Baltkrievijas pierobežā Silenes iedzīvotāji palikuši bez ģimenes ārsta prakses

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Daugavpils novada Silenē ilgus gadus pacientus pieņēma ģimenes ārste, kura pērnā gada decembrī cienījamā vecuma dēļ nolēma aiziet no profesijas un nodot savu ārsta praksi ārstam no Daugavpils. Pagājis gandrīz pusgads un vairāk nekā 600 pacientu savu jauno ģimenes ārstu var sastapt tikai Daugavpilī. Silenē doktorāta durvis ir ciet. Vietējie iedzīvotāji uzskata, ka viņiem tādējādi ir liegta medicīnisko pakalpojumu pieejamība tuvāk dzīvesvietai. 

Ģimenes ārsta prakse Skrudalienas pagasta Silenē, lielciemā pie pašas Baltkrievijas robežas, atrodas bijušās ambulances telpās, kas ir sakārtotas piesaistot Eiropas Savienības (ES) finansējumu. Gandrīz pusgadu pacientu pieņemšana doktorātā nenotiek, pacientiem pie ģimenes ārsta ir jādodas uz 25 kilometrus attālo Daugavpili. Ciematā pārsvarā dzīvo gados veci cilvēki, kuriem nav sava transporta un tieši viņiem šīs pārmaiņas rada problēmas.

Baltkrievijas pierobežā Silenes iedzīvotāji palikuši bez ģimenes ārsta prakses
00:00 / 04:54
Lejuplādēt

“Jaunais ārsts uz šejieni nebrauc. Tāpēc man nācās pāriet pie cita ģimenes ārsta Demenē. Ja es piezvanu uz Kuļikova praksi, medmāsa negrib norīkojumu pie ārsta sūtīt elektroniski. Mums esot jābrauc pašiem. Man ir 83 gadi, un man no autobusa jāizkāpj Grīvas rajonā, un līdz poliklīnikai vēl gabals jāiet kājām. Es uzskatu, ka te pie mums Silenē notiek īsta nekaunība.

Agrāk tepat varēja analīzes nodot. Es nesen aizbraucu uz Daugavpili analīzes nodot un pusotru stundu lietū nostāvēju rindā. Tad jābrauc pakaļ atbildei. Par mums te nevienam nav nekādas daļas”, stāstīja kāda vietējā iedzīvotāja, kurai piekrita arī kaimiņš.

Viņš sacīja: “Pensionāriem tagad ir ļoti grūti. Man 88 gadi, kā man aizbraukt līdz Daugavpilij? Man nav ne datora, ne interneta. Man nav arī konta bankā. Man vajadzēja zāles un es divas nedēļas gaidīju, lai tiktu pie ārsta un man izrakstītu recepti.” 

Līdz pērnā gada decembrim Silenē ilgus gadus pieņēma cita ārste ar kuru kopā strādāja vēl divi mediķi. Ārste ir devusies pensijā, abas darbinieces atlaistas, bet pacienti nodoti ārstam no Daugavpils. Kā norādīja medmāsa Zinaīda Sivašova, vien pāris gadus pirms pensijas viņa ir palikusi bez darba, taču vairāk pārdzīvo nevis par sevi, bet par vietējiem cilvēkiem, daudzi no kuriem vairs fiziski nevar apmeklēt ārstu Daugavpilī.

“Pie mums ir pacienti ar psihiskām saslimšanām, kuriem reizi mēnesī ir paredzēta injekcija. Agrāk es taisīju injekciju un parakstījos, ka esmu veikusi šādu medicīnisko manipulāciju. Tagad šiem cilvēkiem ir jābrauc uz pilsētu. Pāris reizes es izlīdzēju cilvēkiem, zvanīju psihiatram, skaidroju, ka vairs nestrādāju, bet cilvēkam ir nepieciešama palīdzība. Vai tas ir normāli? Labi, ja kāds saslims reizi gadā, tad jau var kaut kā aizbraukt arī uz Daugavpili, bet kā ārstēties hroniskiem slimniekiem? Autobuss pie mums kursē 3 reizes dienā. Kā vecam cilvēkam izbraukāt pie ārsta,” neizpratni pauda Sivašova. 

Lai nodrošinātu medicīnas pakalpojumu pieejamību tuvāk dzīvesvietai, vietējā pašvaldība ar šā gada 1. februāri jaunā ārsta prakses izveidošanai iznomāja tās pašas telpas, kur agrāk jau atradās doktorāts. Kā atklāja Skrudalienas pagasta pārvaldniece Betija Ivanova, tagad visi gaida, kad prakse tiks sertificēta un Silenē beidzot atkal pieņems ārsts.

“Pieņemšanas nodošanas akts, līgums, komunālo pakalpojumu sniegšanas līgums – tas viss bija noslēgts, nodotas atslēgas. Skapjos palika pacientu kartiņas, kuras mēs nedrīkstam ne redzēt, ne aiztikt,” skaidroja Ivanova. 

Pagājuši jau 4 mēneši, taču doktorāta durvis joprojām slēgtas. 

Ivanova atzīmēja: “Tagad mēs tikai sazvanāmies ar ārstu, atgādinām par sevi, pacienti saņem pakalpojumus tikai Daugavpilī Grīvas poliklīnikā, kur viņš pieņem savu pacientus, izraksta zāles. It kā sadarbība ar pacientiem notiek, bet vienīgi tas, ka mēs te viņu neredzam.”

Pacientus pārņēmušais ģimenes ārsts Arkādijs Kuļikovs no Daugavpils radušos situāciju ar kavēšanos atvērt praksi Silenē skaidrojis ar lielo darba apjomu un aizņemtību.

“Pašlaik ir iepirkti prakses atvēršanai nepieciešamie medicīniskie līdzekļi, arī kopējais pacientu skaits ir audzis, jaunajiem pacientiem ir jāvelta vairāk laika. Šis ir laiks, kad man pašam ir jāiziet resertifikācija un tas arī prasa laiku,” atzina Kuļikovs.

Ārsts akcentēja, ka Covid-19 pandēmijas laikā ļoti daudzas lietas var un ir jākārto pa telefonu.

“Nevajag nekur iet. Zvans pa telefonu un zāles izrakstītas. Es saprotu, ka pacienti ir pieraduši, ka ārsts tepat blakus un uz doktorātu gāja kā uz veikalu. Taču telefons ir, arī mans numurs pacientiem ir un ja kādas problēmas, var sazināties,” viņš norādīja. 

Ģimenes ārsts sola, ka ārsta prakse Silenē tiks atvērta tiklīdz ārsta prakses vieta tiks sertificēta. Bet līdz tam laikam 680 pacientiem lai tiktu pie ģimenes ārsta uz pieņemšanu joprojām būs jādodas uz Daugavpili.

NVD Latgales nodaļas vadītājs Jānis Pitrāns
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

Nacionālais veselības dienests (NVD) par situāciju ar ārsta praksi Silenē ir sazinājies ar ģimenes ārstu Kuļikovu, paskaidroja dienesta Latgales nodaļas vadītājs Jānis Pitrāns. Arī viņš norādīja, ka ārsts veica prakses iekārtošanu un šobrīd gatavo dokumentus reģistrācijai Veselības inspekcijā, tāpēc process esot iekavējies. Tikmēr pacientus aicina ar ārstu sazināties telefoniski.

Pitrāns arī norādīja, ka līdz šim dakterim Kuļikovam nav bijuši izsaukumi uz mājām Silenes pusē. Viņš esot gatavs doties, ja tas vajadzīgs. Tuvākā ārsta prakse ir Salienē, un arī tur cilvēkus pieņems. Aicina zvanīt uz NVD, ja vajadzīga palīdzība ar kontaktiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti