Āboltiņa: Man ir kauns, kā top nākamā valdība

„Man ir kauns par to, kādā veidā tas [valdības veidošana un diskusijas ap to] notiek publiskajā telpā un arī iekšēji,” intervijā Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” trešdien sacīja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Viņa uzsvēra, ka sarunu laikā par jauno valdību priekšplānā ir izvirzījušās partiju intereses un kāre pēc amatiem.

Pēc ilga laika es nebiju redzējusi tik sīvu turēšanos pie krēsla. Diemžēl, arī par savējiem [Vienotību],” sacīja Āboltiņa, atzīstot, ka arī „Vienotības” politiķi bijuši norūpējušies par amatiem. „Nedara godu politiķiem šis process. Pirmajā plānā izvirzās amati,” sacīja Saeimas vadītāja.

„Mēs, tie, kas esam iesaistīti, aizmirstam to, ka mandātu mums ir devusi tauta un mums augstāk ir jāstāda valsts intereses,” teica Āboltiņa.

Piemēram, neviens neesot vēlējies uzņemties atbildību par veselības un izglītības sfēru. „Tas ir apbrīnojami. Tā ir sfēra [veselības aprūpe], kura ir vissvarīgākā, ar ko saskaras ikviens no mums,” asa bija Āboltiņa.

„Ir dīvaina stīvēšanās, kur pirmajā plānā izvirzās amati, krēsli un tikai tad, ko darīs,” atzīst Saeimas priekšsēdētāja.

Viņa norāda, ka neizprot atsevišķu, visticamāk, drīzumā jau bijušo ministru neapmierinātību par nonākšanu Saeimas deputāta krēslā. „Man arī nav skaidra attieksme pret parlamentu. Mēs dzīvojam parlamentārā republikā. Parlaments ir tas, kas uzrauga valdību,” saka Āboltiņa.

Sarunā ar žurnālistiem Āboltiņa uzsvēra, ka toni koalīciju sarunās nosaka potenciālā premjere Laimdota Straujuma. „Toni nosaka Straujumas kundze, jo viņai šie lēmumi būs jāpieņem un viņai būs jāstrādā ar šo komandu,” sacīja Āboltiņa. Viņa norādīja, ka vēl aizvien sevi neuzskata par labāko kandidāti premjera amatam. Atšķirībā no viņas, Straujumai ir darba pieredze šajā valdībā.

Jaunās valdības veidošana notiek kopš novembra beigām, jo pašreizējais premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība) no amata atkāpās 27.novembrī – sešas dienas pēc Zolitūdes traģēdijas.

Vairāk nekā puostru mēnesi ilgais valdības veidošanas procesā ir pārvarēti vairāki sarežģījumi. Piemēram, vairākas partijas nevēlējās uzņemties Izglītības un zinātnes ministrijas vadību. Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) atteicās no tās, apgalvojot, ka tās vadība jābūt "Vienotības" politiķim, jo tieši viņu pārstāve būs premjere. Izglītība ir tik smaga nozare, ka tai vajag īpašu uzmanību un papildus naudas līdzekļus un premjera un ministra viena partejiskā pārstāvniecība to nodrošinās, skaidroja ZZS līderis Augusts Brigmanis.

Tāpat partijas nevēlējās uzņemties atbildību par Veselības ministriju. Savukārt diskusijas izraisījās par Tieslietu ministrijas un jo sevišķi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vadību, ko ļoti vēlējās iegūt ZZS.

Galu galā VARAM pārņems Nacionālā apvienība, savukārt ZZS iegūs Aizsardzības ministriju, toties IZM un Veselības ministrija nonāks "Vienotības" pārziņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti