«Re:Check» pēta: Vai ar ūdeņraža pārskābi var ārstēt teju visas kaites?

Vai tiešām ar ūdeņraža pārskābi var ārstēt teju visas kaites, kā apgalvo sociālo mediju lietotāji? To pēta "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekts "Re:Check".

«Re:Check» pēta: Vai ar ūdeņraža pārskābi var ārstēt teju visas kaites?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Так, запишите то, что касается перекиси водорода на сегодняшний день".

"Pierakstiet to, kas šodien attiecas uz ūdeņraža pārskābi" — kādā video saka nu jau mirušais krievu ārsts un alternatīvo metožu cienītājs Ivans Ņeumivakins.

Vairākus gadus vecais video popularitāti atkal guvis šī gada jūnijā, šoreiz arī Latvijā. Ņeumivakins piedāvā pilināt ūdeņraža pārskābi ūdenī un dzert:

"Katrai glāzei dzeramā ūdens ņemiet 5–10 pilienus ūdeņraža pārskābes [..] Tā ir terapija vīriešu un sieviešu problēmām, aterosklerozei, visam, kas ar smadzenēm notiek, aknu attīrīšanai, aizkuņģa dziedzerim, zarnām [..] to visu dara ūdeņraža pārskābe."

Video varonis sola pat vairāk.

Ūdeņraža pārskābes šņaukšana esot efektīvāka par gripas poti, bet ierīvēšanās palīdzēšot atbrīvoties arī no sāpēm.

Ar šiem ieteikumiem "Facebook" dalījušies vairāk nekā 7000 cilvēku, tajā skaitā Latvijā. Taču video stāstītais ir maldi.

Ūdeņraža pārskābe jeb peroksīds ir medikaments brūču tīrīšanai un mutes dobuma skalošanai periodontīta gadījumā. Latvijā un citās Eiropas Savienības valstīs tā apstiprināta tikai šim nolūkam.

"Re:Check" neizdevās atrast nekādu apstiprinājumu tam, ka ūdeņraža pārskābes lietošana ārstētu slimības vai novērstu sāpes. To apstiprināja arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras docētāja Irina Kazuša: 

"Viens no ieteikumiem, piemēram, bija pilināt pa pāris pilieniem ūdens glāzē un tad dienas gaitā [lietot]. Rodas tāds iespaids, ka cilvēks īsti nesaprot, par ko runā. Jo, ja mēs ūdeņraža peroksīdu iepilinām glāzē (trīs procentīgo, tātad pietiekami atšķaidītu) – kad to iepilina glāzē ūdens, tad nevajag lielu brīdi, lai ūdeņraža peroksīds jau būtu sadalījies par ūdeni un skābekli."

Tātad, dzerot tik atšķaidītu ūdeņraža peroksīdu, tā molekula nemaz zarnu traktā nenonāk.

"Un ļoti labi. Un lai tā arī paliek, jo,

ja mēs ūdeņraža peroksīdu sāksim lietot lielākās koncentrācijās, gluži vienkārši būs ķīmiskais apdegums. Mūsu zarnu trakts tiks traumēts,

un tur nekā pozitīva vairs nav," norādīja Kazuša.

Arī par ūdeņraža pārskābi kā pretsāpju līdzekli "Re:Check" nekādus pierādījumus atrast neizdevās. RSU docente Kazuša skaidroja, ka nostrādāt var, taču ne jau ūdeņraža īpašību dēļ, bet pateicoties placebo efektam. Proti, uzlabojumi var būt, nevis pateicoties terapeitiskai iedarbībai, bet cilvēka ticībai tiem.

"Cilvēks sadzirdējis, ka ir jālieto peroksīds, un sāk to peroksīdu lietot, un varbūt vienlaicīgi atteiksies no kādām sava uztura tradīcijām, sāks piedomāt, varbūt vairāk kādu zaļumu ēst, protams, ka būs pozitīvs efekts. Bet tas ir ne jau tāpēc, ka cilvēks lieto ūdeņraža peroksīdu, bet tāpēc, ka viņam ir tāda pozitīva nostāja, kas rada placebo efektu, plus viņš vēl kaut ko kaut nedaudz pamaina savā dzīvesveidā," skaidroja Kazuša.

Latvijā arī iepriekš popularitāti guvuši dažādi mīti par ūdeņraža pārskābi kā brīnumlīdzekli. Piemēram, kāds akupunktūrists un fitoterapeits, kura tējas pārdod lielākajās Latvijas aptiekās, pandēmijas sākumā savā interneta vietnē rakstīja, ka ūdeņraža pārskābes dzeršana un šņaukšana nāsīs pasargā no Covid-19. Tāpat Latvijas interneta grāmatnīcās var nopirkt alternatīvās medicīnas grāmatas, kurās cildinātās tās it kā ārstējošās īpašības.

Tam nav nekāda pamata, taču ūdeņraža pārskābes lietošana uzturā vai ieelpošana var būtiski kaitēt veselībai.

Secinājums: Video stāstītais ir maldi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti