Panorāma

Katerina: Maskavas ielas neierasti tukšas

Panorāma

Neskaidrību dēļ ģimene paliek bez celiakijas pabalsta

Aprit 30 gadu visas Latvijas tautas deputātu sapulcei

Aprit 30 gadi visas Latvijas tautas deputātu sapulcei 

Pirms 30 gadiem – 1990. gada 21. aprīlī – Rīgā, “Daugavas” stadionā, ieradās visu līmeņu padomju deputāti no visas Latvijas, lai apliecinātu savu un savu vēlētāju gribu atjaunot neatkarīgu Latvijas valsti. Un tieši šīs sapulces lēmums bija viens no stūrakmeņiem 4. maija deklarācijas pieņemšanai. 

''Daugavas'' stadionā bija sapulcējušies 8086 visu līmeņu deputāti — no ciemu padomju līdz PSRS tautas deputātiem. Sapulcē tika pieņemts aicinājums Augstākajai Padomei un tautai darīt visu iespējamo, lai ar demokrātiskām un nevardarbīgām metodēm panāktu Latvijas neatkarības atjaunošanu. 

"Tie jau nebija vienkārši cilvēki, bet svaigi ievēlēti deputāti, kuriem bija milzīgs svars," atceras bijušais Liepājas domes deputāts Andris Jaunsleinis.

Par aicinājumu atjaunot Latvijas neatkarību tika nodotas 8003 balsis. Pret balsoja 41 deputāts, bet atturējās 43 deputāti. Ļoti daudzas "par" balsis vēl pēcbalsošanā iesūtīja deputāti, kuri degvielas trūkuma dēļ nebija tikuši uz galvaspilsētu. 

"Šajā sapulcē, pirmo reizi [Augstākās Padomes priekšsēdētājs Anatolijs] Gorbunovs pateica, ka ies ar tautu. Un pirmo reizi 8000 priekšā viņš teica, ka ir par neatkarīgu Latviju," stāsta bijušais Rožupes ciema padomes deputāts Andris Vaivods.

Pasākumā daudzkārt tika pieminēta un citēta Imanta Ziedoņa runa, kas saulainajā dienā pirms trīsdesmit gadiem visus tik ļoti iedvesmojusi un devusi sparu, it sevišķi  metafora par ziloni: "Mums nav laika gaidīt, lai zilonis, kas iekāpis skudru pūznī, iemācītos skudru darba likumus. Vēl jo vairāk tad, ja zilonis ir atsacījies mācīties skudru valodu. (..) Es gribētu teikt, ka ziloņi nav ne iemācāmi, ne pamācāmi, ne pārmācāmi. Tie gluži vienkārši mums ir par lieliem. Mums vajadzīga valstiskā neatkarība." 

Iespējams, lielā sapulce bijusi Latvijas pašvaldību visaugstākā misija visā Latvijas pastāvēšanas vēsturē, uzskata tā brīža aculiecinieki.

"Katram laikam ir savi varoņi, un katrs ar savu atbildību izdara to, ko viņš jūt par vajadzīgu izdarīt," uzsver Jaunpils novada domes priekšsēdētāja Ligita  Gintere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti