Rīta Panorāma

Tallinā un Vatikānā uzstādītas Ziemassvētku egles

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Aicina palīdzēt sagatavot ierakumu sveces Ukrainai

Brīvprātīgie aicina neapstāties pie 100 000 ierakumu svecēm un turpināt palīdzēt Ukrainai

Iestājoties ziemas sezonai, ikviens iedzīvotājs tiek laipni aicināts palīdzēt sagatavot ierakumu sveces, ko sūtīt uz Ukrainu. Tās ukraiņu karavīriem palīdz gan sasildīties, gan pagatavot ēdienu. Kā šādas sveces iespējams pagatavot, un kā vēl varam palīdzēt ukraiņiem? 

"Kartons, kartona deglis. Ievietojam bundžā, un varam liet parafīnu iekšā," rādīja brīvprātīgais Aldis Silovs, kurš izgatavo ierakumu sveces, ko pēc tam ved uz Ukrainu. Kopš Krievijas sāktā kara pret Ukrainu viņš savām rokām izgatavojis jau 12 000 sveču.

"Noteikti jāseko līdzi, lai deglis tiktu samitrināts, jo sausu degli būs grūtāk aizdedzināt. Šīs sveces var izmantot, lai pagatavotu ēdienu, lai sasildītos ziemā un lai būtu gaisma. Tās ir trīs pamatfunkcijas," sacīja Silovs.

Silovs sveču izgatavošanā aicina iesaistīties ikvienu interesentu.

Gada laikā ar brīvprātīgo palīdzību no Latvijas Ukrainā nogādāti 100 000 šādu sveču.

"Ja jums ir vēlme atbalstīt Ukrainu šādā veidā, tad katru sestdienu biedrības "Tavi draugi" angārā Ventspils ielā 50 [Rīgā] notiek sveču darbnīcas. Ja ir vēlme, tad var organizēt arī sveču liešanu konkrētās iestādēs vai uzņēmumos, bet tad ir jāsakontaktējas ar "Tavi draugi", un ar viņu starpniecību to visu var noorganizēt," pastāstīja Silovs. 

Šādas sveces var pagatavot arī mājās. Galvenais pārāk nepārkarsēt parafīnu, proti, tam nav jāvārās. Ja tas, lejot iekšā kārbā, putojas, tad temperatūra ir bijusi par augstu.

Biedrības "Tavi draugi" pārstāve Beāte Bēvalde norādīja: "Ierakumu sveces mēs aicinām gatavot mājās. Aldis ļoti labi parādīja, kā to var izdarīt. Jebkurš, kuram ir jautājumi, kā tās pagatavot, droši var sazināties ar mums, ar biedrību "Tavi draugi". Tāpat arī mums ir ļoti svarīgas sveces un sveču atlikumi. Tos arī droši var nogādāt pie mums Ventspils ielā. Tāpat arī nebeidzama palīdzība joprojām ir palīdzības kravas, kuras mēs sūtam uz Ukrainu, to sastāvā nav tikai ierakumu sveces. Tur joprojām ir sausā pārtika, ātri pagatavojamā pārtika, šķīstošā kafija, saldumi, cepumi, rieksti."

Vienlaikus šobrīd Ukrainā ļoti nepieciešams arī ērts apģērbs tiem, kas atrodas slimnīcās, ziemas guļammaisi, tūristu paklājiņi. Cilvēki, kam patīk adīt, ukraiņiem var nākt talkā ar saviem adījumiem.

"Aicinām adīt mājās, adīt draugu ballītēs un citos svinīgos notikumos un zeķes nest uz Latvijas Pastu, nododot tās ar sūtījumu biedrībai "Tavi draugi". Visas šīs zeķes, tāpat kā pagājušogad, tiek nosūtītas uz Ukrainu – gan Ukrainas armijai, gan arī civiliedzīvotājiem," atzīmēja Bēvalde.

Brīvprātīgais Silovs stāstīja, kas viņu pamudināja sniegt nenogurstošu atbalstu Ukrainai: "Lai mūsu bērni un mazbērni nepiedzīvotu to, kas pašlaik notiek Ukrainā."

Iespēju, kā palīdzēt, ir daudz. Katrs var atrast sev piemērotāko risinājumu, ziedojot dažādas mantas, finanses vai savu brīvo laiku.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī, Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.

Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.

Tikmēr Krievija regulāri uzbrūk civilajiem objektiem un paredzams, ka tāpat kā pērn ziemā tā mērķtiecīgi vērsīs triecienus pret enerģētikas infrastruktūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti