Okupācijas muzejā nonāk 3 padomju simbolikas elementi no Daugavmalas margām; pārējos Rīga utilizēs

Padomju sirpja un āmura vietā – saulīte. Rīgā Mūkusalas ielā šomēnes, vairāk nekā 30 gadus pēc Padomju Savienības sabrukuma, sāka demontēt vismaz 60 gadus vecas metāliskas margas, kurās ir padomju simbolika. Trīs no elementiem ir nonākuši Okupācijas muzejā, savukārt pārējos pašvaldība taisās likvidēt un to vietā ievietot simbolu "saulīte". 

Okupācijas muzejā nonāk 3 padomju simbolikas elementi no Daugavmalas margām; pārējos Rīga utilizēs
00:00 / 02:45
Lejuplādēt

Pārdaugavā starp Akmens un Dzelzceļa tiltiem pašvaldība ir sākusi demontēt vairāk nekā 400 metrus garās sarūsējušās margas, kurās 46 vietās ir padomju simboli – sirpis, āmurs un labības vārpas. No tiem saglabās trīs elementus, kas nonāks Latvijas Okupācijas muzejā. Pārējos – utilizēs. 

Rīgas domes pārstāvis Mārtiņš Slimbahs sacīja: "Tas žogs ir tāds, ka, viņu izzāģējot ārā no betona balstiem, žogs diezgan veiksmīgi sadalās četros vai nedaudz vairāk elementos. Būvnieks šo žogu nogādā pie sevis noliktavā un darbnīcā, kur šo žogu attīra. Pēc tam tas žogs tiks nogādāts un uzstādīts atpakaļ šajā posmā, protams, bez izgrieztajiem elementiem."

Trīs izgrieztie elementi Okupācijas muzejā jau ir nonākuši. Tie ir notīrīti un patlaban kaltējas, informēja muzeja galvenā krājuma glabātāja Taiga Kokneviča, piebilstot, ka pagaidām nav zināms, kad šīs vēsturiskās liecības būs apskatāmas muzeja apmeklētājiem.

"Visam Oktobra tilta kompleksam ir mākslinieciska vērtība. Domāju, ka to neviens neapšauba, ka Akmens tilts arī ar promenādes margām, kas izgatavotas no metāla, ir sava laika, tas ir, [20. gadsimta] 50. gadu pašas beigas, spilgts, arhitektonisks, māksliniecisks piemērs. Tie trīs fragmenti, kuri ir mūsu rīcībā, atveido sirpi, kas ir zemniecības simbols, āmuru – strādniecības simbols – un labības vārpas," sacīja Kokneviča.

Okupācijas muzejs ir pareizā vieta, kur šādiem padomju laika simboliem būt – uzsvēra vides arhitekts Matīss Šteinerts, vienlaikus paužot neizpratni, kāpēc margas demontē tikai tagad – vairāk nekā 30 gadus pēc padomju režīma sabrukuma.

"Iedomājieties – 30 gadus viņi ir stāvējuši acu priekšā un turpinājuši slavināt jebko, ko viņi var slavināt. Viņi nav kaut kur tālu, augstu Zinātņu akadēmijas dzegā ieslēpti, ka viņus nevar nokalt nost vai noņemt. Viņi nav nekur tālu Spilves lidostā, kur viņus arī neviens neredz un nemaz neiedomājas noņemt nost. Viņi ir tepat mūsu acu priekšā, rokas augstumā. Patiesībā – suņa augstumā. Tas ir ļoti dīvaini, ka viņi tur ir stāvējuši. Es domāju, ka tā nav problēma, ka saglabājas tikai daži no viņiem, jo savādāk tas muzejs pārvērstos par tādu krātuvi. Mums nekad nebūs plāna viņus novietot atpakaļ tajā krastmalā vai ar viņām rotāt kaut kādas Ziemassvētku eglītes vai vēl kaut ko," pauda arhitekts.

Margas Mūkusalas krastmalā demontēs līdz janvāra beigām.

Mūkusalas promenādes pārbūve ir viens no lielākajiem Rīgas pašvaldības investīciju projektiem, kura laikā paredzēts rekonstruēt Mūkusalas ielas krastmalu 2,3 kilometru garumā un izbūvēt labiekārtotu promenādi. Būvdarbu laikā paredzēts nostiprināt Daugavas krastmalu, izbūvēt drošu gājēju un veloinfrastruktūru, tajā skaitā gājēju pārejas tiltu zem Akmens tilta.

Promenādes pārbūvi plānots pabeigt līdz 2025. gada novembra beigām. Bet līdz tam būvdarbu vietā piekļuve Daugavai ir norobežota un nerada draudus apkārtējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti