4. studija

Kā Lielajos kapos tiek atjaunots piemineklis Annai Ģertrūdei Vērmanei?

4. studija

4. studija

Vai graustu nojaukšanas process ir pārāk birokrātisks?

Grausta īpašnieki Rīgā sašutuši par birokrātisko ceļu līdz atļaujai ēku nojaukt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Kamēr rīdzinieki pauž neapmierinātību par graustu Rīgā, Mēness ielā, kas, viņuprāt, apdraud apkārtējo drošību, konkrētā grausta līdzīpašnieks norāda, ka namu neizdodas nojaukt Rīgas domes birokrātijas dēļ, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". Ēkas nojaukšanas saskaņošana aizņēmusi kopumā 9 mēnešus.

Par graustu Mēness ielā 21 raidījums vēstīja jau iepriekš. Vietējie bija vērsušies gan Rīgas domē, gan pašvaldības policijā, jo bija nobažījušies par avārijas stāvoklī esošu namu, kas kuru katru brīdi varot sagrūt.

Pēc sižeta izskanēšanas ēterā "4. studija" saņēma vēstuli no ēkas līdzīpašnieka, kurš norādīja, ka "māja sen jau būtu nojaukta, ja birokrātija katru jautājumu nerisinātu 30 dienas un ilgāk".

Jaunie īpašnieki šo namu iegādājušies pirms gada un jau drīz vien uzsākuši projekta saskaņošanu ēkas nojaukšanai. Process, viņuprāt, aizņem pārāk ilgu laiku.

Nama līdzīpašnieks Ainārs Škapars Latvijas Televīzijai norādīja, ka ir pagājuši 9 mēneši kopš brīža, kad noslēgts līgums ar arhitektiem par nama nojaukšanas projektu: "Protams, nojaukšanas projektu apstiprināt nevar, ja neiziet visas valsts un pašvaldības institūcijas, un šis ceļš ir diezgan garš." Škapars pastāstīja, ka bez Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) atļaujas namu nojaukt nedrīkstot, bet pārvaldes atzinums bija jāgaida 2 mēnešus.

Nama īpašnieki pieaicināja arhitektu izpētes grupu, kas skata nama vēsturi un pēta, vai namā nav kādas saglabājamas vērtības, piemēram, kāds vērtīgs kokgriezums vai podiņu krāsns, kas jāsaglabā. Bez šī arhitektu atzinuma nojaukt namu nedrīkst.

Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka

jebkurai ēkai, kas atrodas Rīgas vēsturiskā centra teritorijā, pārbūves gadījumā ir jānosaka kultūrvēsturiskās vērtības līmenis. Taču nama līdzīpašnieks uzskata, ka tieši šo saskaņošanas posmu varētu saīsināt, piemēram, līdz mēnesim.

NKMP Arhitektūras un mākslas daļas vadītāja Anna Ancāne skaidroja, ka kultūrvēsturiskā līmeņa noteikšana nozīmē to, ka darbojas vesels pulks ekspertu, kuri katrs nosaka savu vērtējumu: "Šī kārtība prasa zināmu laiku, protams, cilvēks, kas nezina šo procesu un nepārzina, to varētu uztvert kā tādu lieku birokrātiju."

Ancāne divus mēnešus vērtēja kā objektīvu laiku, kurā eksperti iepazīstas ar objektu, veic tā novērtējumu un pēcāk apkopo informāciju, lai sagatavotu un ar Rīgas pašvaldību saskaņotu lēmumu. 

Arhitektu izpētes grupas atzinums sastādīts, bet tā izskatīšana aizņēmusi divus mēnešus.

"Tikai tad, kad viņi izskatīja to akceptu, ka, jā, varam nojaukt, tikai tad mēs iesniedzām projektu. Mēs bijām riskējuši, ka ļaus mums jaukt nost, un mūsu arhitekts atnāca jau ar projektu un, tad mēs iesniedzām vēlreiz NKMP, vai drīkst jaukt nost.

Viņi atkal mēnesi skatīja un teica, jā, jauciet nost. Šis posms valsts institūcijā aizņēma 3 mēnešus," pastāstīja Škapars.

Tikmēr NKMP pārstāve norādīja, ka tas bijis kapacitātes jautājums, cik ilgā laikā atzinums tiek sagatavots, jo ekspertu viedokļi jāapkopo kompakti un mērķtiecīgi, beigās sagatavojot lēmumu.

Ancāne skaidroja, ka dažādu būvniecības ieceru apjoms, kurām ir jāveic kultūrvēsturiskās vērtības noteikšanas procedūras, ir ļoti liels, tāpēc īsākā termiņā sniegt savu atzinumu parasti nevar pagūt.

Papildu tam nama īpašniekam tā nojaukšanai jāsaņem vēl dažādas atļaujas no komunikāciju turētājiem, kas šobrīd aizņēmis vēl pusotru mēnesi.

Neskatoties uz to, Škapars prognozēja, ka namu varētu nojaukt līdz oktobra beigām, jo līgums ar celtniekiem jau esot noslēgts.

Nākotnē šai vietā plānots būvēt jaunu daudzdzīvokļu māju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti