12.Saeima apstiprina visu 100 deputātu mandātus

Jaunievēlētās Saeimas deputāts Juris Viļums (Latvijas Reģionu apvienība) otrdien deputāta zvērestu sniedza tikai latgaliski un atteicās to darīt latviešu literārajā valodā, tāpēc Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa („Vienotība”) aizliedza viņam parakstīt svinīgo solījumu, un sākotnēji apstiprināti vien 99 Saeimas deputāta mandāti. Taču vēlāk pēc pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas atzinuma ar atsevišķu balsojumu apstiprināts arī Viļuma mandāts.

 Sakotnēji 12. Saeima apstiprināja nevis visu 100, bet 99 jauno parlamentāriešu pilnvaras.

Viļums jau iepriekš, piemēram, priekšvēlēšanu debatēs televīzijā pastāvīgi runāja latgaliski. Arī otrdien deputāts klātesošos uzrunāja latgaliski un tajā valodā deva arī zvērestu.

Āboltiņa pēc zvēresta nodošanas atgādināja Viļumam, ka zvērests jādod latviešu literārajā valodā, jo tieši tā ir Latviju vienojoša. Turklāt jau iepriekšējās Saeimas sasaukumā, atgādināja Āboltiņa, Viļums bija aicināts Saeimas plenārsēdēs runāt latviešu, nevis latgaliešu valodā.

Jautājumu par Viļuma statusu skatīja jaunizveidotās Saeimas izveidotā pagaidu Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija, kurā darbojas pa vienam deputātam no katras partijas.

Saeimas deputāte Inga Bite (Latvijas Reģionu apvienība) gan LVT akcentēja, ka nešaubās par Viļuma zvēresta nodošanu. Viņa pauda, ka Viļuma uzruna bijusi skaidrāka nekā vairāku krievvalodīgo deputātu izruna.

Arī Nacionālās apvienības deputāts Edvīns Šnore sacīja, ka „mani nedaudz pārsteidz”, ka Saeima nav pieņēmusi Viļuma nolasīto deputāta zvērestu.

12.Saeimas pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija aicināja Saeimu atzīt Viļuma zvērestu. Par to komisijā nobalsoja astoņi tautas kalpi, pret bija Nacionālās apvienības pārstāve Janīna Kursīte – Pakule, bet atturējās Ainārs Latkovskis („Vienotība”), Vitālijs Orlovs („Saskaņa”) un Aldis Adamovičs („Vienotība”).

Pēc šī atzinuma Saeima ar atsevišķu balsojumu apstiprināja arī Viļuma mandātu, un 12.Saeima varēs tuprināt darbu pilnā sastāvā. 

Pārējie deputāti zvērestu deva, taču dažiem tā laikā misējās un teksts bija jāatkārto. To vidū bija Ivans Klementjevs („Saskaņa”), Anrijs Matīss („Vienotība”), Aleksejs Loskutovs („Vienotība”), Imants Parādnieks (Nacionālā Apvienība).

Savukārt Arturs Kaimiņš (Latvijas Reģionu apvienība) zvēresta laikā nenosauca savu vārdu un uzvārdu.

12.Saeimā būs pārstāvēti seši politiskie spēki. Frakciju lieluma secībā tie ir sociāldemokrātiskā partija „Saskaņa”, „Vienotība,” Zaļo un Zemnieku savienība, Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, Latvijas Reģionu apvienība un partija „No sirds Latvijai”.

12.Saeima otrdien, 4.novembrī, savā pirmajā sēdē apstiprināja pilnvaras 100 parlamenta deputātiem. Jaunajā sasaukumā ievēlēti 69 deputāti ar parlamentārā darba pieredzi un 31 jauns deputāts. Vecākais deputāts ir 75 gadus vecais Andris Buiķis, bet jaunākais - Jānis Upenieks, kuram ir pilni 25 gadi.

Pēc svinīgā solījuma došanas parlaments apstiprināja 12.Saeimas deputāta pilnvaras 24 deputātiem, kuri ievēlēti no partijas „Saskaņa”. 12.Saeimā no šīs partijas strādās trīs jauni deputāti – Regīna Ločmele-Luņova, Jūlija Stepaņenko un Zenta Tretjaka. Tāpat no „Saskaņas” deputāta mandātu ieguva 21 iepriekšējā sasaukuma deputāts – Valērijs Agešins, Jānis Ādamsons, Boriss Cilevičs, Sergejs Dolgopolovs, Andrejs Elksniņš, Marjana Ivanova-Jevsejeva, Andrejs Klementjevs, Ivans Klementjevs, Sergejs Mirskis, Vladimirs Nikonovs, Ņikita Ņikiforovs, Vitālijs Orlovs, Igors Pimenovs, Sergejs Potapkins, Ivans Ribakovs, Artūrs Rubiks, Raimonds Rubiks, Jānis Tutins, Jānis Urbanovičs, Ivars Zariņš un Mihails Zemļinskis.

12.Saeimas deputāta pilnvaras apstiprinātas 23 deputātiem, kuri ievēlēti no partijas „Vienotība”. Mandātus ieguva septiņi deputāti, kuri parlamentā ievēlēti pirmo reizi - Aldis Adamovičs, Inesis Boķis, Rihards Kozlovskis, Anrijs Matīss, Edgars Rinkēvičs, Laimdota Straujuma un Juris Šulcs. Savukārt 14 deputāti ir ar darba pieredzi 11.Saeimā – Lolita Čigāne, Andrejs Judins, Jānis Junkurs, Ojārs Ēriks Kalniņš, Vilnis Ķirsis, Ainars Latkovskis, Atis Lejiņš, Inese Lībiņa-Egnere, Aleksejs Loskutovs, Romualds Ražuks, Jānis Reirs, Jānis Upenieks, Ilze Viņķele un Dzintars Zaķis. Pilnvaras apstiprinātas arī deputātiem Intam Dālderim un Kārlim Šadurskim, kuri strādājuši vēl iepriekšējos parlamenta sasaukumos.

Saeima  apstiprināja pilnvaras 13 Zaļo un Zemnieku savienības deputātiem, kuri strādājuši 11.Saeimā - Uldim Augulim, Aijai Barčai, Andrim Bērziņam, Augustam Brigmanim, Jānis Dūklavam, Rihardam Eigimam, Jānim Klaužam, Mārim Kučinskim, Ingmāram Līdakam, Danai Reizniecei-Ozolai, Kārlim Seržantam, Raimondam Vējonim un Jānim Vucānam. No šī saraksta parlamentā ievēlēti arī seši jauni deputāti - Guntis Belēvičs, Raimonds Bergmanis, Ainārs Mežulis, Artis Rasmanis, Andris Siliņš un Valdis Skujiņš, kā arī Gundars Daudze, kurš bijis 9. un 10.Saeimas deputāts, un Armands Krauze, kurš bija ievēlēts 10.Saeimā. Kopumā Zaļo un Zemnieku savienība Saeimā ieguvusi 21 mandātu.

Apstiprinātas 12.Saeimas deputāta pilnvaras 17 deputātiem, kuri parlamentā ievēlēti no nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”. 11.Saeimā jau strādājuši deputāti - Gaidis Bērziņš, Andris Buiķis, Einārs Cilinskis, Jānis Dombrava, Raivis Dzintars, Kārlis Krēsliņš, Janīna Kursīte-Pakule, Inese Laizāne, Ilmārs Latkovskis, Ināra Mūrniece, Romāns Naudiņš, Imants Parādnieks, Dzintars Rasnačs un Inguna Rībena. Tāpat deputāta mandātu ieguva trīs jauni deputāti - Rihards Kols, Dace Melbārde un Edvīns Šnore.

12.Saeimas deputāta pilnvaras apstiprinātas astoņiem Latvijas Reģionu apvienības pārstāvjiem - Ingai Bitei un Jurim Viļumam, kuriem ir 11.Saeimas deputāta darba pieredze, kā arī Mārtiņam Bondaram, Arturam Kaimiņam, Nellijai Kleinbergai, Dainim Liepiņam, Jānim Rukam un Mārtiņam Šicam, kuri parlamentā strādās pirmo reizi.

No politiskās partijas „No sirds Latvijai” deputāta pilnvaras apstiprinātas septiņiem deputātiem - Ringoldam Balodim, Gunāram Kūtrim, Aivaram Meijam, Arvīdam Platperam, Ingunai Sudrabai un Silvijai Šimfai, kuri Saeimā ievēlēti pirmo reizi, kā arī Romānam Mežeckim, kurš bijis 7.Saeimas deputāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt