Ar 2025. gadu tabakas izstrādājumus drīkstēs pirkt no 20 gadu vecuma, e-cigaretes – bez garšas

No 2025. gada 1. janvāra cigaretes un citus tabakas izstrādājumus, tabakas aizstājējproduktus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes turpmāk nedrīkstēs pirkt līdz 20 gadu vecumam. To paredz Saeimā ceturtdien, 11. janvārī, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstītie grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā. Tāpat no 2025. gada būs aizliegts tirgot elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus ar aromatizētājiem, izņemot tādus, kas rada tabakas smaržu vai garšu. 

ĪSUMĀ:

  • No 2025. gada cels vecuma slieksni minēto produktu iegādei – no 18 uz 20 gadiem.
  • Par šādu produktu pārdošanu par 20 gadiem jaunākām personām draudēs naudas sods. 
  • Naudas sods draudēs arī par šo produktu lietošanu līdz 20 gadu vecumam. 
  • Likuma grozījumi arī paredz liegumu smēķēt azartspēļu organizēšanas vietās.
  • No 2025. gada elektroniskās cigaretes un tabakas aizstājējprodukti – tikai ar tabakas garšu un smaržu.
  • Nu arī reklāmas ierobežojumi, iepakojuma un sastāva noteikumi attiecināti uz minētajiem produktiem.
  • Ārsti atbalsta tabakas un e-cigarešu stingrākus ierobežojumus.
  • Beztabakas produktu asociācija pārmet Saeimai emocionālu lēmumu.

Ar 2025. gadu tabakas izstrādājumus drīkstēs pirkt no 20 gadu vecuma, e-cigaretes – bez garšas
00:00 / 04:35
Lejuplādēt

Izmaiņas atbalstīja 77 deputāti, bet pret tām balsoja viens parlamentārietis, četri deputāti balsojumā atturējās. Šos likuma grozījumus gatavoja apmēram četrus gadus, bet Saeima darbu ar tiem sāka 2022. gada decembrī. Pērnā gada decembrī to skatīšana tika atlikta vairākas reizes, lai izdarītu juridiskus precizējumus. Taču ceturtdienas plenārsēdē deputāti raiti un bez plašām debatēm izskatīja 81 iesniegto priekšlikumu.

Smēķēšanas aizliegums līdz 20 gadu vecumam

Saeima likuma grozījumus nodēvējusi par smēķēšanas aizliegumu līdz 20 gadu vecumam. 

Līdz šim likums noteica, ka tabakas izstrādājumi, augu smēķēšanas produkti, elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes personām iegādei pieejami no 18 gadu vecuma. Tagad minētajiem produktiem vecuma slieksnis no 2025. gada 1. janvāra paaugstināts līdz 20 gadiem. 

Par tabakas izstrādājumu, tabakas aizstājējproduktu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču vai to uzpildes tvertņu pārdošanu personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem, piemēros naudas sodu pārdevējam no 280 līdz 700 eiro, bet juridiskajai personai – no 700 līdz 7100 eiro. Līdz šim par šo produktu pārdošanu 18 gadus nesasniegušām personām pārdevējam varēja piemērot sodu no 280 līdz 350 eiro, bet juridiskajai personai – no 700 līdz 1400 eiro.

Savukārt personām, kas jaunākas par 20 gadiem, par smēķēšanu, bezdūmu tabakas izstrādājumu vai tabakas aizstājējproduktu lietošanu varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 15 eiro. Tāds pats sods paredzēts arī par šo produktu iegādāšanos vai glabāšanu.

Likuma grozījumi arī paredz liegumu smēķēt azartspēļu organizēšanas vietās.

Tikmēr pretēji plānotajam Saeimas un Ministru kabineta ēkās tomēr būs iespēja smēķēt telpās, kas tam īpaši ierīkotas. 

No 2025. gada aromatizētāji tikai ar tabakas garšu un smaržu

Ar likuma grozījumiem arī aizliegts laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus, izņemot tādus, kas rada tabakas smaržu vai garšu. Šie ierobežojumi stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī.

Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas vecākā eksperte Sanita Lazdiņa portālam LSM.lv skaidroja, ka

pieņemtais aizliegums aromatizētājiem no 2025. gada attiecas gan uz vienreiz lietojamām elektroniskajām cigaretēm, piemēram, "Salt", "Coss", "Crystal", gan uz atkārtoti uzpildāmām elektroniskajām cigaretēm jeb "veipiem".

Vienlaikus noteikts ierobežojums ražot un laist tirgū tabakas izstrādājumus un citus smēķēšanas produktus, kas vizuāli atgādina saldumus, uzkodas, kā arī rotaļlietas.

Likumā tabakas aizstājējprodukts definēts kā produkts, kurš satur vai nesatur nikotīnu (izņemot ārstniecības līdzekļus, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to uzpildes tvertnes), un kuru paredzēts izmantot līdzīgi vai līdzīgiem mērķiem kā tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, bezdūmu tabakas izstrādājumus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to uzpildes tvertnes neatkarīgi no nikotīna satura šajos produktos un to lietošanas veida.

Noteikts, ka tabakas aizstājējproduktā maksimālā nikotīna koncentrācija nepārsniedz četrus miligramus uz gramu.

Ar grozījumiem likumā nostiprinātas arī prasības, kādām jāatbilst tabakas aizstājējproduktiem, lai tos varētu laist tirgū, tostarp prasības sastāvam, iepakojuma noformējuma nosacījumi un informācija, kas produktiem jāpievieno.

Ar grozījumiem šobrīd tabakas izstrādājumiem, elektroniskām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm likumā noteiktie tirdzniecības un reklamēšanas ierobežojumi, kā arī sponsorēšanas un iepakojuma nosacījumi tiks attiecināti arī uz tabakas aizstājējproduktiem un tabakas karsēšanas ierīcēm. Tas būs spēkā no šī gada 1. augusta. Piemēram, tagad nedrīkstēs reklāmās attēlot cilvēkus arī lietojam tabakas aizstājējproduktus un bezdūmu tabakas izstrādājumus.

Tāpat grozījumi paredzēs noteikt naudas sodu par tabakas aizstājējproduktu aprites regulējuma pārkāpumiem, piemēram, to iegādāšanos internetā. Līdz šim tabakas karsēšanas ierīces, kā arī tabakas aizstājējprodukti likumā netika regulēti.

Ārsti atbalsta tabakas un e-cigarešu stingrākus ierobežojumus

"Ievērojams skaits cilvēku kļūst par nikotīna atkarīgajiem, vēl pat nesasniedzot pilngadību. Mums ir jādara viss iespējamais, lai pasargātu bērnu un jauniešu veselību," pauda par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (Zaļo un Zemnieku savienība), uzsverot, ka grozījumi ir nākamais solis, lai mazinātu smēķēšanas pievilcību un tās produktu pieejamību jauniešu vidū. 

Jānorāda, ka Latvijas Ārstu biedrība un ārstu profesionālās asociācijas šonedēļ aicināja Saeimu nekavēties apstiprināt šos tabakas izstrādājumu aprites likuma grozījumus. Mediķi vērsa uzmanību, ka aptuveni 90% nikotīna atkarības gadījumu sākas pirms pilngadības sasniegšanas. To veicina arī elektroniskie smēķēšanas rīki, nikotīna spilventiņi, savukārt tieši aromatizētie smēķēšanas rīki ir galvenais veids arvien plašākai bērnu un jauniešu piesaistei šiem nikotīnu saturošajiem produktiem.

Beztabakas produktu asociācija pārmet Saeimai emocionālu lēmumu

Šis Saeimas lēmums maz balstīts datos, bet emocijās un sajūtās. Ir ignorēta citu valstu pieredze, kur beztabakas produktu aromāti aizliegti, bet nepilngadīgo piekļuve tiem nav mazinājusies. Aizliedzot šos produktus tirgot oficiāli, arī Latvijā uzziedēs pelēkais tirgus internetā, pārliecināts ir Beztabakas produktu asociācijas pārstāvis Emīls Ozoliņš.

"Nepilngadīgie jau šobrīd šos produktus iegūst, jo, iegādāti internetā, tie ir lētāki, jo nav nomaksāts akcīzes nodoklis. Otrkārt, tur neeksistē vecuma ierobežojums, kas noteikts valstī un legālās tirdzniecības vietās. Un, protams, arī valsts budžets zaudēs desmitiem miljonu eiro [no akcīzes nodokļa] un būs zaudētas darbavietas. Nelegālais tirgus izkonkurēs legālo. Ja legālā veikalā būs divi produkti ar tabakas garšu, tad nelegālajā tirgū pievienosies arī pilngadīgie klienti, kā tas ir, piemēram, Somijā," sacīja Ozoliņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti