Panorāma

Aicina sākt kriminālvajāšanu pret "Baltijas antifašistiem"

Panorāma

Izraēla pieprasa civiliedzīvotājiem pamest Gazas ziemeļus

Robežpārkāpēji ielaužas lauku mājā un izposta bišu stropus

Robežpārkāpēji divreiz ielaužas lauku mājā Ludzas pusē; robežsargi uzsver – šādi notiek reti

Nu jau divas reizes Ludzas novada iedzīvotāja Jāņa Sjakstes lauku māja kļuvusi par patvērumu robežpārkāpējiem, kas tur ielauzušies, izsituši logu, piemēslojuši. Vainīgie aizturēti, bet nedrošības sajūta palikusi. Valsts robežsardzē komentēja, ka šādu gadījumu nav daudz, pamestām lauku mājām tiek pievērsta lielāka uzmanība.

ĪSUMĀ: 

  • Robežpārkāpēji ielauzušies mājā netālu no Ludzas novada Nirzas ciemata.
  • Ēkai bija izlauztas durvis, izsists logs, teritorija – izvandīta; no bišu stropiem bija izņemts medus. 
  • Nākamajā dienā pēc ielaušanās konstatēšanas saimnieks mājā uzgāja 8 cilvēku grupu.
  • Cilvēkus aizturēja; robežsardzē norāda – šādi gadījumi nav bieži. 
  • Robežsardze pamestām mājām pierobežā pievērš pastiprinātu uzmanību.
  • Robežsargi atgādina – pamanot aizdomīgas personas savos īpašumos un uz ceļa, jāziņo.

Sjakste dzīvo Ludzas novada Nirzas ciematā, bet pāris kilometrus tālāk viņam pieder lauku māja. To, ka īpašumā kāds ielauzies, pamanījusi kaimiņiene – māsa. Viņai radušās aizdomas, jo uz ceļa netālu no mājas pamanīti un vēlāk aizturēti migranti. 

Sjakste stāstīja: "Durvis izlauztas, logs izsists. Ar tualetes papīru viss piemētāts, zāle pilna. Un, kas vēl – līduši pie bitēm, izņēmuši, ēduši medu. Istabā arī viss kā cūku kūtī atstāts."

Sjakste atbrauca, to visu apskatīja arī savām acīm, bet pēcāk devās prom. "Nu labi, vakar mēs tur aizslēdzām. Nekārtojām neko. Bet šodien no rīta atkal tur vesela grupa – astoņi cilvēki.

Atkal māja izlauzta. Aizturēja viņus, aizveda robežsardze," stāstīja mājas saimnieks.

Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes pārstāvis Vladimirs Šersts norādīja: "Šādi gadījumi nav bieži. Tie ir atsevišķi gadījumi. Ja runājam par robežsardzes rīcību – uzreiz tiek norīkotas amatpersonas, lai brauktu uz vietu un pārbaudītu informāciju."

Robežsardzē skaidroja, ka pamestām mājām pierobežā tiek pievērsta pastiprināta uzmanība.

Sjakstem gan palicis iespaids, ka robežpārkāpējiem ir karte, kur tādas atzīmētas. Uz viņa īpašumu, kas atrodas apmēram 25 kilometru attālumā no Baltkrievijas robežas, viņus atveduši pārvadātāji, pieļauj Sjakste. 

Pamanot aizdomīgas personas ne tikai savos īpašumos, bet arī uz ceļa, jāziņo, uzsvēra Valsts robežsardzē. 

Video, ar ko šonedēļ daudzi dalījās sociālajos tīklos, ir mežstrādnieka uzņemts. Sākotnēji Valsts robežsardze ziņoja, ka nevar noteikt, kur un kad video, kurā redzama cilvēku grupa lauku ceļa malā uzņemts, bet vēlāk informāciju precizēja un norādīja, ka aizturētas vairākas migrantu grupas

Video uzņēma SIA "Indāres" mežstrādnieks. Uzņēmuma "Indāres" īpašnieks Nauris Porietis stāstīja: "Tas bija sestdien. Šoferis pazvanīja, robežsargi atbrauca. Es sapratu, ka viņi bija tikuši pāri, jo laikam pēc vētras bija koks pārkritis pāri žogam no Baltkrievijas puses. Tā jau tur robežsargi strādā. Diezgan ātri viņus savāc, kad manējie pazvana. Kad žoga nebija, tad ļoti bieži staigāja. Prasīja cigaretes."

Uzņēmums "Indāres" pēc "Latvijas Valsts mežu" pasūtījuma atmežo teritoriju žoga būvēšanai uz robežas. 

Robežsardzes Daugavpils pārvaldes pārstāvis Šersts norādīja: "Valsts robežsardzes amatpersonas, veicot video materiālos atspoguļotās informācijas pārbaudi, konstatēja, ka konkrētā grupa tika aizturēta video uzņemšanas dienā."

Robežu turpina apsargāt gan robežsargi, gan policisti, gan Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji. Aizvadītajā diennaktī novērsti 122 mēģinājumi nelegāli iekļūt Latvijā.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Drošības riskus vēl vairāk pastiprināja 2022. gada 24. februārī uzsāktais Krievijas karš pret Ukrainu, kuru atbalsta arī Baltkrievijas varas iestādes.  Situāciju uz Latvijas austrumu robežas vēl vairāk saasināja notikumi pēc Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" sarīkotā militārā dumpja Krievijā. "Vagner" vienojās ar Kremli par došanos trimdā uz Baltkrieviju. Lukašenko jau izteicis netiešus draudus par "vāgneriešu" vēlmi doties uz Poliju. Uz to Polija reaģēja, pastiprinot savu aizsardzību valsts austrumos.

No 15. augusta Valsts robežsardze papildus mobilizējusi dienestā esošos robežsargus ārējās valsts robežas apsardzībai, ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas.

19. septembrī valdība pieņēma lēmumu nelegālās migrācijas spiediena dēļ slēgt Silenes robežpunktu uz robežas ar Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti