Panorāma

Premjere Gunāram Kūtrim pieprasa publiskus skaidrojumus

Panorāma

Latvijas robežpārkāpējus aiztur arī valsts iekšienē

Slēdz robežpunktu "Silene" uz Baltkrievijas robežas

Nelegālās migrācijas spiediena dēļ Latvija slēdz Silenes robežpunktu uz robežas ar Baltkrieviju

Lai nodrošinātu valsts robežas neaizskaramību un valsts apdraudējuma novēršanu saistībā ar nelegālo migrāciju, apturēta Silenes robežšķērsošanas vietas darbība uz Latvijas–Baltkrievijas robežas. To paredz otrdien, 19. septembrī, valdībā apstiprinātās izmaiņas rīkojuma projektā.

Caur Silenes robežpunktu ar Baltkrieviju ik dienas ieceļo un izceļo ap 1200 cilvēku.  

Lai būtiski neietekmētu kravu pārvadājumus, kā arī akūti nepieciešamos braucienus, kas saistīti ar nepārtrauktu darba attiecību izpildi, humāniem apsvērumiem, nepārvaramu varu, uz Latvijas–Baltkrievijas robežas darbību turpinās viena – Pāternieku – robežšķērsošanas vieta.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") valdības sēdē norādīja, ka Silenes robežpunkta slēgšana ļaus robežsargus pārdislocēt tā sauktās "zaļās robežas" apsardzībai. 

"Septembra mēnesis rāda, ka mums katru dienu ir atturēto personu skaits no robežas šķērsošanas ap simts un vairāk personu. Esam pārsnieguši jau prognozes gada griezumā un šāda rīcība mums ļaus atbrīvot līdz 50 valsts robežsargiem, kurus mēs varēsim novirzīt uz Latvijas zaļās robežas," sacīja Kozlovskis.

Skaidrojot, kā notiks Silenes robežpunkta slēgšana, Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieks Oļegs Tribis norādīja: "Ir zināma procedūra, kas attiecas uz brīdinājuma sagatavošanu un pretējās puses informēšanu. Uz valsts robežas tiks izvietoti fiziski šķēršļi, kas neļaus transportlīdzekļu vai personu kustību pāri robežai."

Tāpat Iekšlietu ministrijā uzsvēra, ka nelegālās imigrācijas spiediens īsā laikā ir trīskāršojies.

Pēdējo sešu diennakšu laikā Valsts robežsardzes amatpersonas ir novērsušas 894 personu mēģinājumu nelikumīgi šķērsot Latvijas–Baltkrievijas robežu. 

Līdz šim septembrī Valsts robežsardzes amatpersonas ir novērsušas personu 1773 mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas–Baltkrievijas robežu, savukārt augustā kopā tika novērsti 1615 mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas–Baltkrievijas robežu. 

Par rosinājumu slēgt Silenes robežpunktu pagājušajā nedēļā paziņoja Robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts, intervijā Latvijas Radio norādot, ka situācija aizvadītajā nedēļā "laikam ir saspringtākā šo trīs gadu laikā no 2021. gada".

Iekšlietu ministrija norādīja, ka Baltkrievijas atklāti atbalstītais karš pret Ukrainu ir vērtējams kā papildu riska apstāklis un iespējama motivācija Baltkrievijai turpināt centienus destabilizēt situāciju uz valsts robežas ar Latviju. "Samazinot to personu skaitu, kuri šķērso Latvijas–Baltkrievijas robežu, tiek samazināti arī attiecīgie riski. Tāpat ir būtiski nodrošināt starpvalstu vienotu koordinētu rīcību attiecībā uz šādu nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu, lai nodrošinātu līdzvērtīgu visa reģiona valstu robežu ar Baltkrieviju apsardzību," atzīmēja ministrijā. 

Rīkojums par Silenes robežšķērsošanas vietas darbības apturēšanu stājies spēkā līdz valdības lēmumu parakstījusi premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība"). Punkts tika slēgts otrdienas vakarā. 

Robežpunkts tiks slēgts tikai uz noteiktu laiku. Pie kādiem apstākļiem tā darbību atjaunos, Iekšlietu ministrijā vēl nepauda. 

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Drošības riskus vēl vairāk pastiprināja 2022. gada 24. februārī uzsāktais Krievijas karš pret Ukrainu, kuru atbalsta arī Baltkrievijas varas iestādes.  Situāciju uz Latvijas austrumu robežas vēl vairāk saasināja notikumi pēc Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" sarīkotā militārā dumpja Krievijā. "Vagner" vienojās ar Kremli par došanos trimdā uz Baltkrieviju. Lukašenko jau izteicis netiešus draudus par "vāgneriešu" vēlmi doties uz Poliju. Uz to Polija reaģēja, pastiprinot savu aizsardzību valsts austrumos.

No 15. augusta Valsts robežsardze papildus mobilizējusi dienestā esošos robežsargus ārējās valsts robežas apsardzībai, ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti