Panorāma

Kritiski apdraudētā ūpja ligzdvietās novēroti pirmie jaunie putni

Panorāma

Panorāma

Rīgā pārvietota Puškina skulptūra

Rīgā no Kronvalda parka pārvietots Puškina piemineklis

Rīgas pieminekļu aģentūra 30. maijā no Kronvalda parka pārvietojusi uz noliktavu krievu dzejnieka Aleksandra Puškina skulptūru, lai vēlāk to nodotu valdījumā Latvijas Mākslinieku savienības muzejam, ar kuru panākta konceptuāla vienošanās par skulptūras glabāšanu un turpmāku izstādīšanu, informēja Rīgas dome. 

Lēmums pieņemts, jo 2009. gadā gan Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padome, gan Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija nesaskaņoja skulptūras izvietošanu Kronvalda parkā, iesakot izvēlēties alternatīvas novietnes.

Līdz ar to skulptūra konkrētajā vietā uzstādīta un līdz šim atradās neatbilstoši normatīvajiem aktiem, norādīja domē. 2023. gada 3. martā Rīgas domes Pieminekļu padome pauda rekomendējošu atbalstu skulptūras pārvietošanai uz piemērotāku novietni. Vairāk nekā 13 gadus pēc skulptūras uzstādīšanas tā tomēr pārvietota.

Latvijas Mākslinieku savienības valdījumā skulptūru nodos pēc formālas vienošanās noslēgšanas.

Par to, ka piemineklis pārvietots, liecina arī Rīgas vicemēres Lindas Ozolas no deputātu bloka "Kods Rīgai" ieraksts mikroblogošanas vietnē "Twitter". Ozola "Twitter" publicējusi video, kurā redzams, ka Kronvalda parkā vairs nav Puškina pieminekļa. Vicemēre raksta: "Rīgā novācām nelegāli uzstādīto Puškina pieminekli."

Šodien ir vēl viena vēsturiska diena. Rīgā novācām nelegāli uzstādīto Puškina pieminekli. 🇱🇻 pic.twitter.com/yV9cLHbslD

— Linda Ozola (@OzolaLV) May 30, 2023

Publiskās atmiņas centrs, kurā darbojas daudzi vēsturnieki, vairākkārt aicinājuši atbrīvoties no pilsētvides objektiem, kurus uzskata par rusifikācijas slavināšanu. Pašlaik notiekošo pieminekļu pārvietošanas procesu centrs uzskata par nepiedodami lēnu.

"Totalitārā režīma un rusifikācijas zīmju demontāžai būtu šobrīd jānorit paātrināti. Nepadarot šo procesu par dažādu provokāciju iespējamības objektu," norādīja Publiskās atmiņas centra padomes loceklis Didzis Šēnbergs.

Puškina, akadēmiķa Mstislava Keldiša un Andreja Upīša pieminekļu pārvietošanu pirms vairākiem mēnešiem atbalstīja arī Rīgas domes pieminekļu padome. Padomes lēmums to neuzliek par pienākumu, tas ir rekomendējošs. Rīgas mērs Mārtiņš Staķis norādīja, ka par pieminekļu pārvietošanu vēl nepieciešamas diskusijas.

"Mans viedoklis, ja runājam par Upīša pieminekli, ir neviennozīmīgs. Visticamāk, viņš tur neatradīsies tāpēc, ka tur būs filharmonija "Rīga" un viss šis laukums tiks pārbūvēts. Tā kā drīzāk būtu jautājums par laiku, kad tas notiek. Gaidot būvdarbus vai kā savādāk. Tāpat deputātiem joprojām nav vienprātības, vai pieminekļiem nebūtu jāmaina nozīme. Tā kā šis ir jautājums, kas ir kārtīgi jāizdiskutē," teica Rīgas mērs.

KONTEKSTS:

Aprīļa beigās Rīgas domes koalīcija atbalstīja Krievijas tēlnieka Aleksandra Taratinova veidotās 19. gadsimta krievu dzejnieka Aleksandra Puškina skulptūras pārvietošanu.

Divus metrus augstais piemineklis gandrīz 14 gadus atrodas Kronvalda parkā, kur tas uzstādīts nelegāli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti