Panorāma

Māsa ziedo aknu savam brālim

Panorāma

Panorāma

Pašvaldību policijas top atšķirīgas

Latgales vietvarās drīzumā obligātās pašvaldību policijas top krasi atšķirīgas

Jau pēc pāris mēnešiem visās Latvijas pašvaldībās jābūt pašvaldības policijai. Pilnveidojamās vai tikai topošās pašvaldību policijas Latvijas novados un pilsētās būs ar atšķirīgiem resursiem – citur par kārtību rūpēsies cauru diennakti, citur – no pulksten 8 līdz 17. Bet Augšdaugavas novadā nepieciešamību pēc saviem kārtības sargiem vispār nesaskata.

Augšdaugavas novadā cer uz sadarbību

Daugavpils pašvaldības policija nesen sagaidījusi jaunus auto. Tie gan vēl būs jāaprīko ar radariem, lai varētu sodīt ātruma pārkāpējus. Mainījušies likumi: šogad pašvaldības policistiem kļuvis vairāk pienākumu, bet nākamgad – tiem obligāti jābūt katrā pašvaldībā. Daugavpils tuvākajiem kaimiņiem, Augšdaugavas novadam, savu policistu nav. Likums ļauj sadarboties, un uz to arī cer novadā.

Daugavpils Pašvaldības policijas priekšnieks Aleksandrs Linkevičs norādīja: "Mēs nevarētu kvalitatīvi sniegt atbalstu ar esošajiem resursiem, tāpēc ka Augšdaugavas novads ir ļoti plašs."

Ja līdz decembrim abām pašvaldībām neizdosies vienoties, tad novads veidos savu policiju, apgalvoja Augšdaugavas novada domes izpilddirektors Pēteris Dzalbe. Likums nosaka, ka tai jāstrādā līdz ar 2024. gada sākumu.

Vaicāts, vai paspēs, Dzalbe atbildēja: "Protams, ka ne. Nedrīkst pašvaldībai uzlikt papildu funkciju bez finansējuma. Kamēr valsts neatrisinās šo jautājumu, mēs parādām to, ka bez finansējuma neko nevar izdarīt."

Pašvaldības izpilddirektors stāstīja, ka kārtības nodrošināšanai strādā pagastu pārvaldnieki, kam ir tiesības sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolus.

"Mūsu skatījumā ir pietiekami nodrošināta šī kārtības funkcija Augšdaugavas novadā," viņš teica.

Daugavpilī – 139, Rēzeknes pilsētā trīs

Citādāk domā pēc teritorijas lieluma līdzīgajā Rēzeknes novadā. Klaiņojoši dzīvnieki, atkritumi, apsardze pasākumos – šādu problēmu risināšanā te saskata ieguvumu no pašvaldības policistiem, tāpēc sākuši tos meklēt. Daļa jau ir – līdzšinējie administratīvie inspektori.

Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece Ērika Teirumnieka (Nacionālā apvienība/"Latvijas Reģionu apvienība") teica: "Cilvēkiem rodas apziņa, ka ir tāds instruments, ar ko šo kārtību uzturēt. Kad tika izveidota Administratīvā inspekcija, bija ļoti daudz dažādu iesniegumu."

Rēzeknes novadā plāno iztikt ar deviņiem policistiem un lietvedi. Madonas novadā tikko izveidota pašvaldības policija, tur kārtībsargu skaits ir līdzīgs. Taču krasi atšķirīgs policistu skaits būs abās Latgales lielākajās pilsētās: Daugavpils valstspilsētā – 139 policisti, Rēzeknes valstspilsētā – trīs.

Daugavpilī pašvaldības policisti strādā cauru diennakti, pārējās minētās pašvaldībās tā nebūs.

Strādāt visu diennakti – uz to aicina ne vien Iekšlietu ministrijas vadlīnijas, bet uz to cer arī Valsts policijā (VP).

VP Latgales reģiona pārvaldes priekšnieks Gundars Trops norādīja: "Ļoti liels skaits [pārkāpumu] ir alkohola lietošana sabiedriskās vietās. Ģimenes skandāli, kur var izbraukt pašvaldības policisti, reaģējot un darbojoties."

Latvijas Pašvaldību savienība lūgusi izvērtēt valsts līdzfinansējuma piešķiršanu pašvaldībām policijas veidošanai. Tikmēr ministrijā atsaucas uz administratīvi teritoriālo reformu.

Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta pārstāvis Ronalds Petrovskis pauda: "Pašvaldību kapacitāte ir kļuvusi lielāka, budžeta iespējas – konsolidētākas. Pašvaldībām šī iespēja pašām būtu jāizmanto plašāk."

Cik lielu pašvaldības policiju katra vietvara veido, tas ir katras pašas izvēle, komentēja ministrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti