Aicina parakstīties pret eksperimentu veikšanu ar dzīvniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

„Nē – vivisekcijai!" Ar šādu saukli visās Eiropas Savienības valstīs dzīvnieku aizsardzības organizācijas vāc parakstus, lai aicinātu Eiropas Komisiju (EK) pilnībā aizliegt eksperimentus ar laboratorijas dzīvniekiem. Lai priekšlikumu izskatītu Eiropas Komisijā, jāsavāc viens miljons parakstu. Kampaņas laikā šovakar pirmizrādi Latvijā piedzīvoja Rietumos uzņemta dokumentālā filma par to, kas notiek aiz laboratoriju durvīm.

„Maksimālā panesamā deva" ir pirmā pilnmetrāžās dokumentālā filma par cilvēkiem un dzīvniekiem, kuri pieredzējuši laboratoriskos izmēģinājumus. Tā nerunā par zinātnes faktiem, bet gan zinātnes kultūru. Zinātnieki un laboranti stāsta par to, kādēļ laika gaitā viņi mainījuši domas par eksperimentiem, kuros suņi, truši, peles un pat pērtiķi smagi cietuši, un pametuši darbu. „Režisors noskatījies daudz, bet apzināti izvēlējās nelikt šokējošos kadrus, jo, viņaprāt, tā nav labākā taktika," saka organizācijas „Dzīvības brīvība" pārstāvis Sandris Ādminis.

Daļa no materiāliem ir slepeni nofilmēti. Ir cilvēki, kas apzināti pieteikušies darbā un nofilmējuši, daļa ir pašu zinātnieku testu laikā uzņemti. Filma bez liekas moralizēšanas ļauj cilvēkiem pašiem izvērtēt redzēto.

Filmas pirmizrāde Latvijā notiek laikā, kad dzīvnieku tiesību aizstāvji Eiropā rīko kampaņu "Nē vivisekcijai", lai panāktu, ka izmēģinājumi ar dzīvniekiem tiek aizliegti pilnībā. Tiek vākti paraksti, lai EK pārskatītu direktīvu "Par zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzību". Dzīvniekiem nav jācieš, lai radītu jaunas zāles un lai pārbaudītu, piemēram, cik nekaitīga būs skropstu tuša vai sejas krēms. Pašreizējais likums ir nepilnīgs. Tas nepieprasa izmantot alternatīvas, zinātniski apstiprinātas metodes, pat ja tādas pastāv. Tas neveicina zinātniekus tādas [metodes] izstrādāt," saka vēl viens organizācijas pārstāvis Aivars Andersons un turpina: „Daudzos gadījumos atbrīvo zinātniekus no pienākuma publicēt pētījuma rezultātus, un tas nozīmē, ka citi zinātnieki tos var atkārtot, nezinot, ka tie veikti citur. Arī sabiedrība nezina, kas notiek laboratorijās un par ko tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda".

Lai priekšlikumu izskatītu EK un notiktu diskusijas Eiropas Parlamentā, jāsavāc viens miljons parakstu. Pašlaik savākti 93% procenti. Latvijā līdz šim parakstījušies 2300 cilvēki. „Man liekas, ka tas ir nepareizi, ka ir tādas metodes. Zinātne iet uz priekšu, un ir citas alternatīvas," saka Inta Vamze. „Dzīvnieki nav vainīgi pie mūsu kaprīzēm, pie mūsu vēlmēm pārbaudīt kaut ko," piebilst Dārta Mendziņa.

Dzīvnieku tiesību aizstāvji apgalvo, ka Latvijā izmēģinājumos laboratorijās katru gadu izmanto ap 12 000 dzīvnieku, pārsvarā peles un žurkas. Bet pasaulē to skaits mērāms daudzos miljonos. Iniciatīvu "Nē vivisekcijai" Latvijā atbalsta arī tādas lielas dzīvnieku aizsardzības organizācijas kā "Dzīvnieku draugs", "Ulubele" un "Juglas dzīvnieku aizsardzības grupa".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti