Dienas ziņas

Māsa: Nevajag domāt par blaknēm, viss būs labi!

Dienas ziņas

Aicina neatzīt referendumus Ukrainas okupētajās teritorijās

Miris bēgļu pārcēlājs Ēriks Tomsons

103 gadu vecumā miris bēgļu pārcēlājs Ēriks Tomsons

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ceturtdien, 22. septembrī, 103 gadu vecumā mūžībā devies Ēriks Tomsons – viens no pārcēlājiem, kurš Otrā pasaules kara beigās palīdzēja bēgļiem nokļūt tolaik neitrālajā Zviedrijā, tviterī vēstīja vēsturnieks Kaspars Zellis.

Pārcēlāji, kuru vidū bija arī Ēriks Tomsons, no 1943. līdz 1946. gadam veda cilvēkus pāri jūrai uz Zviedriju, lai viņi izbēgtu no nacistu un arī padomju represijām. Kā Latvijas Radio raidījumā "Globālais latvietis" savulaik stāstījis vēsturnieks Kaspars Zellis, pārcēlāji bija saistīti ar Latvijas Centrālo padomi, kura saziņā ar Latvijas vēstnieku Zviedrijā organizēja laivu akcijas – to mērķis bija saglabāt to cilvēku dzīvības, kuras būtu vitāli svarīgas iespējamai Latvijas neatkarības atjaunošanai. Par pārcēlājiem ilgu laiku klusēja abās jūras pusēs, kā Latvijā, tā arī otrpus Baltijas jūrai – Zviedrijā. Paši pārcēlāji par savu paveikto vispār nevarēja runāt.

“To nevar ne izstāstīt, ne uzrakstīt, kas gājis pāri manai mugurai,” – tā Ēriks Tomsons teica intervijā Latvijas Televīzijai pirms dažiem gadiem, daloties atmiņās par savu dzīvi. Viņš bija viens no vīriem, kuri 1944. gada vasarā nodrošināja slepeno laivu satiksmi uz Zviedriju. Par to draudēja cietums. Tomsons pāri jūrai devās astoņas reizes. Laivas bija bēgļu pārpilnas.

"Pēdējā laiva bija lielākā. Tur bija 156 cilvēki. Cits citam virsū... no tiem visiem pāri jūrai pārceltajiem," intervijā savulaik teica Tomsons. "Cik to veču nebija! Vai kāds atceras, kādi mēs jūrnieciņi bijām? Melni, izmirkuši. Vai kādam ienāk prātā – kā viņi ir tikuši pāri un kas viņus ir pārcēlis?"

Arī viņš droši vien būtu palicis Zviedrijā. Ja vien Latvijas Centrālās padomes radists Rihards Zande nebūtu pierunājis vēlreiz palīdzēt nacionālas pretošanās kustības dalībniekiem -  no Gotlandes nogādāt raidstaciju Latvijā, kur jau bija padomju režīms. Čekisti jau bija nākuši uz pēdām laivu vīriem. Tomsonu apcietināja Rīgā 1947.gadā. Apsūdzēja dzimtenes nodevībā un spiegošanā, un piesprieda 25 gadus stingra režīma nometnē Sibīrijā. Par pašaizliedzīgo rīcību, vedot bēgļus pāri jūrai, jau neatkarīgās Latvijas laikā Ēriku Tomsonu apbalvoja ar Trīs zvaigžņu ordeni.

Savulaik par šo nozīmīgo savas dzīves daļu tuvākajiem Tomsons varēja izstāstīt tikai pēc Atmodas sākuma. Viena no pārcēlāja Ērika Tomsona meitām Daiga Siliņa par tēta paveikto uzzināja, tikai brīvības vēsmām viļņojoties. Līdz tam viņa kā bērns šo tematu nesaprata, vien nojauta, ka tēta pagātne ir noslēpumā tīta. Meitas nav zinājušas ne to, ka tētis bijis pārcēlājs, ne to, ka tādēļ bijis izsūtījumā.

Tomsons pats reiz atzinis, ka bijis jocīgi pēc tik ilgiem klusēšanas gadiem beidzot visiem saviem tuvākajiem atklāt, kāda bijusi viņa dzīve: "Bija apņēmība klusēt. Un, ja būtu kādam pateicis, tad tas būtu ietekmējis manu dzīvi. Bet tiklīdz sākās Atmoda, sapratu, ka varu runāt."

Par šiem notikumiem Latvijas mutvārdu vēstures sērijā izdota arī trīs pārcēlāju – Ērika Tomsona, Laimoņa Pētersona un Pētera Jansona – atmiņu stāstu grāmata "Pārcēlāji".

Viena no pēdējām intervijām ar Ēriku Tomsonu izskanēja Latvijas Radio raidījumā "Globālais latvietis" 2022. gada februārī.

 

2019. gada Latvijas Televīzijas raidījums "Aculiecinieks".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti