Panorāma

Krievija apšaudījusi Hersonu

Panorāma

Milzu atbalsta kravas ir ceļā uz Ukrainu

Ugunsnelaimes raisa gan sausums, gan cilvēku ļaunprātība

Ugunsbīstamība dubultojusies gan sausuma, gan cilvēku ļaunprātības rezultātā

Pietiek tikai ar vienu dzirksteli, lai izkaltušos mauriņus un sausos mežus apņemtu liesmas, brīdināja ugunsdzēsēji. Jūnija pirmajā pusē ugunsdzēsēji dzēsuši divreiz vairāk ugunsgrēku nekā šajā periodā pērn. Arī Valsts meža dienests (VMD) norādīja, ka strādā pastiprinātā gatavībā. Taču, lai arī cik nežēlīgs būtu sausums, liesmas tik un tā rodas tieši neapdomīgas vai pat tīšas cilvēka darbības dēļ.

Pēdējās diennakts laikā plaši mežu ugunsgrēki dzēsti dažādās Latvijas pusēs – Jelgavas, Ventspils, Madonas novados. Kopumā šogad Latvijā līdz šai pēcpusdienai plosījies 431 meža ugunsgrēks, kas ir gandrīz divreiz vairāk nekā pērn šajā periodā, norādīja VMD.

Kopējā izdegusī platība ir 555 hektāri. Turklāt kūdrainos mežos uguns izplatās ne vien platumā, bet arī dziļumā.

"Zemsedze ir sausa, parokot nedaudz dziļāk, redzam šeit nelielu kūdras slāni. Viņš viss ir sauss, pie mazākās dzirksteles tas aizdegsies, ieies dziļumā. Tas var būt pat pusmetrs.

Var izdegt milzīgas bedres, kur iekšā ir 600 grādu temperatūra. Ja kāds ar kāju iekāps vai iekritīs, sekas var būt diezgan bēdīgas,"

norādīja VMD inženieris ugunsdrošības jautājumos Kaspars Jonāns.

Sausuma dēļ ir ne tikai lielāks risks ugunsgrēkam sākties, bet arī pēc tā nodzēšanas izdegusī teritorija ilgāk ir jāapseko un jāuzrauga, jo uguns var atsākties.

Ja ierasts, ka liesmas no zemsedzes un jaunaudzēm uz koku vainagiem pārmetas tikai augustā, tad sausuma dēļ tas iespējams jau šobrīd, skaidroja VMD speciālists.

"Es ieteiktu uz Jāņiem nekurināt mežā ugunskurus, pat arī rekreācijas objektos, jo dzirkstele var nokļūt uz meža zemsedzes un aizdegties.

Jo pat arī par meža aizdedzināšanu aiz neuzmanības, ja ir nodarīts būtisks kaitējums, vainīgajai personai iestājas kriminālatbildība," skaidroja Jonāns. 

Ventspils pusē vakar aizturēts iespējamais vaininieks, kūlas dedzinātājs, jaunietis.

Savukārt Daugavpils apkārtnē par ļaunprātīgu meža aizdedzināšanu šogad aizdomas VMD darbiniekiem radušās vismaz 10 gadījumos. Arī ugunsdzēsēji atgādina – jābūt īpaši rūpīgiem.

"Nomests izsmēķis, dzirkstele, kas radusies no grila. Tāpat arī dzirkstele, kas var rasties no mašīnas vai motocikla izpūtējiem. Daļu ugunsgrēku arī bērni izraisa. Nesen bija ugunsgrēks, ko izraisīja petarde," sacīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ludzas daļas komandieris Jānis Klodāns. Šajā gadījumā bērni paši sazvanīja ugunsdzēsējus.

Komandieris skaidroja – lai gan ugunsdzēsēju trūkst, šobrīd darbs turpinās ierastā režīmā. Kritiskā brīdī, iedarbinot Eiropas Savienības civilās aizsardzības mehānismus, var lūgt papildspēkus, taču jāapzinās, ka sausums moka arī kaimiņvalstis.

VUGD aicina cilvēkus būt ļoti, ļoti uzmanīgiem:

  • pārliecinieties, ka cigarete ir rūpīgi nodzēsta, un izsmēķi izmetiet atkritumu konteinerā.
  • Grilu un ugunskuru kuriniet tālāk no ēkām, krūmiem, kokiem, sausas zāles un pēc tam to nodzēsiet, uzlejot ūdeni vai uzberot smiltis/zemi. Arī karstas ogles var vēlreiz aizdegties.
  • Nebrauciet ar transportlīdzekļiem ārpus ceļiem pa pļavām vai mežu.
  • Uzņēmumu un iestāžu īpašniekus aicina sakopt savas teritorijas un parūpēties, lai tajās tuvu ēkām netiek uzglabāti dažādi degtspējīgi priekšmeti un teritorijā neglabājas liels apjoms atkritumu.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti