Sadaļas Sadaļas

Bērnu grāmatas par dzimumu līdztiesību atklāšana izvēršas skaļos protestos

Jaunā metodiskā materiāla pirmsskolas vecuma bērniem par dzimumu līdztiesību prezentācija trešdien izvērsās par klātesošo karstu strīdu, un ieradušies protestētāji solīja nepieļaut grāmatas nonākšanu bērnudārzos un organizēt akciju tās publiskai nogādāšanai Labklājības ministrijā.

Jaunā metodiskā materiāla pirmsskolas vecuma bērniem par dzimumu līdztiesību prezentācija trešdien izvērsās par klātesošo karstu strīdu, un ieradušies protestētāji solīja nepieļaut grāmatas nonākšanu bērnudārzos un organizēt akciju tās publiskai nogādāšanai Labklājības ministrijā.

Trešdien Ziemeļu Ministru padomes birojā Rīgā norisinājās grāmatu "Diena, kad Kārlis bija Karlīne" un "Diena, kad Rūta bija Rihards"atvēršanas pasākumus, tās paredzētas kā metodiskais materiāls pirmsskolas izglītības vecuma bērnu izglītošanai dzimumu līdztiesības jautājumos.

Pasākumā piedalījās grāmatu projekta veidotāji un atbalstītāji, bija uzaicināts izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis un labklājības ministre Ilze Viņķele. Ieradies bija arī plašs protestētāju pulks, kuri pārstāvēja gan kristīgas vērtības atbalstošas nevalstiskās organizācijas (NVO), gan bija ieradušies arī privātā kārtā.

Jau trešdienas rītā 54 NVO valsts augstākajām amatpersonām pieprasīja Viņķeles demisiju par "dzimumu identitāti graujošu" grāmatu atbalstīšanu.

Komponists un mūziķis Aivars Lapšāns, kurš, pēc paša vārdiem, pašlaik strādā arī par mūzikas pedagogu, grāmatas atklāšanas pasākumā uzstājās kā viens no skaļākajiem protestētājiem. Lapšāns solīja organizēt īpašu publisku akciju, kuras laikā grāmata tiks nogādāta Labklājības ministrijā.

"Tas tik vienkārši neizdosies! Ja šī grāmata līdz mums nonāks, mēs savāksim ļoti daudzu bērnudārzu vadītājus un atvedīsim publiskā veidā atpakaļ," apgalvoja Lapšāns un piebilda, ka šī grāmata bērniem mācot homoseksuālismu.

Ieradušies aktīvisti, lai arī atzina, ka grāmatu vēl nav lasījuši, saskatīja grāmatu "Diena, kad Kārlis bija Karlīne" un "Diena, kad Rūta bija Rihards" virsrakstā "no Ziemeļvalstīm nākošu vēlmi Latvijas bērnos ieprogrammēt homoseksuālas tieksmes".

Savukārt kāds cits aktīvists uzsvēra, ka dzimumu līdztiesības problēmu Latvijā neesot. Problēma esot tajā, ka zēniem, nākamajiem vīriešiem, netiek mācīta cieņa pret sieviešu darbu, uzsverot, ka šī audzināšana ir ģimenes pienākums.

Samērā mierīgi sāktā diskusija jautājumu un atbilžu veidā straujā tempā izvērsās par ieradušos protestētāju vārdiskiem uzbrukumiem ministriem un pārējiem grāmatas atklāšanas dalībniekiem. Ministrs Ķīlis pasākumu pameta nemanāmi, taču Viņķelei tas tik viegli neizdevās un, kad ministre pasākumu atstāja, viņas virzienā tika raidīti vairāki apvainojumi, bet Lapšāns mēģināja viņu saķert aiz rokas un pie reizes pasūdzēties arī par savas ģimenes problēmām.

Grāmatas "Diena, kad Kārlis bija Karlīna" un "Diena, kad Rūta bija Rihards" tulkotas no dāņu valodas un izdotas ar Ziemeļu Ministru padomes atbalstu. Tās domātas pirmsskolas vecuma bērniem diskusiju veicināšanai par zēnu un meiteņu lomām. Skolotājiem izdots arī metodiskais materiāls un paredzēta apmācība. Grāmatu veidotāji uzskata, ka kopīga grāmatas lasīšana bērnudārzā palīdzēs veidot viedokli par dzimumlīdztiesības jautājumiem, piemēram, vai meitenēm spēlēt futbolu ir pieņemami, vai puišiem, kuri vēlētos paspēlēties ar lellēm, par to būtu jākautrējas, vai visām meitenēm patīk rozā drēbes, bet puikām – tumšas, un vēl daudziem citiem jautājumiem.

Izdots metodiskais materiāls arī pedagogiem – "Pirmsskolas, kurās ir vieta PepijPrinčiem un PirātPrincesēm", kas palīdzēs pedagogiem atteikties no iesīkstējušajiem priekšstatiem par meiteņu un zēnu spējām, prasmēm, dzimumam piedienīgu uzvedību, norāda Labklājības ministrija.

Pirmsskolas speciālistus ar grāmatu un metodisko brošūru ir plānots iepazīstināt semināros, kurus organizēs Valsts izglītības satura centrs.

Gan grāmatas bērniem, gan metodiskais materiāls pedagogiem adaptēts Latvijas situācijai no dāņu valodas. Grāmatu oriģināls tapis Dānijas līdztiesības ministres uzdevumā. Grāmatas Latvijā adaptējusi un izdevusi darba grupa LM un Ziemeļu Ministru padomes kopīgā projektā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt