Dienas ziņas

Bārtā tiekas Kurzemes bērnu un jauniešu folkloras kopas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Tiesībsargs vēršas Eiropas Komisijā par dienesta viesnīcu Smiltenē

Tiesībsargs vēršas EK par nepietiekami pieejamu vidi jaunajās kopmītnēs Smiltenē

Tiesībsarga birojs iesniedzis Eiropas Komisijā (EK) sūdzību par pieejamas vides nenodrošināšanu jaunajā Smiltenes vidusskolas dienesta viesnīcā. Pirms tam vērsies vairākās Latvijas atbildīgajās iestādēs, taču saņemtas atbildes, ka pārkāpumu nav. 

Smiltenē jaunizbūvētā vidusskolas dienesta viesnīcā cilvēki ar kustību traucējumiem augstāk par pirmo stāvu netiek. Tā ir diskriminācija un cilvēktiesību pārkāpums, uzskata tiesībsargs, par to informējot vēstulē Eiropas Komisijai. 

"Īpaši skolas vidē skolēniem līdzdalības principiem jābūt iedzīvinātiem gan kultūras dzīvē, gan atpūtas laikā, pavadot brīvo laiku, gan arī sporta aktivitātēs. Pamatā šeit ir pārkāpta cieņpilna attieksme pret cilvēku. Ikvienam ir jādod iespēju uzturēt kontaktus un veidot attiecības ar tiem, ar kuriem vēlas pats," skaidroja Tiesībsarga biroja juridiskā padomniece Inga Peimane.

Normatīvi paredz, ka publiskajās ēkās cilvēkiem ar kustību traucējumiem jābūt nodrošinātai vides pieejamībai visā ēkā. Uz to Tiesībsarga birojs norādīja vairākām atbildīgām ministrijām. Ekonomikas ministrijā skaidroja, ka vides pieejamība ar visiem ēkas pakalpojumiem ir nodrošināta ēkas pirmajā stāvā, līdz ar to nav pārkāpuma.

Līdzīgi uzskata arī Smiltenes novada pašvaldībā. "Risinājums ir pavisam vienkāršs. Šī ir atpūtas telpa. Viesiem mēs pat neiesakām, ka viņiem būtu jānokļūst istabiņās, kur ir tikai dzīvojamās istabiņas. Un tas ir tīri epidemioloģiskās drošības dēļ," sacīja Smiltenes vidusskolas direktores pienākumu izpildītāja Valda Cīrīte.

Tā kā atbildes no Latvijas iestādēm bija noraidošas, tiesībsargs nolēmis vērsties Eiropas Komisijā.  Smiltenes jaunā vidusskolas dienesta viesnīca ekspluatācijā nodota 2020. gadā. Visa kompleksa, ieskaitot sporta stadiona un papildu infrastruktūras būvniecība, izmaksāja aptuveni piecus miljonus eiro. No tiem trešā daļa ir  Eiropas fondu līdzfinansējums.

Pašvaldībā norādīja, ka lifta izbūve krietni palielinātu projekta izmaksas.

"Ja mēs pielāgotu visu ēku cilvēkiem ar kustību traucējumiem, būtu sadārdzināts projekts.

Vairāk būtu nepieciešama apbūves platība, ko šeit bija grūti realizēt," sacīja Smiltenes novada pašvaldības būvinženieris Andris Jaunpetrovičs.

Tāpat primāri tika domāts par drošu evakuāciju nelaimes gadījumā. Citādi cilvēkiem ratiņkrēslā būtu grūtības evakuēties no ēkas augšējiem stāviem, ja tur būtu lifts, kas, iespējams, varētu nedarboties.

Pašvaldībā arī teic, ka konsultējušies ar invalīdu biedrību "Sustento" un centušies ēkas pirmo stāvu maksimāli pielāgot. ""Sustento" savā atzinumā norādīja, ka pārbūves otrā kārtā būtu iekļaujama lifta izbūve. Bet paralēli mums jādomā par drošības aspektiem, jo, izbūvējot liftu, mēs varam nonākt citās nepatikšanās, ka neizpildīsim šīs ugunsdrošības prasības," skaidroja Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektors Andris Lapiņš.

Lai arī dienesta viesnīcā šobrīd nav neviena iemītnieka ratiņkrēslā, biedrībā "Atbalsts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām" uzskata, ka cilvēktiesības ir pārkāptas. Uz to norādīja biedrības vides pieejamības eksperte Diāna Vītola:

"Diemžēl nokavēts ir tas, ka netika izmantotas universālā dizaina iespējas, kas paredz pilnībā visu – kā jāprojektē, kā izmaiņas jāizdara."

Tikmēr pašvaldībā minēja, ka lifta izbūve joprojām ir plānos, un tā izmaksas lēšamas ap 150 000 eiro apmērā. Pagaidām citus risinājumus pašvaldība nemin.

Gadījumi, kad tiesībsargs vēršas Eiropas Komisijā, ir ļoti reti. Tas notiek tad, ja nav atsaucības no Latvijas atbildīgo institūciju puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti