Plūdu dēļ Augšdaugavas novadā bažas par iedzīvotāju drošību

Daugavas palu ūdeņi turpina celties un appludināt teritorijas Augšdaugavas novadā, kur strauja ūdens līmeņa paaugstināšanās upēs rada apdraudējumu cilvēku, vides un saimnieciskās darbības drošībai, kā arī pašvaldības infrastruktūrai, uzsvērusi novada dome. Lai apzinātu reālo situāciju ar plūdu apdraudējumu un atbildīgo dienestu gatavību operatīvi rīkoties, tika sasaukta Daugavpils sadarbības teritoriju Civilās aizsardzības komisijas sēde.

ĪSUMĀ:

  • Ūdens līmenis Daugavā turpina kāpt arī pie Daugavpils.
  • Augšdaugavas novads lūdzis valdību izsludināt ārkārtējo situāciju.
  • Ārkārtējā situācija vajadzības gadījumā ļautu iedzīvotājus evakuēt piespiedu kārtā.
  • Augšdaugavas novadā ir bažas par iedzīvotāju, vides un īpašumu drošību.
  • Hidrologu prognozes: ūdens līmenis Daugavā var turpināt celties.

Plūdu dēļ Augšdaugavas novadā bažas par iedzīvotāju drošību
00:00 / 04:40
Lejuplādēt

Ūdens līmenis kāpj arī Daugavā pie Daugavpils

Ūdens līmenis Daugavā pie Daugavpils jau ir tuvu 7 metru atzīmei. Pilsētai tas pagaidām nopietnas briesmas nerada, joprojām Daugavpilī ir "dzeltenā" brīdinājuma pakāpe.  

"Oranžo" brīdinājumu izsludina, kad Daugavas līmenis Daugavpilī paceļas līdz 7,46 metriem virs stacijas nulles. Visnopietnākais, "sarkanais" brīdinājums Daugavpilī tiek izsludināts, ja Daugavas līmenis paceļas līdz 9,3 metru atzīmei.

Augšdaugavas novadā prasa izsludināt ārkārtējo situāciju

Savukārt Augšdaugavas novadā situācija ir nopietnāka, no Nīcgales līdz Jersikai jau ir izsludināts oranžais brīdinājums. Augšdaugavas teritorijā Daugava ir izgājusi krietni no krastiem, zem ūdens nonākuši simtiem hektāru zemes, applūst vai ūdens ielenkumā nonākušas desmitiem mājsaimniecību, appludināti vairāki autoceļi.

Līdzīgi pali Augšdaugavas novadā pēdējo reizi piedzīvoti pirms 10 gadiem – 2013. gadā, kad Ministru kabinets izsludināja ārkārtējo situāciju.

Arī šoreiz Augsdaugavas novada dome lūgusi valdību, par ko tika pieņemts lēmums ceturtdien domes sēdē, izsludināt ārkārtējo situāciju vismaz astoņos šobrīd palu pārņemtajos pagastos abos Daugavas krastos.

Ārkārtējās situācijas izsludināšana vajadzības gadījumā ļautu veikt iedzīvotāju piespiedu evakuāciju, īpašumu apsardzes nodrošināšanu, kā arī dotu iespēju pieprasīt valsts kompensācijas plūdu nodarīto seku likvidācijai.

"Ūdens līmenis iet uz augšu un ir bažas, ka var notikt kas ļaunāks," tas ir pirmais, kas izskanēja  piektdienas rītā sasauktajā Daugavpils sadarbības teritoriju Civilās aizsardzības komisijas sēdē, kurā piedalījās Daugavpils un Augšdaugavas pašvaldību, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD), "Sadales tīkla" un Zemessardzes  pārstāvji.

Tāpēc, atbalstot Augšdaugavas novada domi, piektdien arī Daugavpils sadarbības teritoriju Civilās aizsardzības komisijas sēdē tika pieņemts lēmums virzīt pieprasījumu Ministru kabinetam par ārkārtas situācijas izsludināšanu.

Ņemot vērā to, ka tuvojas brīvdienas, ir izsludināta nekavējoša prasība atbildīgajām amatpersonām pašvaldībā būt darba režīmā, jo, iespējams, draudu gadījumā var tikt sasaukta Civilās aizsardzības komisijas ārkārtas sēde.

Savukārt Augšdaugavas novada domes ārkārtas sēdē piektdien sagatavots ziņojums valdībai par plūdu situāciju novadā.

Augšdaugavas novadā bažas par iedzīvotāju drošību

Augšdaugavas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins ("Daugavpils novada partija") stāstīja: "Valsts autoceļi pārplūst, mūsu ceļi pārplūst, mājas paliek nošķirtas, nezinām, kā aizvest skolēnus uz skolām. Nevar izbraukt. Daudzas lietas pašvaldība nevar izdarīt, ja nu gadījumā kaut kas notiek ar to pašu evakuāciju, kamēr nav izsludināta ārkārtējā situācija, to piespiedu kārtā veikt nevar. Arī īpašumu apsardzei nepieciešama ārkārtējās situācijas izsludināšana Ministru kabinetā.

Pagaidām neviens iedzīvotājs nav griezies pēc palīdzības. Mums ir bažas, ka cilvēki var ciest, jo izskatās, ka ūdens līmenis vēl kādu laiku celsies. Nekas uz labo pusi pašreiz nav."

Iedzīvotāji tiek aicināti neapmeklēt un nepārvietoties plūdu apdraudētajās teritorijās. Ja plūdi radījuši postījumus, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, komunikācijas vai sabiedriskā transporta kustību, iedzīvotājiem jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112.

Hidrologu prognozes: ūdens līmenis Daugavā var turpināt celties

Par to, ka situācija ir nopietna un ka ūdens līmenis Daugavā var turpināt celties, liecina hidrologu prognozes. 

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra hidroloģe Līga Klints Latvijas Radio intervijā situāciju ar ūdens līmeni Daugavā raksturoja kā nepatīkamu.

Daugavas baseinā Baltkrievijā pašlaik ir aptuveni 20 centimetrus bieza sniega sega, daļa šonedēļ izkusīs, turklāt šīs nedēļas beigās un nākamajā nedēļā gaidāmi arī spēcīgi nokrišņi – lietus un sniegs.

Tas nozīmē, ka Daugavā šonedēļ turpināsies ūdenslīmeņa kāpums, bet palienes un zemākās vietas būs applūdušas ilgāku laiku. Paaugstinoties ūdens līmenim, var tikt traucēta elektroenerģijas un ūdens piegāde, telekomunikāciju sakari. Iespējams, būs nepieciešama evakuācija.

Pēc prognozēm – saspringta situācija ar paliem var turpināties vismaz līdz 5. aprīlim.

KONTEKSTS:

Ūdens līmenis Daugavā aizvien paaugstinās, un pavasara pali šoreiz uzmanību liek pievērst situācijai upes augštecē.

Plūdu dēļ Augšdaugavas novada dome lūgusi Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju Dvietes, Tabores, Sventes, Nīcgales, Kalkūnes, Līksnas, Bebrenes, Pilskalnes pagastos. Upēs strauji kāpis ūdens līmenis, un jau vairākas dienas pārplūduši vairāki pašvaldības un valsts ceļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti