Autoavārijā Rēzeknes novadā ceturtdien bojā gājis zīdainis, pieci cilvēki cietuši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ceturtdien, 9. jūnijā, Rēzeknes novadā, Silmalas pagastā noticis ceļu satiksmes negadījums, kurā bojā gājis zīdainis, bet vēl piecas personas cietušas, liecina Valsts policijas (VP) informācija.

VP ceturtdien ap pulksten 19.05 saņēma informāciju, ka Rēzeknes novadā, Silmalas pagastā, apdzīvotā vietā ir noticis ceļu satiksmes negadījums. Sākotnējā informācija liecina, ka 1994. gadā dzimis vīrietis vadījis automašīnu "Volkswagen Transporter", iebraucis pretējā braukšanas joslā, frontāli saduroties ar automašīnu "Toyota Land Cruiser". 

Šajā ceļu satiksmes negadījumā cietušas piecas personas – 1961. gadā dzimis "Toyota Land Cruiser" vadītājs, 1994. gadā dzimis "Volkswagen Transporter" vadītājs, kā arī "Volkswagen" pasažieri – 1967. gadā dzimis vīrietis, 2002. gadā dzimusi sieviete un 2019. gadā dzimis bērns, savukārt 2022. gadā dzimis bērns ceļu satiksmes negadījumā gājis bojā.

Sākotnējā informācija liecina, ka zīdainis automašīnā pārvadāts ratu kulbā, kas nav piesprādzēta. Savukārt "Volkswagen Transporter" vadītājs pie stūres bija sēdies bez atbilstošām transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām.

Šobrīd saistībā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli, un ja tās rezultātā cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai tā izraisījusi cilvēka nāvi. Izmeklēšanā tiks skaidroti precīzi notikušā apstākļi.

Kā liecina VP statistika par ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem un bojā gājušajiem bērniem vecumā līdz 14 gadiem, 2019. gadā ceļu satiksmes negadījumos bija cietuši 508 bērni, bet bojā gājuši pieci bērni, kas ir vecumā līdz 14 gadiem, 2020. gadā cietuši 448, bet bojā gājuši astoņi bērni, 2021. gadā ceļu satiksmes negadījumos cietuši 407 bērni, bet bojā gājuši divi bērni, kas ir vecumā līdz 14 gadiem.

Savukārt par bērnu nepareizu pārvadāšanu 2019. gadā fiksēti 408, 2020. gadā – 221, bet 2021. gadā – 207 pārkāpumi.

Kopumā aizvadītā diennakts uz Latvijas ceļiem "ir bijusi traģiska", norādīja VP. Aizvadītajā diennaktī ceļu satiksmes negadījumos cietuši 27 cilvēki, bet trīs gājuši bojā. Ceturtdien avārijā uz Tīnūžu šosejas bojā gāja divi cilvēki.

VP vērš uzmanību ikvienam vecākam un transportlīdzekļa vadītājam, kurš pārvadā bērnus, – bezatbildīga rīcība var izraisīt traģēdiju. 

Zīdaiņa turēšana rokās vai pārvadāšana ratu kulbā nav droša un neatbilst drošības standartiem. Zīdaiņa pārvadāšanai ir nepieciešams atbilstošs bērnu sēdeklītis. VP norādīja, ka svarīgi atcerēties, ka bērnam bīstams var būt ne tikai ceļu satiksmes negadījums, bet arī strauja bremzēšana.

Tāpat ir vērts atcerēties bērna drošības formulu automašīnā "150x12". Proti, 150 nozīmē bērna auguma garumu centimetros, bet 12 – bērna vecumu, līdz kuram iesaka lietot sēdeklīti vai paliktnīti.

Policija atgādina, ka pēc katras bērna piesprādzēšanas ir jāpārliecinās, vai drošības jostas ir taisnas un vai tās ir pievilktas pietiekami stingri. Ja pieaugušais var starp jostu un bērnu iebāzt vienu pirkstu un tā ir brīvāka, tad bērns trieciena brīdī var izslīdēt. Jostas arī nevar būt savērpušās. Sēdeklīša drošības jostām jāatrodas uz bērna pleciem – tuvāk kaklam, nevis zem plecu līnijas. Tās ir jānoregulē katru reizi no jauna, jo to garums var izmainīties no bērna sēdēšanas pozas. Ja tiek izmantots paliktnītis, tad augšējā jostas daļa neskar kaklu un šķērso plecu, apakšējā jostas daļa atrodas uz augšstilbiem, nevis uz vēdera.

Savukārt, ja tiek iegādāts lietots krēsliņš, svarīgi ir zināt tā vēsturi – vai tas jau nav bijis avārijā. Ja ir, tad to nedrīkst izmantot, jo krēsls sadursmes brīdī deformējas. Sēdeklīšus automobilī vienmēr jāievieto atbilstoši ražotāja norādījumiem, nedrīkst iejaukties tā konstrukcijās. Sēdeklītim jāatbilst bērna vecumam, svaram un augumam.

Līdz 3 gadu vecumam ir ieteikts saglabāt atmugurisko braukšanas pozīciju. Ja bērns atrodas ar skatu braukšanas virzienā, satiksmes negadījumā galva ar inerci virzās uz priekšu, jo mazam bērnam galva ir smaga un viņš var gūt nopietnas traumas. 

Bērns sēdeklītī nedrīkst atrasties pārlieku biezā apģērbā, jo tādā gadījumā drošības josta netiek pievilkta pietiekami stingri. Tāpat, ja bērns tiek pārvadāts sēdeklītī, kas novietots priekšējā pasažiera vietā, tad priekšējā pasažiera gaisa spilvens ir jāatslēdz, jo darbības laikā tas bērnam var nodarīt nāvējošus ievainojumus. 

Svarīgs pasākums, pirms tiek uzsākta braukšana, ir brīvi esošo priekšmetu nostiprināšana. Nenostiprinātu priekšmetu kustības trajektorija un spēks trieciena brīdī ir neparedzams, tādēļ, pārvadājot bērnu automobilī, ir jāizvērtē līdzi paņemto rotaļlietu un citu priekšmetu smagums un cietība, atzīmēja VP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti