4. studija

Ceturtā studija

4. studija

Ceturtā studija

4.studijas skatītāji ziedo, lai Rudītes kundze Vecumnieku pagastā nesaltu

Ar līdzcilvēku atbalstu salabo pensionāres dūmvadu – Rudītes kundze vairs nesalst

Stāsts par sabojātu skursteni Rudītes kundzes mājoklī Vecumnieku pagasta Beibežos ir spilgts pierādījums tam, kā viena cilvēka nelaime spēj apvienot daudzus cilvēkus vienam mērķim – palīdzēt. Līdzcilvēki ziedojuši naudu un laiku, lai salabotu dūmvadu pensionāres dzīvoklī.

80 gadus vecā Rudīte Kampāne pirms trīs nedēļām lūdza LTV raidījuma “4.studija” palīdzību. Viņa pusgadu bija krājusi naudu, lai varētu iegādāties malku, tomēr viņas dzīvoklī apkures sezona tā arī neatsākās. Bojāta skursteņa dēļ.

“Viss tur ir izdedzis. 23 gadi jau tas kalpoja man. Pēc tam sāka dūmi nākt, un ar to arī viss, ar to arī es izbeidzu [kurināt] Es pati ar saviem spēkiem galā netieku,” atzina kundze.

Viņa bija lūgusi palīdzību vietējai pašvaldībai, cerot vienoties ar vietvaru, ka dūmeni salabos kredītā, savukārt viņa to atmaksās ilgākā laika periodā no savas pensijas. Tomēr ar savu problēmu drēgnajā laikā un aukstajā dzīvoklī viņa bija palikusi viena.

Vecumnieku novada domes izpilddirektora vietnieks Guntars Veismanis skaidroja, ka konkrētais dzīvoklis ir privātīpašums, tāpēc juridiski vietvara nedrīkstot palīdzēt šajā gadījumā.

Tā kā pašvaldība atteica palīdzību, LTV raidījums ziņu par šo situāciju ievietoja sociālajos tīklos. Saņemtā atsaucība pārspēja gaidīto.

“Sapratu, ka es varu palīdzēt. Atradu cilvēku, kas to izdarīs, un sākām darboties. Ar to skursteni ir tā, ka tas nav tāds pieprasītais palīgā sauciens, pārsvarā tā ir pārtika, medikamenti un apģērbs. Šādi gadījumi ir diezgan reti,” pastāstīja biedrības “Palīdzēsim viens otram” vadītājs Edijs Pipars.

Pateicoties biedrībai, bija iespēja izmantot oficiālu bankas kontu, kurā ikviens varēja ziedot Rudītes kundzes dūmenim. Un jau pāris minūtes pēc “4.studijā” pārraidītā sižeta kāds cilvēks uzreiz noziedoja visu skursteņa labošanai nepieciešamo summu – 400 eiro. Darbi un brīnumi pensionāres dzīvē varēja sākties!

“Ļoti ātri saziedoja kopā 720 eiro, aptuveni ap to summu bija. Skurstenim izlietojām 315 vai 320 eiro. Un palika diezgan liela summa pāri, līdz ar to mēs izmantosim kaut kādam kurināmajam – briketes vai malku nopirksim, vai arī uzlabosim viņai dzīves apstākļus pēc krīzes laika, kad būs Covid-19 ierobežojumi beigušies,” pastāstīja Pipars no biedrības.

Uzņēmums “Tavas durvis” kundzei bez maksas sagādās jaunas ārdurvis, lai siltums ilgi turas mājoklī, kā arī - tiks samaksāts elektrības rēķins, kas, sildoties ar elektrisko ierīci, pēdējā mēnesī pārsniedzis 50 eiro. Biedrība “Palīdzēsim viens otram” ziedotāju naudu kundzes labklājības uzlabošanai izmantos līdz pēdējam centam.

Rudītes kundze vēl joprojām ir samulsusi, cik drīz pēc vēstules uzrakstīšanas “4.studijai” viņas ciešanas aukstajā mājoklī beigušās. Jau nākamajā dienā pēc raidījuma atbraucis meistars apskatīt, cik liels darbs ir jāiegulda dūmeņa labošanā.

“Ļoti ātri. Cilvēks strādāja ar savu palīgu. Cilvēks ar lielo burtu. Iztaisīja, un tagad es varu kurināt. Man ir silti, un es ilgi, ilgi dzīvošu,” saka pensionāre.

“Palīdzēsim viens otram” vadītājs gan ir pārliecināts, ka šādā gadījumā palīdzēt varēja arī pašvaldība: “Mēs vairāk pieskaramies pie birokrātijas - vai viņi varēja pārkāpt šo birokrātiju, iziet ārpus šīs kastes, vai tomēr domāt tā formāli un atrunāties ar formālām lietām. Jo šajā gadījumā ir jārunā par to, vai tantuks ir spējīgs nodrošināt sev to iztiku, vai tantuks ir spējīgs nodrošināt šo siltumu, šo skursteni. Jo pateikt – tas ir privātīpašums, mēs nepalīdzēsim, bet tajā pat laikā – kas notiks, ja viņa nosals ziemas laikā. Tas arī ir jautājums. Te jārunā pat nedaudz plašāk, jo arī pašvaldībām ir jāņem līdzdalība šādās situācijās, jo

nevar atstāt ne pensionārus, ne ģimenes, kas nonākušas grūtībās šajā krīzes laikā. Ir jādomā, kā varētu risināt šāda veida situācijas.”

Rudītes kundzes gadījums ir spilgts pierādījums tam, ka jebkuras situācijas risināšanā ir nepieciešama vien mīlestība, līdzjūtība pret cilvēku un vēlēšanās palīdzēt.

“Pirmkārt, milzīgs, milzīgs paldies “4.studijas” komandai! Pēc tam – visiem tiem cilvēkiem, kuri palīdzēja sagādāt “trubu”, milzīgs paldies! Un visiem, visiem veselību, mīlestību, izturību! Lai būtu visiem miers un lai nebūtu tā slimība, kas mūs ir pārņēmusi,” sacīja Rudītes kundze.

Arī LTV raidījuma komanda no sirds pateicas ikvienam, kurš atsaucās, īpaši skatītājiem, kuri ziedoja, biedrībai “Palīdzēsim viens otram”, Saulim Bērziņam, dūmeņu meistaram. Mēs visi kopā spējām šo drēgno ikdienu Rudītes kundzei padarīt daudz, daudz siltāku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt