Dienas ziņas

Valdība lemj par “Citadeli”

Dienas ziņas

Sāks restaurēt Elejas muižas parka apbūvi

Alūksnē uzbūvēts ugunsnovērošanas tornis

Alūksnē uzbūvēts ugunsnovērošanas tornis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kaut arī ugunsbīstamais periods mežos ir beidzies,  Valsts mežu dienests jau laikus gatavojas nākamajai sezonai un papildina savu uguns novērošanas torņu tīklu. Nule atklāts jauns tornis Alūksnē. Kā atzīst dienestā, galvenais ir laikus pamanīt aizdegšanos mežā - un tieši  no torņiem ik gadu izdodas atklāt gandrīz pusi no visiem mežu ugunsgrēkiem.

Jaunais Valsts mežu dienesta (VMD) ugunsnovērošanas tornis Alūksnē, Tempļa kalna parkā, nu slejas 37 metru augstumā. Dienestā atzīst – lai arī būtu gribējuši būvēt vēl par pāris metriem augstāku, kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija to nav ļāvusi. Taču arī šobrīd no torņa pārredzama plaša teritorija. Bez tam savulaik, pagājušā gadsimta 30.gados, šāds tornis te jau bijis.

„Vieta jau bija aprobēta, redzamība laba, pieejamība arī laba un, ņemot vērā vēl arī tos vēsturiskos aspektus, mēs izvēlējāmies šo vietu un, kad bija pieejami Eiropas fondu līdzekļi, atjaunojām jeb uzbūvējām šinī vietā torni,” stāsta  VMD ģenerāldirektors Andis Krēsliņš.

Valsts mežu dienesta rīcībā šobrīd ir vairāk nekā 180 ugunsnovērošanas torņi, taču arī šīs būves nav mūžīgas, tāpēc laiku pa laikam torņu tīkls jāpapildina ar jauniem. Alūksnes novadā šis ir sestais tornis, un tā kā apkārtnē mežu ir daudz, tas noteikti atvieglos novērošanas darbu.

Virsmežniecības inženieris Pēteris Drozdovs, norāda, ka „alvenais ir atklāt laicīgi dūmus un tad arī ierobežot ugunsgrēku, tad nodeg mazāka platība. Un šis sestais tornis palīdzētu šo atklāšanas laiku saīsināt.”

Mežinieki stāsta - tā kā aizvadītā vasara bija karsta un sausa, apkārtnē mežus nācās dzēst 28 reizes, pērnajā vasarā tikai 12. Tomēr šis nebija bagātīgs ogu gads, tāpēc cilvēku mežos bija mazāk, un kopumā dienestā atzīst, ka vasara pagājusi mierīgi.

„Tie dedzinātāji jau reizēm ir tieši tie, kas iet mežā, sēņo un kaut kā nejauši nomet kaut kādu izsmēķi vai ugunskuru kādu uzkurina un atstāj nenodzēstu. Līdz ar to ugunsgrēks var rasties tādā veidā,” pieļauj Gints Jaunkalns, virsmežniecības Alūksnes nodaļas vecākais mežzinis. 

Pēdējā laikā būvētie torņi tiek aprīkoti arī ar saules baterijām, kas ļauj to uzturēšanu padarīt ekonomiskāku. Tāpat tiek domāts, ka torņos varētu ar laiku uzstādīt arī videokameras, līdz ar to ugunsbīstamajā periodā tajos visu laiku nebūtu jāsēž dežurantiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti