«Jaunās Vienotības» deputāte Kariņa «ultimātu» uzskata par taisnīgu piedāvājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Koalīcijas partneru – "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības – skatījumā premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") izvirzītie nosacījumi šīs valdības turpmākajai pastāvēšanai ir ultimāts un viņa piedāvātajai ministru rotācijai nav nekāda pamatojuma. Ministru prezidenta partijas biedri savukārt nostājas Kariņa pusē: piedāvājums esot taisnīgs.

Kariņš trešdien piedāvāja pašlaik vakanto ārlietu ministra amatu, kurš iepriekš bija "Jaunās Vienotības" pārziņā, uzticēt Nacionālās apvienības pārstāvim,  bet Nacionālās apvienības pārziņā esošo Ekonomikas ministriju – "Apvienotā saraksta" pārstāvim, savukārt "Apvienotā saraksta" vadīto Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) savā pārziņā pārņemtu "Jaunā Vienotība". Tāpat viņš rosināja parakstīt memorandu par 5 līdz gada beigām paveicamajiem darbiem.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis no Nacionālās apvienības Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" ceturtdien izteicās, ka premjera piedāvājums esot ultimāts. Tam piekrīt Saeimas deputāts no "Apvienotā saraksta" Juris Viļums, kurš arī neredz pamatojumu ministru rotācijai.  

Viļums uzskata, ka valdībai, ieskaitot pašu premjeru, gluži vienkārši esot aktīvāk jāstrādā, "jāizbeidz cirks, kas sākās vēl jūnija sākumā", jo tūlīt jāsāk veidot budžets.

Taču Juris Viļums piekrīt Kariņa piedāvājumam vienoties par valdības kopīgajām prioritātēm budžeta izveidē, pēc viņa teiktā, "Apvienotais saraksts" to esot piedāvājis jau valdības veidošanas procesā, bet tad šis priekšlikums noraidīts kā lieka laika vilkšana garumā.

Savukārt Saeimas deputāte Zanda Kalniņa-Lukaševiča ("Jaunā Vienotība") aizstāvēja premjera piedāvājumu.

Zanda Kalniņa-Lukaševiča: Par Kariņa piedāvājumu koalīcijas partneriem
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

"Es domāju, ka premjers ir nācis ar taisnīgu piedāvājumu. Izklāstījis arī savu redzējumu un aicinājis partnerus apdomāt un sniegt atbildi, vai viņi ir gatavi, ņemot vērā šo piedāvājumu, tālāk strādāt kopā. Premjers ir jau ļoti savlaicīgi teicis, ka viņš vēlas izmaiņas un uzlabojumus valdības darbā. Viņš uzskata, ka nevar palikt tieši tā, kā ir, jo darbs nav bijis pietiekami dinamisks, līdz ar to kolēģiem ir piedāvāts šīs risinājums.

Viņiem ir jānāk vienkārši ar skaidru atbildi, vai viņi tam piekrīt vai nepiekrīt. Mēs visi kopā šo atbildi šobrīd gaidām," sacīja Zanda Kalniņa-Lukaševiča.

Nogaidoša nostāja ir abās pusēs: premjers gaida koalīcijas partneru skaidro atbildi, savukārt Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts" no premjera vēl gaida skaidrojumu, kāpēc viņš izvēlējies ministru portfeļus pārdalīt tieši tā un ne citādi, kāds no tā būs labums, kā arī jautājumi radušies par priekšlikumu parakstīt memorandu par šogad neatliekami izdarāmajiem darbiem un par principiem budžeta veidošanā.

Kariņš ar koalīcijas partneriem plāno tikties piektdien.

KONTEKSTS: 

Balsu sadalījums 14. Saeimā (situācija 2023. gada augustā):

  • “Jaunā Vienotība” – 26
  • ZZS – 16
  • “Apvienotais saraksts” – 15
  • Nacionālā apvienība – 13
  • “Progresīvie” – 10
  • “Stabilitātei!” – 10
  • “Latvija pirmajā vietā” – 8
  • Pie frakcijām nepiederoši deputāti – 2
Kariņa ("Jaunā Vienotība") otrā valdība sāka šūpoties pēc Valsts prezidenta vēlēšanām, kurās koalīcijas partijas nespēja vienoties par atbalstu vienam kandidātam un "Jaunās Vienotības" kandidātu Edgaru Rinkēviču par prezidentu ievēlēja ar opozicionāru — Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un "Progresīvo" — balsīm. 

Pēc tam Kariņš sāka sarunas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu ar ZZS un "Progresīvajiem". Līdzšinējie partneri – Nacionālā apvienība (NA) un "Apvienotais saraksts" (AS) – iebilda koalīcijas paplašināšanai un boikotēja sarunas.

Tikmēr "Jaunā Vienotība" sarunās ar ZZS un "Progresīvajiem" atrada kompromisus jautājumos par reformām izglītībāStambulas konvencijuvalsts uzņēmumu akciju tirgošanu biržā un citos jautājumos. Tieši šo jautājumu raitākai risināšanai Kariņš vēlējās paplašināt koalīciju.

Pēc ilgākas "Jaunās Vienotības" un tās līdera Kariņa klusēšanas par iespējamām izmaiņām valdībā premjers piedāvāja pašreizējiem koalīcijas partneriem – NA un AS – turpināt strādāt pašreizējā valdībā, mainot ministrus un atbildības jomas. Ja partneri tam nepiekritīs, Kariņš sāks jaunas valdības veidošanu ar ZZS un "Progresīvajiem".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti