tagad pamazām skolas ēkas iegūst jaunu dzīvi.

Bez šī metālapstrādes uzņēmuma te darbojas arī galdniecība un vēl citi uzņēmumi. Apes novada pašvaldības izpilddirektors Viesturs Dandens spriež, ka šī vieta vispirms jau ar savu atrašanos ir ļoti piemērota tieši uzņēmējdarbībai:

''Viņa ir tuvu A2 šosejai, viņa ir tuvu ceļam, kas iet uz Igauniju, tam ir blakus, un šeit ir elektrība, ir ūdensvads, kanalizācija, katrā ēkā tas ir. Protams, ir dažas problēmas, jo tad, kad mums nodeva šo īpašumu, viņš tika nodots ar visiem tiem elektriskiem tīkliem un vienu transformatoru, kura jauda, ja visi sāks strādāt, būs par mazu, viņa būs jāpalielina. Un ir problēma varbūt ar tām dzīvojamām mājām, kas bija saistītas ar arodskolu, kur elektrības rēķinus vēl veic caur pašvaldību, tas ir apgrūtinoši, mēs esam mēģinājuši sākt to jautājumu kārtot.''

Tātad ir jautājumi, kas vēl jārisina, bet pamatā vajadzīgā infrastruktūra šeit ir. Un arī ir iespējas ienākt vēl jauniem uzņēmumiem, jo ir vēl brīvas telpas.

Apes novadā vērtē, ka, lai arī cilvēku skaits te ir sarucis, tomēr uzņēmējdarbības attīstībai iespējas te, pierobežā, ir, un tam pamats ir gan infrastruktūra, tātad ceļi, gan Igaunijas tuvums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt