Dienas ziņas

Necilvēcīgi izturās pret mājlopiem

Dienas ziņas

Noskaidroti konkursa «Gada jaunietis» uzvarētāji

Jaunās pases – krāsainas un latviskas

Arī citu valstu pases ir krāsainas un stāsta par svarīgiem notikumiem vēsturē

Jaunais Latvijas pašu dizains izraisījis negaidītu vētru iedzīvotāju vidū. Kamēr vieni uzskata, ka  personas dokumentam jābūt neitrālākam, citi pauž sajūsmu par Vaidelota attēlu jaunajās pasēs. Latviskie motīvi liecina par to, no kurienes nāk pases turētājs, skaidro Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP). Turklāt katrs dizaina elements patiesībā ir drošības zīme, kas pasargā dokumentu no viltošanas.

Nebūt neesam pirmā valsts, kas personu apliecinošu dokumentu sasaista ar valsts identitāti - uzsver PMLP speciāliste, rādot, cik krāsaina piemēram, ir Zviedrijas pase. Arī Kanādas pilsoņi lepojas ar pasi, kurai katra lapa ir pilnīgi atšķirīga un stāsta par valsts vēsturei nozīmīgām lietām.

"Mēs pētījām, kas mūs raksturo. Pase ir ceļošanas dokuments un tam jāietver mūsu latviskā  identitāte. Lielvārdes josta, Dziesmu svētki, himna ir tie simboli, kas raksturo. Ne velti dziesmu svētki ir iekļauti UNESCO kultūras mantojumā. Un himna - mēs esam atraduši šo pirmiespiedumu, un arī to esam iekļāvuši pasē," stāsta PMLP pārstāve Laura Laiva.

Nevaram izdabāt visiem, taču dziesmu svētki ir mūsu vēstures un kultūras sastāvdaļa, saka pārvaldē. Vaidelotis no Pumpura eposa “Lācplēsis” ir  attēlots arī uz Brīvības pieminekļa un Līgo karoga.

"Līgo karogs, kas ir pirmajā lapā, ir saistīts ar stāstu, par to, ka pirmajos dziesmu svētkos karogs tika nests pa priekšu, neskatoties uz Padomju Savienības aizliegumu," motīvus skaidro PMLP pārstāve Laura Laiva.

Iepirkuma konkursu par jaunu pasu izgatavošanu PMLP rīkoja 2012.gadā. Tajā uzvarēja Vācijas kompānija. Jaunās pases izmaksājušas gandrīz 10 miljonus eiro. Par šo summu izgatavos divus miljonus pasu sagatavju un šī ir jau ceturtā parauga pase kopš Neatkarības atjaunošanas.

Ivars Šmalcs atzīst, ka ļoti daudz ceļo un iepriekšējā pase bijusi pilna un, kad pasūtījis jauno pasi, internetā izlasījis, ka būs jaunas: "Ļoti skaista, interesanta. Tautiskā stilā."

Savukārt Ina Savicka piebilst, ka jaunā pase ir smukāka, krāsaināka un jautrāka: "Lielvārdes josta un dziesmu svētki bērnam patiks."

Latvijas Televīzijas sastaptais Jānis Liepiņš jauno pasi vēl jau nav redzējis, taču atzīst, ka tā ir interesanta: "Dokuments var patikt, var nepatikt. Nav svarīgi, dokuments ir un paliek dokuments."

Tiem, kuriem ir vecā parauga pases, nebūt nav jādodas mainīt pret jauno. Tās varēs izmantot līdz pat termiņa beigām.

Pēc diviem gadiem PMLP plāno mainīt principu, kā šobrīd tiek veidots personas kods. Iepriekš ārsti sūdzējās, ka uz receptēm parādās viņu personas kodi. Iedzīvotāji, kuri naturalizējās, bija sašutuši, ka viņu dati parādās Ministru kabineta (MK) publiski pieejamos lēmumos. Tāpēc no 2017.gada jaundzimušajiem un jaunajiem Latvijas pilsoņiem automātiski piešķirs jaunu kodu. To veidos 11 cipari, kurus nejauši izraudzīsies un savirknēs datorprogramma. Pārējie varēs saglabāt pašreizējo kodu. 

"Novēršam iespēju personām sūdzēties par to, ka valsts pārkāpj viņu privātās dzīves neaizskaramību. Ja uzskatāt, ka tas pārkāpj, varat mainīt. Ja uzskatāt, ka nepārkāpj, atstājat veco. Ja pēc kāda laika tomēr gribat mainīt, mainiet," variantus izklāsta PMLP priekšnieka vietnieks Jānis Citskovskis.

Tiem, kuri nolems mainīt kodu, būs jāmaina arī pase vai personas apliecība, un autovadītāja tiesības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti