Belēvičs: Zāļu aģentūra par patenbrīvo medikamentu reģistrāciju prasa nesamērīgu maksu

Veselības ministrija iecerējusi vairākas izmaiņas, lai mazinātu recepšu zālēm cenas. Patentbrīvām zālēm varētu būtiski samazināt reģistrācijas maksu, jo pašlaik tā esot nesamērīgi augsta, savukārt inovatīvajiem medikamentiem varētu ieviest paralēlo importu, intervijā Latvijas Radio raidījumā „Pēcpusdiena” pastāstīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS). Atbalstu šādam iecerēm pauda "Olainfarm" valdes loceklis Salvis Lapiņš.

Bezrecepšu zālēm tirgus jau pats nosaka atbilstošu cenu, turklāt tās nav ne tik dārgas, ne nozīmīgas kā recepšu – tā ministrs skaidroja ieceri mazināt cenas tieši recepšu medikamentiem.

Ministrija patentbrīvos medikamentus grasās padarīt lētākus, būtiski samazinot reģistrācijas maksu.

„Pašlaik Zāļu aģentūra – valsts iestāde, kas reģistrē medikamentus – prasa nesamērīgi augstu maksu par zāļu reģistrāciju. Tie ir 3-4 tūkstoši eiro,” sacīja Belēvičs.

Līdz ar to mazām pacientu grupām nav lētu zāļu, piemēram, zīdaiņiem. Samazinot zāļu reģistrāciju būtiski, varēs atvērt tirgu ražotājiem, līdz ar to palielinot arī konkurenci.

Šādu ieceri atbalsta arī "Olainfarm" valdes loceklis Salvis Lapiņš, sakot, ka reģistrācijas maksas samazināšanu ir apsveicama, minot arī argumentu par augstu maksu mazajām pacientu grupām. Viņš arī aicina vēl padomāt par reģistrācijas mehānisma apvienošanu Baltijas valstīs, jo Latvijā šis tirgus ir samērā mazs.

Savukārt inovatīvajiem medikamentiem, kuriem patenta aizsardzības laiks vēl nav beidzies, ministrs norāda uz zāļu paralēlo importu no valstīm, kur tās ir lētākas.

Zāļu valsts aģentūras pārstāve Egita Diure gan norāda, ka vairāk nekā 300 paralēlā importa produktu analīze liecina, ka 20% cena bija lielāka vai vienāda un 60% tā bija tikai nedaudz zemāka – starpība līdz vienam eiro. Turklāt pašlaik vērojams, ka diezgan daudz zāļu tiek izvests no Latvijas, kas skaidrojams ar samērā lētām zālēm Latvijā. Ministrs gan iebilda, ka šādi dati liecina tikai par to, ka citas valstīs aktīvāk tiek veicināts paralēlais imports.

Tikmēr "Olainfarm" valdes loceklis Lapiņš atbalstīja arī šo ieceri, vien paužot bažas par zāļu kvalitāti, ja tās tiktu importētas ne no Eiropas Savienības valstīm. Belēvičs gan uzreiz noraidīja šādu iespēju.

Belēvičs jau pērn, vēl pirms kļūšanas par veselības ministru, rosināja „atvērt durvis” patentbrīviem medikamentiem un paralēlajam zāļu importam.

Belēvičs iepriekš darbojies uzņēmumā „Saules aptieka”, kas pieder viņa dēlam un kurā viņš bija valdes loceklis, taču pēc ievēlēšanas Saeimā apturējis savu darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti