Panorāma

"Vientuļos" rinda ar ceļotgribētājiem uz Krieviju

Panorāma

Panorāma

Pacients slimnīcā saņem zāles ar beigušos derīguma termiņu

Liepājas slimnīcā pacients bez viņa piekrišanas iesaistīts klīniskā pētījumā un saņēmis «placebo» medikamentu

Bez pacienta vai tuvinieku piekrišanas kāds Liepājas slimnīcas pacients saņēmis medikamentu, kas paredzēts tikai kā "placebo" zāles kāda klīniskā pētījuma dalībniekiem. Turklāt medikaments bijis ar beigušos derīguma termiņu. Slimnīcas vadība šo situāciju solījusi izmeklēt, bet pacienta tuvinieki norāda – viņi runā publiski, lai šādus gadījumus nepieļautu nākotnē.

Pirms trim nedēļām Karinas Kalerijas Kostrjukovas tuvinieks ar smagu sirds mazspēju nokļuva Liepājas reģionālās slimnīcas reanimācijas nodaļā. Karina Kalerija, slimnīcā pavadot laiku ar smagi slimo radinieku, nolēmusi apskatīt viena nozīmētā medikamenta devu. Taču ieraudzījusi arī negaidītu informāciju.

"Tā ir etiķete, kuru es noņēmu no medikamenta albumīna pudelītes, kura tika intravenozi ievadīta manam radiniekam. Savukārt uz šīs pudelītes etiķetes redzams, ka šis ir "placebo" medikaments. Kas nozīmē, ka šo medikamentu var lietot tikai klīniskajā pētījumā. Un medikamentu bija jāizlieto līdz 1. maijam," viņa skaidroja.

Karina Kalerija Kostrjukova ir docētāja Rīgas Stradiņa Universitātē, un viņai ir skaidrs, ka tuvinieks nedrīkstēja saņemt šādu medikamentu. 

"Neviens netika informēts, ka mūsu radinieks tiks iekļauts pētījumā vai vispār par to, ka viņam ievada medikamentu, kurš ir pētījuma stadijā. Iespējams, ka mēs piekristu, ja mums būtu šī informācija," atzina sieviete, paužot izpratni, ka ārsti, no vienas puses, mēģina izdarīt visu to labāko, bet, no otras puses, šis ir medikaments no pētījuma un ar beigušos derīguma termiņu.

Kostrjukova norāda, ka

šādu piekrišanu neparedz arī līgums ar slimnīcu, ko pacients parakstījis reanimācijas nodaļā, visticamāk, pat neapzinoties līguma saturu.

Pacientu tiesību aizstāve Solvita Olsena norādīja – aprakstītajā situācijā saskatāmi vairāki tā sauktie sarkanie karogi, kas norāda uz iespējamu pārkāpumu. Pats pirmais esot reanimācijā parakstītais līgums ar slimnīcu.

"Cilvēks var parakstīt līgumus un uzņemties kādas saistības tikai tad, ja viņš to labi saprot, ko viņš paraksta un apņemas to pildīt. Šāda prakse būtu jāizbeidz gan Liepājas slimnīcā, gan arī citās slimnīcās," norādīja Olsena un turpināja: "Slimnīcā nedrīkst ievadīt nekāda veida medikamentus, kas nav atbilstošā kārtā apstiprināti pacientiem, kuri nav pētījuma dalībnieki. Un skaidrs, ka jebkurām medikamentu vielām ir noteikti lietošanas termiņi, un tie ir obligāti saistoši. Nekādas zāles pēc to termiņa beigām slimnīca nedrīkst lietot."

Situācijas apraksts nonācis arī Liepājas reģionālās slimnīcas vadības redzeslokā. Tā rakstiskā atbildē norāda:
"Esam savstarpēji sazinājušies arī ar pacienta tuvinieci un atvainojamies par radušos situāciju.

Veicot pārbaudes, saņemtais medikaments pacienta veselības stāvokli nav pasliktinājis.

Viennozīmīgi, šāda situācija, kad medicīnas iestādē tiek pārkāpta zāļu aprites kārtība, ir nepieņemama. Saņemta sākotnējā informācija no iesaistītām ārstniecības personām un notiek darbs pie situācijas izvērtēšanas, lai  turpmāk nepieļautu līdzīgu pārkāpumu atkārtošanos."

Karinas Kalerijas Kostrjukovas ģimene atvainošanos saņēmusi, taču par šo gadījumu plāno informēt arī Veselības inspekciju un Latvijas Ārstu biedrību. Viņi norāda – situāciju pamanījuši nejaušības dēļ, taču  ģimene vēlas būt pārliecināta, ka tādas situācijas vairs neatkārtosies. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti