Ameriks saglabā Rīgas vicemēra amatu; opozīcija naktī pamet domes sēdi

Rīgas domes sēdē piektdienas naktī vicemēra amatā ievēlēts partijas "Gods kalpot Rīgai" dibinātājs Andris Ameriks, kurš šo amatu ieņems trešo termiņu pēc kārtas.

Rīgas mērs Nils Ušakovs (''Sasakaņa'') uz priekšsēdētāja vietnieka amatu izvirzīja Amerika kandidatūru, bet domes deputāte Juta Strīķe (Jaunā konservatīvā partija (JKP)) amatam izvirzīja Jāni Bordānu (JKP).

Rīgas vicemēra vēlēšanās piedalījās 58 deputāti. Par Ameriku nobalsoja 32 deputāti, savukārt Bordāns saņēma 26 domnieku atbalstu.

Kā liecina Rīgas domes sēžu darbakārtība, vicemēru bija plānots izraudzīties aptuveni pusotras stundas laikā, sēdei sākoties plkst.22, jo jau plkst.23.30 bija ieplānota nākamā sēde, kas paredzēta domes komiteju sastāva apstiprināšanai. Taču uzrunu, jautājumu sesijas un debašu cikls vien aizņēma vairāk nekā trīs stundas, pēc kā sekoja stundu garš balsošanas process.

Jautājumu un atbilžu sesija būtiski neatšķīrās no pirms tam notikušās domes priekšsēdētāja amata kandidātu iztaujāšanas - opozīcijas partiju izvirzītās kandidatūras galvenokārt izvaicāja opozīcijas partiju deputāti. Ar jautājumu palīdzību opozīcijas partiju deputāti deva iespēju Bordānam izklāstīt savu redzējumu par pilsētas attīstības jautājumiem, vienlaikus uzsverot, ar ko viņa izvēlētais attīstības kurss ir labāks par līdz šim piekopto.

Debašu sesijā opozīcijas deputāti vairākkārt uzsvēra, ka pie tik līdzīga spēku samēra domē, būtu tikai pareizi un loģiski vicemēra amatu uzticēt opozīcijas pārstāvim, ņemot vērā, ka pašvaldības vadītājs turpinās būt Ušakovs.

Nesamierinoties ar Rīgas domes valdošo partiju izstrādāto frakciju vietu sadalījumu komitejās, opozīcijas deputāti pameta nakts vidū notiekošo domes sēdi un gatavojas vērsties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), apstrīdot vietu sadalījumu komitejās.

Sākot izskatīt jautājumu par komiteju sastāvu apstiprināšanu, opozīcijas deputāti norādīja, ka, iedalot komiteju vietas frakcijām, nav ievērots proporcionalitātes princips. Partijas "Vienotība" Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis skaidroja, ka līdz šim izstrādātajā komiteju sastāva projektā ir nesaprotama un neloģiska proporcija, kas turklāt neatbilst normatīvajiem aktiem.

Domes pozīcija noraidīja pārmetumus, uzsverot, ka normatīvie akti nenosaka, kādā veidā proporcija nosakāma, un, viņuprāt, izstrādātais komiteju vietu sadalījums ir atbilstošs proporcionālajam sadalījumam.

Deputāts Juris Pūce (''Latvijas attīstībai'')) uzsvēra, ka, ja tiks apstiprināts šāds komiteju sastāvs, tad tas būs prettiesisks, līdz ar to tādi būs arī turpmākie komiteju lēmumi. Tādēļ viņš aicināja vadošās partijas neatbalstīt šādu projektu, uzsverot, ka par šo lēmumu būs atbildīgs katrs no deputātiem.

Pēc viedokļu apmaiņas opozīcijas partiju deputāti vienojās nepiedalīties, viņuprāt, prettiesiskā balsojumā un pameta sēžu zāli.

"Tas, ko patlaban veic Rīgas domes pozīcija, ir kā minimums antidemokrātiski, jo mūsu vēlēšanu sistēma balstās uz proporcionalitātes principu, proti, katram ir atbilstošs deputātu skaits un iespēja piedalīties komiteju darbā atbilstoši vēlētāju dotajai uzticībai. Tagad šis proporcionalitātes princips netiek ievērots un mēs šajā nelikumīgajā lēmumu pieņemšanā nevaram piedalīties. Tāpēc pametām sēžu zāli," aģentūrai LETA sacīja Ķirsis.

Viņš uzsvēra, ka šodien nakts vidū apstiprināto komisijas sastāvu opozīcijas partijas apstrīdēs VARAM, paturot iespēju apstrīdēt arī pirms divām dienām grozīto Rīgas domes nolikumu, kas ļāva palielināt pozīcijas deputātu skaitu komisijā.

1 komentārs
Kremilek Rukis
Un tagad skatāmies šo ziņu kontekstā: ievērtējam Vējoņa pilsonības izdāļāšanas idejiņas un Saeimas plānus ievest papildus viesstrādniekus. Ušakovam elektorāts būs garantēts! Esošā vara skaidri demonstrē, ka tiklīdz tā redz naudas čupiņu, tai uzspļaut uz nacionālas valsts ideju.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti