Aptauja: Pieaug Latvijas iedzīvotāju atbalsts aizsardzības dienestam

Latvijas sabiedrībā pieaug atbalsts valsts aizsardzības dienestam, un arī jauniešu rindās pieaudzis atbalsts obligātā militārā dienesta ieviešanai, liecina pēc Aizsardzības ministrijas pasūtījuma pētījumu centra "SKDS" 2022. gada decembrī veiktā aptauja.

Aizsardzības ministrija medijus informēja, ka saskaņā ar aptaujas rezultātiem tam, ka Latvijā būtu jāievieš valsts aizsardzības dienests, piekrīt 55% Latvijas iedzīvotāju, savukārt 60% iedzīvotāju piekrīt, ka, lai uzlabotu Latvijas aizsardzības spējas, būtu nepieciešams ieviest valsts aizsardzības dienestu.

Kopumā par 10 procentpunktiem gada laikā pieaudzis Latvijas iedzīvotāju atbalsts idejai par obligātā militārā dienesta atjaunošanu – 2021. gadā šādu ideju atbalstīja 39%, bet 2022. gadā 49% Latvijas iedzīvotāju.

Savukārt 2022. gadā 62% Latvijas jauniešu vecumā no 17 līdz 24 gadiem atzina, ka atbalstītu obligātā militārā dienesta ieviešanu – tas ir par 7 procentpunktiem vairāk nekā 2021. gadā, kad ideju par obligātu militāru dienestu atbalstīja 55% Latvijas jauniešu.

Tāpat aptaujas dati liecina, ka jauniešu vēlme aizsargāt valsti ir palielinājusies – 2020. gadā 51% Latvijas jauniešu piekrita apgalvojumam, ka uzbrukuma gadījumā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāiesaistās valsts aizsardzībā, bet 2022. gadā šādam apgalvojumam piekrita 62% jauniešu.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek veidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums ir brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem var pieteikties līdz šā gada 15. maijam. Paredzēts, ka šajā pirmajā iesaukumā būs 300 jaunieši. 

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Iesaukšanai valsts aizsardzības dienestā pakļauti vīrieši, kuri dzimuši pēc 2004. gada 1. janvāra. Proti, aizsardzības dienestam prioritāri pakļauti pilsoņi – vīrieši – viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas. Ja pilsonis pēc 18 gadu sasniegšanas turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē, ne augstāko izglītību, tad viņš ir pakļauts dienestam viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā gada laikā pēc 24 gadu vecuma sasniegšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti