Panorāma

Nometne paver jaunu pasauli

Panorāma

Ansi Ataolu Bērziņu Valsts prezidents neapžēlos

"Ainažos" joprojām trūkst speciālistu

Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā «Ainaži» joprojām trūkst speciālistu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” konstatētie pārkāpumi pavēruši aizkaru uz ļoti smagām problēmām bērnu un jauniešu psihiskajā aprūpē. Vairākus mēnešus tā arī nav izdevies slimnīcai piesaistīt vajadzīgos speciālistus, tāpēc pazemināts slimnīcas statuss. Kopš tai iecelts jauns vadītājs, būtiski samazināts arī pacientu skaits.

Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca “Ainaži” līdz šim bija valstī vienīgā šāda specializētā slimnīca. Speciālistu trūkuma dēļ pieņemts lēmums par statusa maiņu, pazeminot prasības. To, ka statuss mainīts tieši speciālistu trūkuma dēļ, nenoliedz arī Veselības ministrijā.

“Ikvienam skaidrs, ka vieta, kur atrodas Ainaži, nav tā pateicīgākā no tā viedokļa, lai nodrošinātu 24 stundas diennaktī un septiņas dienas nedēļā tik augsti kvalificētus speciālistus un nepārtraukti ārstniecības personālu, kā būtu nepieciešams,” atzīst Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš.

Ilggadējā slimnīcas vadītāja Ilona Balode uz izmeklēšanas laiku no amata atstādināta, bet no marta sākuma slimnīcas vadība nodota bērnu psihiatram Aigaram Kišuro. Par slimnīcas statusa maiņu viņš nosaka – slimnīca neko nezaudēšot: “Tāds kompromisa variants starp iespēju nodrošināt ar personālu simtprocentīgi un to, lai saglabātu iestādi kā tādu.”

Pašlaik slimnīcai trūkstot audiologopēda, ginekologa, pediatra un terapeitiski orientēta klīniskā psihologa, bet ergoterapeitam ir slimības lapa. Nesen atlūgumu uzrakstīja arī ilggadējais psihiatrs Jānis Bojārs, tomēr beigās vienoties izdevās un atkārtoti noslēgts līgumus, būtiski palielinot atalgojumu.

“Līgums ir noslēgts ar ārsta praksi. Tātad tur nav definēts konkrēts darba laiks stacionārā, līdz ar to viņš var palikt ilgāk: pirms pieņemšanas, pēc pieņemšanas līdz septiņiem vakarā. Bērni tiek aprūpēti, ārstēti un dokumentācija sakārtota,” stāsta Kišuro.

Bojāram darbā jāierodas ne retāk kā divas reizes nedēļā. Pārējā laikā šo darbu dara arī slimnīcas vadītājs.

Kopš Tiesībsarga birojs slimnīcā atklāja un Veselības inspekcija apstiprināja virkni pārkāpumu, slimnīcā gandrīz divas reizes samazināts pacientu skaits.

Astoņdesmit bērnus vairs neesot plānots uzņemt. Tagad būšot aptuveni 45.

Personāls tiekot apmācīts, kā bērnus nomierināt, lai nebūtu jāpiemēro galējais līdzeklis – fiksācija jeb piesiešana pie gultas. Fiksāciju skaits esot būtiski sarucis. Iepriekš piesiešana bija viens no būtiskākajiem konstatētajiem pārkāpumiem. Tā neesot bijusi atbilstoši dokumentēta, notikusi citu bērnu klātbūtnē, emocionāli viņus traumējot, savukārt bērnu likumiskie pārstāvji par šo faktu ne vienmēr tika informēti.

“Samazinoties bērnu skaitam, protams, mēs cenšamies pēc iespējas nefiksēt, respektīvi, fiziski neierobežot nekādā veidā. Ja uz vienu aprūpētāju divreiz mazāk bērnu, līdz ar to viņam ir iespējas paņemt pie rokas, pastaigāt, parunāt,” stāsta Kišuro.

Samazinot pacientu skaitu, finansējums neesot sarucis. Tieši otrādi – atalgojums daudziem palielināts. “Bija vienošanās, ka finansējuma samazinājums netiks izvirzīts kā prioritāte, ka būs vismaz tikpat, lai var nodrošināt esošo personālu,” norāda slimnīcas vadītājs.

Aigars Kišuro vairākkārt atkārto – psihiatrijā nav runas par izārstēšanu, bet labākajā gadījumā iespējams panākt stabilu labošanos.

“Izskanējuši tādi pārmetumi, ka tiem bērniem šeit nav jābūt. Daļēji pareizi. Ja varētu pilnvērtīgi nodrošināt ambulatoro aprūpi, tad viņiem varbūt arī nebūtu šeit jāārstējas,” norāda vadītājs. Valsts apmaksātu bērnu psihiatru trūkums ir viena no ambulatorās aprūpes lielākajām problēmām. Privāti praktizējošs psihiatrs pašlaik saņemot vidēji piecas reizes vairāk nekā tas, kurš slēdz līgumu ar valsti.

Saistībā ar pārkāpumiem pret bērnu psihoneiroloģisko slimnīcu “Ainaži” Valsts policijā uzsākti vairāki kriminālprocesi.

Atsevišķi gadījumi tiek izmeklēti Limbaži iecirknī, savukārt Vidzemes reģiona pārvaldē uzsākta apjomīga lieta, kas tiek izmeklēta kopā arī Rīgas Kriminālpolicijas biroja darbiniekiem.

Izmeklētāji ir gatavi atklāt pavisam nedaudz – tiek izmeklēta cietsirdība un vardarbība pret nepilngadīgo un mazgadīgo, kas cietušas no personām, no kurām cietušais bijis materiāli vai citādi atkarīgs. Kā arī seksuāla vardarbība. Tiesībsarga birojs savukārt lūdzis prokuratūru izvērtēt kriminālprocesa virzību un pārliecināties, vai tas netiek novilcināts.

KONTEKSTS: 

Kopš 29.janvāra, kad par Veselības inspekcijas (VI) konstatētajiem pārkāpumiem bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži" uz pārbaudes laiku atcelta vadītāja Ilona Balode, slimnīcas darbība bija Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētāja Jāņa Buģina pārraudzībā, un slimnīcas darbības nodrošināšanai tika piesaistīti šī centra speciālisti.

Tiesībsargs un Veselības inspekcija konstatējuši dažādus pārkāpumus bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži". Pārkāpumi saistīti arī ar ārstniecības personāla, iespējams, neatbilstošu rīcību saistībā ar pacientu fiksāciju. Slimnīcā "Ainaži" konstatētais raisījis plašākas diskusijas par bērnu ar psihiskiem traucējumiem ārstēšanu Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti