Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas studenti saredz izaugsmi RTU paspārnē

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studenti pozitīvi vērtē iespējamo turpmāko izaugsmi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) paspārnē un arī prestižākas augstskolas diploma saņemšanu.

RTA no 2025. gada 1. aprīļa kļūs par RTU struktūrvienību, paredz šonedēļ valdībā pieņemtais lēmums. Konsolidācijas rezultātā augstākās izglītības iestādei Rēzeknē būs iespēja saņemt gan zinātnes bāzes finansējumu, gan arī finansējumu no Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības fonda.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas studenti saredz izaugsmi RTU paspārnē
00:00 / 04:04
Lejuplādēt

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas ēkās šobrīd ir salīdzinoši kluss. Studenti kārto pavasara sesiju. Taču, kā atklāj akadēmijas Studentu padomes priekšsēdētājs Matīss Silinieks, vēl pavisam nesen studentu vidū notika spraigas diskusijas par akadēmijas pievienošanu Rīgas Tehniskajai universitātei un ar to saistītajiem plusiem un mīnusiem.

"Viens no argumentiem bija tas, ka RTU diploms varētu dot studentiem labāku iespēju tikt labākās darba vietās un būt labāk novērtētiem darba tirgū, jo RTU tiešām ir spēcīga izglītības iestāde un darba devēji skatās uz diplomu, skatās uz to, kāda izglītības iestāde ir pabeigta," stāstīja Silinieks.

Tajā pašā laikā esot bijuši jautājumi, kas tomēr uztraukuši un joprojām uztrauc Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas studentus.

"Viena no lietām, ko studenti ne tik ļoti vēlējās redzēt šajā apvienošanā, bija tas, ka viņiem būtu jābraukā no vienas izglītības iestādes uz citu izglītības iestādi, ja tas saistīts ar kādu pieredzes apmaiņu, uz kādu laboratorijas darbu vai semināru," atzina Silinieks.

Kā uzsver RTA rektore Iveta Mietule,

pēc reorganizācijas Rēzeknē studējošajiem mainīsies tikai augstskola, kas izsniedz diplomu. Pārējais – studiju procesa īstenošanas nosacījumi, iegūstamais grāds un kvalifikācija – nemainīsies. Nav paredzētas arī akadēmiskā sastāva izmaiņas.

"Šobrīd būtiski nekas nemainīsies, ņemot vērā paredzēto Ministru kabineta rīkojumu par to, ka viss personāls tiek saglabāts – gan pedagogi, gan vispārējais personāls. Protams, mēs ceram, ka tāpat, kā līdz šim esam pieaicinājuši ārvalstu profesorus, tāpat mēs to turpināsim darīt arī turpmāk," turpināja Mietule.

Rektore uzsvēra, ka akadēmijas pievienošana RTU ļaus attīstīties studentiem un arī pašai izglītības iestādei.

"Pirmkārt, tā ir iespēja saņemt Eiropas Savienības finansējumu, otrkārt, iespēja lietot resursus, ko tiešām var lietot kopā. Piemēram, digitālos rīkus, kvalitātes vadības sistēmas, kas ļauj vienkārši atbrīvot finanšu resursus, lai vēl labāk atalgotu akadēmisko personālu, pieaicinātu ārvalstu studentus. Tāpēc šīm pārmaiņām noteikti ir objektīvs pamats," atzina rektore.

Jautājums par RTA pievienošanu Rīgas Tehniskajai universitātei ne reizi vien tika skatīts arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijā. Tās priekšsēdētājs Edmunds Teirumnieks (Nacionālā apvienība) atzina, ka lēmums par izglītības iestāžu apvienošanu nav bijis viennozīmīgs.

Jānorāda, ka Teirumnieks ir bijušais RTA rektors, un, viņaprāt, akadēmijai tomēr bija jāmeklē citas iespējas attīstīties un piesaistīt studentus patstāvīgi, bez pievienošanās RTU.

"Šis risinājums Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai varētu dot savu pienesumu, bet nedaudz žēl, ka šo risinājumu neesam izdiskutējuši arī pēc būtības lokāli, iekšā akadēmijā, jo ir lietas, kas arī šobrīd nav īsti skaidras. Gaidīt, kad spēcīgā Tehniskā universitāte sakārtos to, kas laika gaitā bija jāsakārto pašiem, – tā tas laikam īsti nenotiks. Nāksies strādāt pašiem," atzina Teirumnieks.

Pēc reorganizācijas Rīgas Tehniskā universitāte pārņems arī RTA Līvānu filiāli un šobrīd akadēmijas paspārnē esošo Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolu. Tāpat, lai stiprinātu Latvijas drošību, iecerēts uz RTA bāzes izveidot RTU ārējās drošības un aizsardzības centru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti