Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: "Dzemdības"

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: "Par vai pret Putinu. Pasaules aina."

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: "Ārsts pēc gada" 2. sērija

Ierēdņiem veselības apdrošināšana ir, bet daudzi mediķi un skolotāji «laipni lūgti rindā pie ārstiem»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Rindās, lai saņemtu valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, jāgaida pat gads, taču tās var apiet, ja par vizīti pie speciālista var samaksāt no savas kabatas vai arī to sedz veselības apdrošināšana. Taču arī ar polisēm situācija nav vienlīdzīga, piemēram, valsts pārvaldē, arī Izglītības un zinātnes ministrijas un Veselības ministrijas darbiniekiem polises ir, bet divu lielāko slimnīcu mediķiem un daudziem pedagogiem – apdrošināšanas nav, izpētīja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

ĪSUMĀ:

Valsts veselības aprūpes problēmas audzē apdrošināšanas tirgu

Pēdējos gados veselības apdrošināšana kļuva aizvien populārāka. 2012. gadā bija aptuveni 165 000 apdrošinātu personu, bet 2022. gadā – aptuveni 450 000.

Talsu skolotājiem veselības apdrošināšanas nav – Daina jau ilgi netiek pie ārstiem

Rakstu lasi šeit

 

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins to skaidro ar faktu, ka "valsts veselības aprūpē ir pastāvīgs bada stāvoklis".  

"Ja valsts veselības aprūpe būtu tik skaista un ideāla, bez rindām, tad jau arī privātā veselības apdrošināšana neeksistētu vai būtu daudz mazāka," sacīja Abāšins, piebilstot, ka Latvijā veselības apdrošināšana veido aptuveni 20% no visa apdrošināšanas tirgus, bet Lietuvā un Igaunijā tie ir 2 līdz 3%.

Apmaksāto pakalpojumu klāsts ir atkarīgs no polises cenas, un Abāšins atzina, ka polise par 100 eiro "neiekļauj gandrīz neko", bet 200–300 eiro vērta polise jau kaut ko var iekļaut. Bet "saprātīga polise maksā aptuveni 300–400 eiro", bet "luksusa" programmas polise maksās jau 500–700 eiro.

Ministrijās polises ir visiem

Šobrīd no aptuveni 450 000 apdrošināto vairāk nekā 300 000 esot privāto kompāniju darbinieki, un šobrīd veselības apdrošināšanas polise ir viens no populārākajiem darba devēju bonusiem papildus darba algai.

Savukārt aptuveni 135 000 apdrošināto ir valsts vai pašvaldību iestādēs strādājošie. Valsts un pašvaldību iestādes drīkst pirkt polises, taču tas nav obligāts pienākums, bet katras iestādes vai pašvaldības lēmums.

Vairākus gadus gan polises nedrīkstēja būt dārgākas par 213 eiro, bet no pērnā gada jūlija šī norma ir atcelta, un tagad polises maksimālā cena var būt 426 eiro, kas ir maksimālā summa, kurai, pērkot polisi, nepiemēro iedzīvotāju ienākumu nodokli. "Aizliegtais paņēmiens" noskaidroja, ka polises ir visu ministriju darbiniekiem.

Veselības apdrošināšanas polises cenas ministrijās
Veselības apdrošināšanas polises cenas ministrijās

 

Lētākās polises līdz šim bijušas Tieslietu ministrijā, bet šogad plānots iepirkt jaunas polises, paredzot maksāt aptuveni 400 eiro par vienu. Savukārt Ārlietu ministrijai polises ir dārgākās, taču Ārlietu ministrijai likums pieļauj izņēmumus.

Savukārt Veselības ministrijā finansējums uz vienu polisi pašlaik ir 426 eiro, jo iepirkumā ar plānoto finansējumu 213 eiro uz vienu polisi netika saņemts neviens piedāvājums ar skaidrojumu, ka par šādu cenu nav iespējams nodrošināt pakalpojumu. Bet ministrija un padotības iestādes pārskatīja finanses un rada iespēju izsludināt atkārtotu iepirkumu ar lielāku cenu.

Polises ir arī Valsts kancelejas darbiniekiem, cena par vienu – 425 eiro, polises arī, piemēram, Saeimas darbiniekiem, bet Saeimas deputātiem gan ne, viņiem tās jāpērk par savu naudu.

Skolotājiem polises atkarīgas no katras pašvaldības lēmuma

Neviens likums nenosaka, ka skolotājiem, kuri ir pašvaldību darbinieki, būtu jāpērk veselības apdrošināšanas polises un tas, vai polises pedagogiem ir un ja ir, tad cik daudz pakalpojumus tās nodrošina, atkarīgs no katras pašvaldības.

"Aizliegtais paņēmiens" noskaidroja, ka Pierīgas pašvaldības polises skolotājiem nodrošina, taču cenas atšķiras, turklāt vairākas pašvaldības plāno palielināt iegādājāmo polišu cenu griestus. 

Skolotāju polises cenas un ieplānotais cenas kāpums
Skolotāju polises cenas un ieplānotais cenas kāpums

Daugavpils skolotājiem pašlaik polises ir par 100 eiro, pārējo var piemaksāt pats darbinieks, tiesa, pašvaldības pamatbudžetā līdzekļi veselības apdrošināšanas polišu iegādei turpmāk nav iekļauti.    

Liepājas pilsētā polises ir visiem, un vienas polises cena 157 eiro, turklāt pašvaldības iestādē jābūt strādājušam vismaz gadu.

Citās pašvaldības polises ir ļoti lētas, bet darbinieks var pats piemaksāt starpību un iegūt labāku polisi.

Ventspils pašvaldība polises cenu nosaka pēc ieņemamā amata kategorijas, un, jo tā augstāka, jo polise vērtīgāka, tāpat ņem vērā, cik ilgi darbinieks pašvaldībā strādājis. Piemēram, domes priekšsēdētājam polises cena ir 270 eiro, bet zemāka līmeņa darbiniekam – 110 eiro.

Tomēr ir ne mazums pašvaldību, kur polišu nav vispār.

Mazliet savdabīga aina Valkas novadā, kur, piemēram, pedagogiem polišu nav, bet, piemēram, pagastu pārvalžu vadītājiem polises ir, sētniekiem arī, arī apsargiem, kurinātājiem un kapsētu pārziņiem. Tiesa, polises vērtība pazema – šim gadam 145 eiro.

 

 Izglītības un zinātnes ministrijas Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktore Rūta Gintaute-Marihina atšķirības komentēja, norādot, ka "ne vienmēr mēs visās jomās tādu pilnīgu vienlīdzību panāksim. Ir arī lielas skolas, kur noteikti tā rocība ir lielāka, un ir mazākas izglītības iestādes, kur noteikti tā rocība būs mazāka".

Un ministrija arī atzīst, ka pašas ministrijas padotībā ir 23 dažādas profesionālās izglītības iestādes, un tajās ar polisēm arī aina ir atšķirīga – ir puse izglītības iestāžu, kuras savus darbiniekus un pedagogus apdrošina, puse vēl pagaidām to nedara.  

Ārsti bez veselības apdrošināšanas polisēm 

Veselības apdrošināšanas polises nav arī divu Latvijas lielāko slimnīcu – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) un  Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas – darbiniekiem, ne ārstiem, ne citam personālam.

Arī mediķi laipni aicināti rindās, pretēji tam, ka, piemēram, pašā Veselības ministrijā polises ir.

Veselības ministrijā raidījumam pauda, ka par slimnīcu darbinieku veselības apdrošināšanu jājautā slimnīcām, jo tās ir nevis valsts pārvaldes iestādes, bet kapitālsabiedrības. Tiesa, tieši Veselības ministrija ir abu šo kapitālsabiedrību īpašniece.

RAKUS personāla direktore Evita Duļbinska  skaidroja, ka "šobrīd tiešām veselības apdrošināšanas polises slimnīca nevar atļauties iegādāties ierobežoto finanšu resursu dēļ, bet mēs esam apzinājuši, ka tāda nepieciešamība ir", un "slimnīcas valde meklēs finanšu iespējas, kā varētu to nodrošināt".

Tiesa, RAKUS darbiniekiem esot vairākas atlaides uz veselības aprūpes pakalpojumiem, piemēram, 50% atlaide uz laboratoriskiem izmeklējumiem, arī uz rehabilitāciju, arī atlaides uz maksas dienas stacionāru.  

Arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš skaidroja, ka polišu darbiniekiem nav, jo "tas ir finanšu ierobežojums šobrīd. Tam nav atrasts resursu avots, jo slimnīca strādā ar deficītu, un mūsu prioritāte šobrīd ieguldīt algās, nevis citus labumus darbiniekiem".

"Mēs par to domājam, bet joprojām mēs nevaram atrast tam finanšu resursus," sacīja Muciņš.

Abas slimnīcas atzina, ka ir jāvadās pēc darba tirgus noteikumiem, bet būtu labi, ka valsts no savas puses mēģinātu izvirzīt kādus vienotus kritērijus.

Bet lūgts komentēt to, ka Veselības ministrijas darbiniekiem polises ir, bet mediķiem nav, Muciņš ar nopūtu atbildēja, ka "te mēs vairāk nonākam pie ētiska jautājuma".

"Varu tikai izteikt savu personisko viedokli. Protams, jābūt vienotam standartam, bet tad ir jautājums – ja valsts pērk vienai savai iedzīvotāju grupai, kura ir publiskās iestādēs, kapitālsabiedrībā strādājošie... Kāpēc valsts nepērk citiem šādas polises? Te ir daudz jautājumu," sacīja Muciņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti