Latgalē cels maksu par atkritumu izvešanu

Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija ir iesniegusi jaunu sabiedrisko pakalpojumu  tarifa projektu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai. Tas paredz, ka tonna atkritumu, kas tiks ievesta poligonā, maksās jau gandrīz 120 eiro iepriekšējo 70 eiro vietā. Savukārt Austrumlatgales poligonā Rēzeknes novadā ar maiju tonna atkritumu maksās vēl vairāk – nepilnus 130 eiro. Izmaksu pieaugumu ietekmē dabas resursu nodoklis, inflācija un cenu kāpums virknē pozīciju, un tas nozīmē, ka jau drīzumā tas atsauksies arī uz iedzīvotāju naudas makiem.

Latgalē aug maksa par atkritumiem
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Ik dienas "Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācijas" (AADSO) atkritumu poligonā "Cīnīši", Augšdaugavas novadā (Demenes pagasts), tiek ievestas 110–120 tonnas sadzīves atkritumu. Tā ir 7,4 hektārus liela teritorija, kur nonāk sadzīves atkritumi no Līvānu, Augšdaugavas, Krāslavas, Preiļu novadiem un Daugavpils (vidēji 35–40 tūkstoši tonnu atkritumu gadā). 

Ja patlaban tonna te ievesto atkritumu izmaksāja 70 eiro, tad plānotais tarifs jau būs gandrīz 120 eiro apmērā jeb kāps par 68 procentiem. Kā Latvijas Radio stāstīja AADSO pārstāvis Kaspars Laizāns, cenu kāpums rodas no vairākiem faktoriem:

"Elektrības resursi, degvielas cena, apkures izmaksas, vidējās algas kāpums. Tas rada lielākas izmaksas, nekā pats poligons spēj nosegt savu darbību ar pašreiz spēkā esošajiem tarifiem. Tāpēc, lai kapitālsabiedrība nestrādātu mīnusā, ir nepieciešams veikt tarifa pārskatīšanu."

Attiecīgi ar tarifa kāpumu par nodotajiem atkritumiem jārēķinās arī iedzīvotājiem.

"Ja agrāk par kubikmetru iedzīvotāji maksāja aptuveni 11 eiro, tad tagad varētu būt 18–19 eiro. Tas ir saistīts ar to, ka ceļas dabas resursu nodoklis.

Ja pērn tas bija 80, tad šogad jau 95 eiro par noglabājamo tonnu. Tas ceļas pa visu Latviju, pa visiem poligoniem," skaidroja Daugavpils komunālās saimniecības pārvaldes vadītājs un AADSO valdes loceklis Aivars Pudāns.

Patlaban par kubikmetru atkritumu Daugavpilī iedzīvotājiem jāmaksā ap 14 eiro, Augšdaugavas novadā vairāk kā 22 eiro. Bet Rēzeknē un Ludzā dzīvojošajiem, sākot ar maiju, būs jāšķiras no 31 eiro par kubikmetru atkritumu.

Daudzdzīvokļu mājās atkritumu apjoms uz cilvēku tiek rēķināts no mājas kopējā atkritumu daudzuma. 3,5 eiro Daugavpils pilsētā un 5,40 eiro novadā – aptuveni tik šobrīd maksā privātmāju iedzīvotāji par ierasto konteineru ar tilpumu 0,24 kubikmetri, ja atkritumi tiek izvesti reizi mēnesī.

Ja regulators apstiprinās jaunos tarifus, tie augs par 70%. Ņemot vērā to, ka cēlušās izmaksas gan par komunālajiem pakalpojumiem – siltumu un elektrību, gan arī par pārtiku, "sitiens pa kabatu" būs jūtams, sacīja kāda iedzīvotāja.

"Neaptverama summa cilvēkiem, grūti būs apmaksāt. Ja ienākumi ir ļoti mazi, tad tā ir problēma. Cilvēki kaut ko domās, var būt sāks dedzināt atkritumus."

Nemaksāt nevarēs, daudzdzīvokļu mājās maksa par atkritumiem tiek iekļauta dzīvokļu un komunālās saimniecības izmaksu kopējā listē, bet privātmāju saimniekiem obligāti jāslēdz līgums ar atkritumu savācēju.

"Tarifs būs dārgāks, bet saistošie noteikumi nemainās, cilvēkiem ir jāsaprot, ka tiem, kas ražo atkritumus, būs jāmaksā par to nodošanu," 

skaidroja Laizāns.

Arī gāzt atkritumus mežā nebūs risinājums.

"Šajā gadījumā ir likumdošanas risinājumi, tas ir administratīvais pārkāpums par vides piesārņošanu, kas var pārvērsties arī daudz nopietnākos pantos," sacīja Laizāns.

Vienīgais risinājums un taupības līdzeklis ir un paliek atkritumu samazināšana un šķirošana, un daudz ko var nodot bez maksas. Daugavpilī ir apmēram 100 vietas, kur izvietoti konteineri sašķirotajiem sadzīves atkritumiem (iepakojumam, stiklam, PET pudelēm), un 50 vietas ar speciāli paredzētajiem konteineriem stikla iepakojuma savākšanai. Turklāt pa pilsētas apkaimēm kursē arī specializētais autotransports, kas pirms plkst.7 rītā savāc pie privātmājām atstātos sašķirotos atkritumus. Daugavpilī maksa par šo pakalpojumu iekasēta netiek.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti