Panorāma

Konceptuāli vienojas mainīt sabiedrisko mediju finansēšanu

Panorāma

Panorāma

Aknu transplantācijai pacients jāizvērtē labāk

Inspekcija par aknu transplantāciju neveiksmēm «Stradiņos»: Orgāna saderība ar saņēmēju jāvērtē plašāk

Ķirurga kļūdas nav, bet nebija rūpīgi izvērtēts aknu transplantācijas pacientu veselības stāvoklis un saderība ar pārstādāmo orgānu. Tāds ir galvenais Veselības inspekcijas secinājums, izvērtējot astoņus nāves gadījumus Stradiņa slimnīcā, kur operācijas laikā vai īsi pēc tās miruši cilvēki, kuri izvēlēti aknu transplantācijai. Tagad slimnīcā sola veidot spēcīgu mediķu komandu un transplantācijas atsākt.

 Vairāku pacientu tuvinieki bija publiski atklājuši, ka zaudējuši mīļos pēc aknu transplantācijas Stradiņa slimnīcā. Divi pacienti mira operācijas laikā, vēl seši – drīz pēc transplantācijas. 

Inspekcijas secinājumi

Tagad secinājumi par notikušo ir Veselības inspekcijai. Pirmais secinājums – ārstu kļūdas nav. Vairākas operācijas veica ārvalstu ķirurgi ar daudz lielāku pieredzi nekā mūsējiem, bet iznākums tik un tā ir letāls.

"Mēs nevaram teikt un apgalvot, ka bijusi cilvēciskā medicīniskā kļūda. Līdz ar to tas ir apstākļu kopums. Ir piedalījušies ķirurgi no klīnikām, kur praktizē. Viņi ir speciālisti. Arī šie rezultāti ir neveiksmīgi," skaidroja Veselības inspekcijas vadītāja Anita Slokenberga.

Otrs secinājums – izvēloties pacientus transplantācijai, nav ievērotas indikācijas jeb pazīmes, pie kurām operēt aizliegts. "[Pazīmes,] pie kurām galīgi nedrīkst transplantēt aknu, ir smagas sirds un asinsvadu pataloģijas, plaušu pataloģijas, pastiprināta alkohola lietošana," stāstīja Slokenberga, neatklājot, vai kādam no mirušajiem bija minētās pazīmes.

Trešais un, iespējams, galvenais secinājums – orgāna saderība ar saņēmēju ir jāvērtē daudz plašāk. "Jāstrādā strikti pie laboratoriskās diagnostikas, tas ir, specifisko rādītāju saderības precizitātes. Lai nebūtu transplantētās aknas atgrūšana," norādīja inspekcijas vadītāja.

Cer atsākt operācijas

Stradiņa slimnīcā sākti darbi, lai operācijas atsāktu. "Šogad līgumā ar Nacionālo veselības dienestu mums ir plānota viena operācija. Un to mēs veiksim tikai tad, ja visi iekšējos un ārējos auditos būtiskie apstākļi būs novērsti," solīja Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš.

Taču līdzekļu trūkst gan plašai diennakts ārstu komandai, gan lai paplašinātu laboratorijas izmeklējumu klāstu. 30 mediķi ir apmācīti Barselonā, un tagad slimnīcā gaida līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, lai mediķi sāktu praktizēt arī operāciju zālē. 

"Mēs iegūsim līdzekļus ne tikai teorētiskai, bet arī praktiskai apmācībai, kur kolēģi operācijās piedalīsies jau praktiski. Tas notiks Zviedrijā, Karolinskas universitātes slimnīcā. Tie ir vieni no soļiem, lai nostiprinātu komandu," pastāstīja Muciņš.

Slimnīcā vēlreiz uzsvēra – lai gan rindā gaida vairāki transplantācijas pacienti, pagaidām nav izpildīti priekšnosacījumi drošai aknu transplantāciju atsākšanai.

Jāpiebilst, ka, sākoties izmeklēšanai par minētajiem astoņiem nāves gadījumiem, Veselības inspekcijā pieļāva, ka mirušo tuvinieki varēs vērsties arī Ārstniecības riska fondā, saņemot kompensāciju.

Tagad Veselības inspekcija iesniegumiem par kompensācijām pamatu neredzot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti